مجله تناسب اندام

رقص و ورزش هیپ هاپ

آیا هیپ هاپ روی تناسب اندام تاثیر دارد؟

رقص هیپ هاپ یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین رقص‌هایی است که از آمریکا به تمام مردم دنیا معرفی شد. حرکات بسیار زیبای این رقص در کنار هیجان بالای آن، باعث شد که مردم در سراسر دنیا به دنبال یادگیری آن باشند؛ به‌طوری‌که اکنون در تمام کشورهای دنیا، جوانان و نوجوانان زیادی مشغول فعالیت در این حرفه هستند.  

اگر می‌خواهید درباره رقص هیپ هاپ بیشتر بدانید؛ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل شما را با تاریخچه، فنون اصلی، حرکات و تأثیر آن بر جوامع مختلف آشنا کنیم. همچنین در ابتدا می توانید ویدیو زیر را از هیپ هاپ مشاهده کنید.

ویدیو نمونه رقص هیپ هاپ

رقص یا ورزش هیپ هاپ چیست؟ 

رقص یا ورزش هیپ هاپ چیست

رقص هیپ هاپ یکی از معروف‌ترین رقص‌های جهان است که از موسیقی هیپ هاپ گرفته شده و با ابن نوع از آهنگ‌ها اجرا می‌شود. این نوع از رقص، طبیعت آزاد و خلاقانه‌ای دارد و افراد می‌توانند با استفاده از خلاقیت خود، حرکات جدیدی را ابداع کنند. همین امر مهم باعث شده که خود را از سایر رقص‌های دیگر متمایز کند. 

رقص هیپ هاپ از رقص آفریقایی، تپ دنس و باله وام الهام گرفته شده است؛ اما این رقص با مرور زمان تکامل‌یافته و اکنون از آن به‌عنوان یک رقص خاص و منحصربه‌فرد یاد می‌شود. اهمیت و ارزش رقص هیپ هاپ تا جایی بالا رفته که امروزه در اکثر شهرهای جهان مسابقات رقص هیپ هاپ برگزار شده و تماشاگران بسیار زیادی را به سمت خود کشانده است. 

اگر وزن شما بالاست و توانایی انجام این رقص یا ورزش را ندارید میتوانید با استفاده از یکی از رژیم های فستینگ و کتوژنیک وزن خود را کاهش دهید. 

تاریخچه رقص هیپ هاپ

اوایل سال 1970 میلادی بود که برای اولین‌بار رقص هیپ هاپ از حرکات رقص آفریقایی الهام گرفته شد و به‌عنوان یک رقص جدید در خیابان‌های شهر نیویورک آمریکا به اجرا درآمد. این رقص جذاب و پرهیجان، شامل بخش‌هایی از رقص مدرن، ضربه و نوسان است که با موسیقی هیپ هاپ و حرکات پیچیده ترکیب می‌شود. 

بهتر است بدانید که برای اولین‌بار یک دیجی جامائیکایی به اسم دیجی کول هرک (Dj kool herc) در شهر نیویورک این رقص را ابداع کرد و خیلی سریع تبدیل به بهترین و معروف‌ترین دیجی نیویورک شد. این رقص با مرور زمان پیشرفت کرد و حرکات مختلفی به آن اضافه شد. در حال حاضر هم افراد خلاقی در این زمینه فعالیت می‌کنند و روزبه‌روز با اضافه‌کردن تکنیک‌های جدید، به پیشرفت و توسعه آن کمک می‌کنند. 

رقص هیپ هاپ خیلی زود مرزها را درنوردید و خود را به مردم سایر کشورها معرفی کرد. حال در تمام شهرهای جهان، جوانانی وجود دارند که هیپ هاپ را قسمتی از فرهنگ خود می‌دانند و سبک زندگی خود را با آن تطبیق داده‌اند. 

 

فنون اصلی رقص هیپ هاپ

فنون ورزش هیپ هاپ
فنون ورزش هیپ هاپ

رقص هیپ هاپ یک رقص آزادانه و خلاق است که افراد می‌توانند با استفاده از ذهن خلاق خود، فنون خاصی را به آن اضافه کنند. این ویژگی عالی باعث شده که باگذشت زمان تعداد فنون رقص هیپ هاپ بیشتر شوند و هرکدام از ویژگی و خصوصیات خاصی برخوردار باشند. معمولاً فنون مختلف هیپ هاپ از لحاظ اجرا، سرعت، پویایی و استفاده از قسمت‌های مختلف بدن باهم فرق می‌کنند.

از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین فنون رقص هیپ هاپ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • رقص بریک B-boying (Breakdancing)
 • قفل و پاپ Locking and Popping
 • فانک Funk
 • آپ راک  Up Rock
 • سیال Liquid Dance
 • بوگالو Boogaloo
 • رگاتون Regaeton
 • لیریکال Lyrical

لازم به ذکر است که افراد برای تمرین هرکدام از این حرکات، ابتدا باید آنها را به‌خوبی بشناسند تا به‌خوبی و در کمترین زمان ممکن بتوانند آنها را انجام دهند. انجام تمرین‌ها و آشنایی با تمام فنون رقص هیپ هاپ اگر تحت‌نظر یک مربی حرفه‌ای انجام شود؛  سرعت یادگیری را بالاتر می‌برد. 

تفاوت و شباهت تکنیک‌های هیپ هاپ با سایر سبک‌های رقص

شاید ورزش هیپ هاپ در ظاهر شباهت زیادی با سایر رقص‌های خیابانی داشته باشد؛ اما بهتر است بدانید که این رقص بسیار منحصربه‌فرد است و نمی‌توان آن را با رقص‌های دیگر مقایسه کرد. 

رقص‌های دیگر اصول و حرکات خاصی دارند؛ اما رقص هیپ‌هاپ دارای طبیعتی آزادانه بوده و می‌توان حرکات و فنون جدیدی به آن اضافه کرد. این ویژگی باعث شده که این رقص همواره در حال پیشرفت باشد. نکته دیگری که رقص هیپ هاپ را از سایر رقص‌های دیگر متمایز می‌کند؛ نگرش و نحوه شکل‌گیری آن است. این رقص نشان‌دهنده نگرش موسیقی‌هایی است که با هیپ هاپ می‌رقصند. 

ورزش هیپ هاپ در موسیقی و نمایشی: کاربردها و کارخانه‌های تولیدی

فنون ورزش هیپ هاپ
فنون ورزش هیپ هاپ

ورزش هیپ هاپ حتماً باید به همراه موسیقی‌های خاص هیپ هاپ اجرا شود. مانند ورزش زومبا که رقص آن همراه با موزیک است. یکی از ویژگی‌های بسیار عالی رقص هیپ هاپ، انعطاف بالای آن است. یعنی نمایش آن می‌تواند گروهی و بر روی استیج و یا به‌صورت انفرادی باشد. امروزه در بسیاری از جشنواره‌های خارجی می‌توان نمایش‌های مختلفی از رقص هیپ هاپ را در کنار موسیقی‌های هیپ هاپ مشاهده کرد. 

اغلب افرادی که از به صورت روزمره و مداوم این رقص یا ورزش را انجام می دهند دارای تناسب اندام فوق العاده هستند و دیگر نیازی به استفاده از قرص های لاغری ندارند.

کاربرد رقص هیپ هاپ در ابتدا فقط در خیابان و زیر زمین برای تفریح بود؛ اما باگذشت زمان و به‌دست‌آوردن شهرت جهانی، محبوبیت آن بیشتر شد و امروزه در سراسر جهان مسابقات بزرگی در زمینه رقص هیپ هاپ برگزار می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که افراد حرفه‌ای و باسابقه توانستند با تأسیس آموزشگاه‌های رقص هیپ هاپ، برند خود را معتبر کرده و درآمد خوبی هم کسب کنند. 

آموزش ویدویی به زبان ساده رقص و ورزش هیپ هاپ

تأثیر ورزش هیپ هاپ بر حیات شبانه شهر: رقصگاه‌ها، رقص‌های آزاد و خلاقانه

رقص هیپ هاپ یک رقص آزاد و خلاقانه است که شادی و هیجان بسیار زیاد آن باعث شد توجه بسیاری از افراد به آن جلب شود. اجرای بسیار جذاب این رقص باعث شد که افراد در مکان‌ها و زمان‌های مختلفی دور هم جمع شده و به اجرای رقص بپردازند. 

تعداد بالای این اجراها، باعث شد که زندگی شبانه در شهر نیویورک و سایر شهرهای دیگر شور و نشاط خاصی پیدا کند و تمام رقصگاه‌ها مملو از طرف‌داران پرشور هیپ هاپ شود. 

محبوبیت رقص هیپ هاپ در سراسر جهان

هیپ هاپ
هیپ هاپ

پویایی و هیجان بالای رقص هیپ هاپ در کنار اجرای هماهنگ و بی‌نظیر آن، به‌سرعت توجه مردم دنیا را به سمت این رقص جلب کرد و توانست آنها را ترغیب به یادگیری کند. بعد از چند دهه اکثر شهرهای جهان توانستند این رقص را در فرهنگ خود جای دهند و انواع رویدادهای رقص جهان را برگزار کنند. 

با یک سرچ ساده می‌توان متوجه شد که در شهرهای آمریکا و سایر کشورهای مطرح جهان سالانه چه رویدادها و مسابقات بزرگی در زمینه رقص هیپ هاپ برگزار می‌شود. 

تفاوت‌های جنسی در رقص هیپ هاپ؛ آیا رقص هیپ هاپ مردانه است؟

بسیاری از افراد با این سؤال مواجه می‌شوند که آیا رقص هیپ هاپ از دیدگاهی مردانه است؟ در جواب این افراد باید گفت که رقص هیپ هاپ هیچ‌گونه تفاوت جنسی ندارد و تمام مردان و زنان می‌توانند در اجرای این رقص به مهارت بالایی برسند. مسابقات و رویدادهایی که در زمینه رقص هیپ هاپ برگزار می‌شوند؛ می‌تواند مهر تأییدی بر این حرف باشد. 

در تمام این مسابقات مردان و زنان بسیار حرفه‌ای به اجرای رقص هیپ هاپ مشغول هستند که با نگاه‌کردن به آنها می‌توان فهمید که این رقص هیچگاه  تفاوت‌های جنسی نداشته است.  

رقص هیپ هاپ دخترانه حرفه ای

رقص تفاوت های جنسیتی ندارد اما با این جال ویدیو زیر رقص دخترانه هیپ هاپ را نمایش می دهد

آینده رقص و ورزش هیپ هاپ: چالش‌ها و پیش‌بینی‌هایی برای آیندهٔ آن

Hip Hop
Hip Hop

در ابتدا به دلیل موسیقی‌های تند و محتوای زشتی که آهنگ‌های هیپ هاپ داشتند؛ مردم کشورهای مختلف در برابر آن مقاومت نشان دادند؛ اما هرچه این رقص بیشتر در رویدادها به معرض نمایش گذاشته شد؛ علاقه افراد نسبت به آن بیشتر شد. در حال حاضر تعداد طرف‌داران این رقص در تمام جهان، روند صعودی را طی می‌کند. 

به لطف فعالیت افراد بااستعداد و خلاق در زمینه رقص هیپ هاپ، روزبه‌روز محبوبیت آن بیشتر شده و افراد زیادی هم به یادگیری آن ترغیب می‌شوند. با این حساب می‌توان گفت که رقص هیپ هاپ آینده بسیار درخشانی خواهد داشت. 

نظرات برخی کاربران در پاسخ به سوال کسی کلاس هیپ هاپ میره یا قبلا رفته که یکم بگه چطوره؟ در نی نی سایت

 • خیلی سخت نیست ولی راحتم نیست بستگی به خودت داره فیلماشو ببینی راحت تر میتونی تصمیم بگیری
 • من باشگاه میرم دیدم که چکار میکنن . خیلی بدن و عضلات قوی ای میخواد البته دیدم یک ساعت رو اولش و اخرش حرکات ساده تر تمرین میکنن بعد وسطای ساعت که گرم شدن یک اهنگ رو کامل انجام میدن
 • دو ماه اول خيلي سختته در حدي كه هي ميگي ولش كنم اصلا .. تا شش ماه بدنت يكم اماده ميشه از يه سال به بالا تاثيرش تو اندام كاملا مشخص ميشه

سخن نهایی

رقص هیپ هاپ یکی از بهترین و محبوب‌ترین رقص‌هایی است که ابتدا در کشور آمریکا و شهر نیویورک به مردم جهان معرفی شد. خصوصیات و ویژگی‌های عالی مانند هیجان و انرژی بالا این رقص باعث شد که افراد زیادی در سراسر جهان، به یادگیری و اجرای آن علاقه پیدا کنند و در زمان کمی سبک زندگی خود را با آن تطبیق دهند. 

 در این مقاله به طور کامل رقص هیپ هاپ را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم تا بیشتر از پیش با تاریخچه پیدایش، فنون و تأثیرات آن بر جامعه جهانی آشنا شوید. اگر همچنان بعد از خواندن این مقاله درباره رقص هیپ هاپ سؤال خاصی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.  

4.7/5 - (6 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا