مراقبت از پوست

13 مرحله شستن صورت برای داشتن پوستی شاداب و تمیز

شستن صورت بخش مهمی از روتین مراقبت از پوست شما است. ممکن است شستشوی صورت به نظرتان ساده باشد، اما نیاز به زمان و توجه دارد. شستن صورت به روش صحیح میتواند تفاوتی بین درخشان شدن پوست و بروز آکنه را ایجاد کند.

بسیاری بر این باورند که برای پاک کردن آرایش یا زمانی که پوست کثیف به نظر می رسد، فقط باید صورت خود را بشویید. جنیفر هیلی، متخصص پوست و مو از اسکاتسدیل، آریزونا، می‌گوید، توصیه می‌شود که صورت خود را دو بار در روز بشویید. با این حال، تعداد دفعاتی که صورت خود را می شوید به اندازه نحوه شستن صورت مهم نیست.

برای شروعی تمیز کردن پوست خود آماده اید؟ مراحل صحیح شستشوی صورت که توسط بهترین متخصصین پوست 

1. ابتدا از یک پاک کننده ملایم آرایشی استفاده کنید

قبل از شستن صورت، بخصوص قبل از خواب، از یک پاک کننده ملایم آرایشی استفاده کنید. منافذ پوست در شب سموم پوست را حذف میکند و نباید با آلودگی مسدود شوند.

شما میتوانید یک میسلار واتر، شیر پاک کن یا روغن پاک کننده پوست با توجه به نوع پوست خود انتخاب و آرایش یا آلودگی های پوست خود را با این محصولات به صورت عمیق از منافذ پوست پاک کنید.

میسلارواتر به انگلیسی Micellar Water،  آب حاوی مولکول‌های میسل است که به مواد آرایشی و مواد زائد می‌چسبند و آن‌ها را تجزیه می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه:

میسلار واتر چیست؟ چه فوایدی دارد و طریقه استفاده از آن چیست؟

دکتر هیلی می‌گوید: «بعضی از افراد، به‌ویژه آنهایی که آرایش نمی‌کنند، می‌توانند از میسلار واتر به‌عنوان پاک‌کننده‌ استفاده کنند. اگر در کمپینگ یا جایی بدون دسترسی به آب هستید، میسلار واتر می تواند صورت شما را تمیز کند و حتی نیازی به آبکشی ندارد.

تمیز کردن پوست با میسلار واتر
تمیز کردن پوست با میسلار واتر

2. برای تمیز کردن صورت خود از صابون‌های خشن استفاده نکنید

صابون ها می توانند تعادل pH پوست را تغییر دهند، مگر اینکه به طور خاص برای صورت فرموله شده باشند، که امکان رشد باکتری ها و مخمرهای بیشتری را فراهم می کند. شما میتوانید از ژل شستشو یا فوم شستشوی به جای صابون استفاده کنید.

اکثر افراد دوست دارند از فوم یا صابون‌های کف کننده استفاده کنند زیرا فکر می‌کنند اگر کف نکند، پوست به خوبی پاک نمیشود. Erum Ilyas، متخصص پوست و مو می‌گوید، کف کردن در واقع می‌تواند چربی‌های طبیعی بیشتری را از پوست شما حذف کند. مطالعه‌ای در سال 2012 این موضوع را تایید کرد و نتیجه گرفت که سورفکتانت‌ها (چیزی که به پاک‌کننده‌ها اجازه می‌دهد تا روغن را تجزیه کنند، بنابراین آب می‌تواند آلودگی را پاک کند) از منظم ماندن مولکول‌های پوست جلوگیری می‌کند.

پس باید از فیس واش (face wash) مناسب پوستتان که ملایم باشد (برخی فیس واش ها حاوی اسکراب نیز هستند) برای مصرف روزانه استفاده کنید.

شستن صورت با فیس واش
شستن صورت با فیس واش

3. از آب ولرم استفاده کنید

بیایید یک افسانه را کنار بگذاریم: منافذ پوست در نیستند. آب گرم آنها را باز نمی کند و آب سرد آنها را نمی بندد.

حقیقت این است: دمای زیاد آب می تواند باعث تحریک پوست شود، بنابراین بهتر است حد وسط را رعایت کنید و از آب ولرم استفاده کنید.

همچنین ممکن است از خود بپرسید: “آیا می توانم صورتم را فقط با آب بشوییم؟” با توجه به توصیه های آکادمی پوست آمریکا، باید بگوییم بهتر است از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. زیرا یک پاک کننده یا شوینده می تواند به پاکسازی پوست از آلودگی، مواد زائد و چربی کمک کند.

4. هنگام شستشوی پوست ملایم باشید

اسکراب مداوم پوست با لیف و سایر تجهیزات یا شوینده های حاوی اسکراب می تواند لایه محافظ طبیعی پوست را از بین ببرد. بهترین راه برای تمیز کردن پوست این است که با نوک انگشتان، پوست را ماساژ دهید و حداقل یک یا دو دقیقه به آرامی ماساژ  را ادامه دهید دهید.

هیلی می گوید: برای لایه برداری و تمیز کردن پوست، به دنبال موادی در پاک کننده های خود باشید که حاوی اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک یا آنزیم های میوه هستند. “اجازه دادن به این محصولات به مدت 60 تا 90 ثانیه، منافذ پوست را پاک می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد تا درخشندگی سالمی را ایجاد کند.”

5. در شستن صورت زیاده روی نکنید

پوست شما دارای یک سد طبیعی (میکروبیوم پوست)  است که به حفظ  سلامت و رطوبت پوست صورت کمک می کند. شستشوی بیش از حد بخصوص شستشوی سخت یا اسکراب یا استفاده روزانه از محصولات شوینده می تواند به لایه بیرونی پوست آسیب برساند.

یکی از نشانه های لایه برداری بیش از حد، حساسیت پوست است و می تواند باعث تحریک، جوش و حتی احساس سوزش در هنگام استفاده از محصولات شود.

مراقب پاک کننده های روزانه که حاوی مواد لایه بردار فعال هستند، مانند اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) – لاکتیک، گلیکولیک، اسیدهای میوه – و اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs) – سالیسیلیک، عصاره پوست درخت هستند، باشید.

6. از ابزارهای غیر ضروری شستن صورت استفاده نکنید

مطالعات نشان می‌دهند که میزان باکتری‌هایی که روی اسفنج‌های لوفا تجمع می‌کنند، دلیلی است که استفاده از این اسفنج‌ها ممکن است ایده خوبی نباشند، مگر اینکه آنها را مداوم و به خوبی تمیز کنید. بهترین کار استفاده از دستانتان برای شستشوی صورت است.

استفاده از براش برای شستن صورت
استفاده از براش برای شستن صورت

7. گردن و فک خود را تمیز کنید

خط فک و گردن شما نیز در معرض آلودگی هستند. هنگامی که صورت خود را میشویید، پوست گردن را نیز بشویید به این صورت که  انگشتان خود را به آرامی در یک حرکت رو به بالا مالش دهید تا گردش خون بیشتر شود و پوست گردن نیز تمیز ،سفت و سالم بماند.

8. با یک حوله نرم صورت خود را خشک کنید

بعد از شستشوی صورت حتما باید آن را خشک کنید. چکیدن آب روی صورت شما آن را هیدراته نمی کند. در واقع، هنگامی که آب تبخیر می شود، می تواند منجر به خشکی شود. برای هیدراته شدن پوست آب کافی بنوشید و از آبرسان استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که به آرامی با یک حوله نرم و تمیز پوست را خشک کنید. حوله را روی پوست خود نکشید بلکه باید روی پوست بگذارید کمی نگه دارید و بردارید. در خشک کردن پوست ناحیه اطراف چشم که حساس است نیز دقت بیشتری داشته باشید.

خشک کردن صورت با حوله
خشک کردن صورت با حوله

9. صورت خود را زیاد نشویید

بیشتر مردم فراموش می‌کنند که صورت خود را زیر دوش حمام هم می‌شویند. شستشوی صورت بیش از روزی 2 بار باعث خشکی پوست میشود. بخصوص کسانی که پوست خشکی دارند باید به فکر کاهش شستشو باشند. به همین دلیل اگر پوست خشکی دارید زمان هایی که آرایشی روی پوستتان ندارید میتوانید از میسلار واتر استفاده کنید.

10. میزان مناسبی از ژل یا فوم شستشو استفاده کنید

اگر حس می‌کنید پاک کننده یا شوینده صورتتان آنطور که باید یا آنطور که وعده داده شده پوست را تمیز نمی‌کند باید به میزانی که در هر بار شستشو استفاده می کنید توجه کنید. ممکن است میزان کمی از شوینده را استفاده میکنید. این اتفاق بخصوص زمانی که محصولات گران می خرید بیشتر اتفاق می‌افتد زیرا به علت هزینه بالا ممکن است صرفه جویی کنید. 

پس یا به اندازه استفاده کنید یا محصولات با قیمت مناسب بخرید. روی برچسب محصول را بخوانید تا مقدار لازم و توصیه شده را پیدا کنید زیرا اکثر شرکت ها آزمایشاتی انجام میدهند تا بهترین مقدار برای بیشترین تاثیر را پیدا کنند.

11. در نهایت از یک تونر استفاده کنید

تونرها مایعاتی  سبک هستند که برای تنظیم مجدد pH پوست استفاده می شد، بنابراین پوست می تواند از خود در برابر باکتری ها و آسیب محافظت کند.اگر تونر در دسترس ندارید موارد زیر نیز به عنوان تونر میتوانند استفاده شوند:

 • گلاب که خاصیت ضد پیری دارد
 • بابونه که به خاطر خواص آرام بخش معروف است
 • اسید سالیسیلیک برای کمک به مبارزه با آکنه

برای استفاده از تونر، مقداری از آن را روی پد یا پنبه بریزید و روی صورت بکشید. 

استفاده از تونر
استفاده از تونر

12. از مرطوب کننده استفاده کنید

بعد از استفاده از تونر باید از یک مرطوب کننده مناسب برای پوستتان استفاده کنید. بین 5 تا 10 دقیقه به تونر اجازه دهید تا به خوبی جذب پوست شود سپس به مقدار کافی مرطوب کننده صورت را روی پوست ماساژ دهید. 

سفتی پوست ایجاد شده بعد از شستن پوست شاید جذاب باشد اما نشانه خشکی بیش از حد پوست است و بعد از مدتی ممکن است پوست حساس شده و پوسته پوسته شود.

اگر بعد از شستشو و استفاده از مرطوب کننده، پوست شما همچنان خشک می شود، به دنبال تعویض پاک کننده یا استفاده از مرطوب کننده قوی تری باشید. 

استفاده از مرطوب کننده
استفاده از مرطوب کننده

13. روتین مناسب خود را پیدا کنید

برای شستشوی پوست صورت نیز باید روتین مناسبی با محصولات مناسب داشته باشید. امتحان کردن روتین شستن صورت افرادی که نوع پوستشان با شما یکی است، یکی از راه های آزمایش است.

به عنوان مثال، افرادی که پوست چرب دارند، دو بار شستشو در روز، آکنه آنها را کنترل می کند.

برخی افراد که آرایش نمیکنند عقیده دارند در بسیاری مواقع آب برای شستن صورت کافیست. ممکن است این افراد پوست خوبی هم داشته باشند که به دلیل آسیب نرسیدن به میکروبیوم پوست طبیعی است اما برای تمیز کردن منافذ حتما باید از شوینده استفاده کنید. بعضی افراد ژنتیک خوبی دارند و یک نسخه برای همه کار نمیکند.

نکات مهم شستن پوست صورت در یک نگاه

 • آرایش خود را با میسلار واتر یا شیر پاک کن تمیز کنید
 • از یک شوینده مناسب پوست خود استفاده کنید.
 • از انگشتان خود برای ماساژ شوینده روی پوست استفاده کنید.
 • گردن و خط فک را نیز بشویید.
 • از آب ولرم برای آبکشی صورت استفاده کنید
 • از یک حوله نرم و تمیز برای خوش کردن پوست استفاده کنید.
 • از تونر مناسب برای تنظیم PH پوست استفاده کنید.
 • در نهایت مرطوب کننده استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود.

کلام آخر

شستن صورت تنها یک روش برای تمیز کردن پوست و سالم و شاداب نگه داشتن آن است. شستشوی درست صورت اگر روتین پوستی کاملی شامل سرم ها، پاکسازی و لایه برداری نداشته باشید، ضد آفتاب استفاده نکنید، همیشه از کرم پودرهای سنگین روی پوست خود استفاده کنید تاثیر چندانی در سالم نگه داشتن پوستتان نخواهد داشت.

مبنع : هلث لاین

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا