مجله تناسب اندام

قرص لورکاسرین

هشدارهای قبل استفاده + عوارض جبران ناپذیر لورکاسرین!

قرص لورکاسرین یک راه حل عالی برای افرادی است که به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند. همچنین می توان از آن برای رسیدن به تناسب اندام نیز استفاده کرد.

ماده فعال موجود در قرص لورکاسرین (lorcaserin) در دو مسیر مختلف در داخل بدن ما کار می کند؛ شماره یک: گرسنگی را سرکوب می کند و موجب می شود سریعتر احساس سیری کنید بنابراین کمتر غذا می خورید. شماره دو: سرعت جذب غذا را کاهش می دهد به طوری که به عنوان یک کاهش دهنده کالری طبیعی عمل می کند. یعنی می تواند هم به کسانی که به دنبال لاغری بیشتر هستند و هم به افرادی که به دنبال بهتر شدن تناسب اندام هستند کمک کند.

مقدار مصرف این دارو باید کنترل شده باشد و طبق دستور پزشک مصرف شود. هشدارهای مهمی در رابطه با قرص لورکاسرین وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم. تداخل دارویی نیز موجب عوارض بیشتر می شود که باید داروهای مختلف را بشناسید تا همراه با قرص لورکاسرین این داروها را مصرف نکنید.

قرص لورکاسرین چیست؟

قرص لورکاسرین یک داروی کمکی در درمان چاقی است که با نام تجاری Belviq شناخته می‌شود. این دارو در کنار تغییرات در رژیم غذایی و ورزش، برای کمک به کاهش وزن بدن افراد استفاده می‌شود.

مکانیسم عمل لورکاسرین در مغز، رسانه های مختلفی وجود دارند که به کنترل احساس گرسنگی، سیری و تنظیم مصرف غذا کمک می‌کنند. قرص لورکاسرین با فعال کردن گیرنده سروتونین در مغز عمل می کند. لورکاسرین با تأثیر بر روی یکی از این رسانه‌ها به نام سرتونین، می‌تواند احساس سیری را افزایش داده و میزان مصرف غذا را در افراد کاهش دهد. به عبارت دیگر، عملکرد این دارو در کاهش وزن بدن، به دلیل کاهش مصرف غذا، می‌باشد.

قرص لورکاسرین چیست
قرص لورکاسرین چیست

کاربردهای لورکاسرین

لورکاسرین به عنوان یک داروی کمکی در درمان چاقی استفاده می‌شود. با توجه به اثرات متقابلی که لورکاسرین با رژیم غذایی و ورزش دارد، این دارو می‌تواند به نحوی کمک کننده در کاهش وزن بدن افراد باشد. البته باید توجه داشت که قرص لورکاسرین به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند و باید با رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم همراه شود. که همه این موارد باید توسط پزشک متخصص بررسی و تأیید شود تا دوره مصرف دارو را آغاز کنید.

مقدار مصرف و دوز قرص لورکاسرین

دوز لورکاسرین برای هر فرد بسته به وزن بدن و وضعیت سلامتی متفاوت است. در هر صورت، باید داروی لورکاسرین را به دقت طبق دستور پزشک خود مصرف کنید. به طور معمول استفاده از این قرص هر 12 ساعت یکبار می‌باشد.

نحوه نگهداری قرص لورکاسرین

 1. لورکاسرین را در دمای اتاق نگهداری و دور از نور خورشید نگهداری کنید.
 2. باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد.
 3. در صورتی که تاریخ انقضای دارو منقضی شده است، به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

 موارد منع مصرف قرص لورکاسرین

لورکاسرین در مواردی که فرد دچار حساسیت به هر کدام از مواد موجود در دارو باشد مطلقاً ممنوع است. همچنین، در صورتی که فرد دارای بیماری یا شرایط زیر باشد استفاده از دارو برای آن ممنوع است:

 • بیماری های قلبی و عروقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • اختلالات روانی و اضطراب شدید
 • خانم های باردار
 • و….

عوارض قرص لورکاسرین

هشدار استفاده قرص لورکاسرین
هشدار استفاده قرص لورکاسرین

عوارض جانبی قرص لورکاسرین شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • تهوع
 • اسهال
 • سر گیجه
 • افزایش فشار خون
 • خشکی دهان 
 • خستگی
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • درد اسکلتی عضلانی
 • کمردرد
 • عفونت مجاری ادراری
 • نازوفارنژیت

تداخل دارویی قرص لورکاسرین

لورکاسرین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. بنابراین، پیش از مصرف لورکاسرین باید به پزشک خود درباره همه‌ی داروهایی که در حال استفاده هستید مطلع شوید. همچنین باید به پزشک خود درباره همه‌ی مکمل‌ها و ترکیبات گیاهی که در حال استفاده هستید مطلع شوید. این کار می‌تواند از تداخل دارویی جلوگیری کند و مطمئن شوید که داروی لورکاسرین را به دقت و بدون هیچگونه مشکلی مصرف کنید.

مقالات مشابه: قرص لاغری گلوکومانان

هشدارهای استفاده از قرص لورکاسرین

قرص لورکاسرین ممکن است در برخی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند. پیش از شروع به استفاده از این دارو، باید با پزشک خود درباره‌ی تمامی عوارض جانبی و هشدارهای مربوط به مصرف لورکاسرین صحبت کنید. داشتن اطلاعات کافی در مورد دارو و رعایت تمامی دستورالعمل‌های پزشک خود می‌تواند به شما در کاهش خطر ایجاد عوارض جانبی کمک کند. در این قسمت هشدارهایی در رابطه با این قرص وجود دارد:

 • برای کنترل سندرم سروتونینی یا واکنش‌های شبیه سندرم نورولپتیک بدخیم، و برای نظارت بر نارسایی دریچه‌ای و احتقانی قلب، باید اقدامات لازم را انجام داد.
 • در دیابت ملیتوس نوع ۲، باید افت قند خون را نظارت کرده و در صورت لزوم داروهای ضد دیابت را تنظیمکنیم.
 • در مردانی که در معرض بروز پریاپیسم (آنمی داسی شکل، مولتیپل میلوما یا لوسمی) یا اختلال ساختاری در آلت تناسلی هستند، باید احتیاط کرد.
 • در برادی کاردی یا در صورت داشتن سابقه بلوک قلبی نیز باید احتیاط کرد.
 • در صورت مصرف این دارو، ممکن است سطح گلبول‌های سفید و سایر تغییرات خونی کاهش یابد. بنابراین باید آزمایش شمارش سلول‌های خونی را انجام داد.
 • مصرف این دارو می‌تواند به طور متوسط سطح پرولاکتین را افزایش دهد. در صورت بروز علائم هایپرپرولاکتینمیا (ژنیکوماستی)، باید سطح پرولاکتین را بررسی کرد.
 • مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش فشار خون ریوی شود.
 • در برخی از موارد، مصرف این دارو ممکن است باعث گیجی، خواب آلودگی، خستگی و اختلال شناختی شود. بنابراین باید در انجام فعالیت‌هایی که به هوشیاری نیاز دارند، احتیاط کرد.
عوارض قرص لورکاسرین
عوارض قرص لورکاسرین

داروهای مشابه با قرص لورکاسرین

برخی قرص ها در برخی از موارد می‌توانند با لورکاسرین عملکرد مشابهی داشته باشند. اما باید توجه داشت که هر دارویی دارای خصوصیات و اثرات جانبی متفاوتی است و باید توسط پزشک مورد بررسی و تعیین دوز و نحوه مصرف قرار گیرد. برخی از داروهایی که به عنوان داروهای کمکی در درمان چاقی و کاهش وزن استفاده می‌شوند و ممکن است با لورکاسرین عملکرد مشابهی داشته باشند عبارتند از:

 1. سیبوترامین (Sibutramine)
 2. دی اتیل پروپیون (Diethylpropion)
 3. فن فلورامین (Phenfluramine)
 4. فنترمین (Phentermine)
 5. فنترمین + توپیرامات (Phentermine/topiramate)
 6. مت آمفتامین (Methamphetamine)
 7. فن دی مترازین (Phendimetrazine)
 8. بنزفتامین (Benzphetamine)
 9. بوپروپیون + نالترکسون (Bupropion/naltrexone)
 10. دکس فن فلورامین (Dexfenfluramine)

جمع بندی برای قرص لورکاسرین

لورکاسرین یک داروی کاهش وزن با نسخه تایید شده توسط سازمان FDA است که همراه با رژیم غذایی کم کالری و برنامه ورزشی تحت نظارت پزشک استفاده می شود تا به افرادی که از چاقی رنج می برند یا دارای اضافه وزن (با شاخص توده بدنی 27 یا بیشتر) کمک کند. این دارو با هدف قرار دادن مسیرهای عصبی در مغز که مسئول کنترل اشتها است و به کاهش گرسنگی کمک می کند.

در این مقاله به موضوعات مختلفی در مورد قرص لورکاسرین پرداختیم. برای بدست آوردن بهترین نتیجه کافی است به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های تعیین شده را انجام دهید و طبق نتایج شروع به مصرف قرص لورکاسرین کنید که البته همراه با رژیم غذایی صحیح است. برای آشنایی بیشتر با قرص لاغری، مقاله لیست بهترین قرص های لاغری خیلی قوی را مشاهده کنید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.8/5 - (5 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا