مجله جراحی زیبایی

اتوپلاستی چیست ؟ عمل جراحی گوش و تمامی موارد در مورد آن

عمل جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

حتماً تا به حال افرادی را که گوش‌های ناهنجار یا بیش از حد بزرگ دارند را دیده‌اید. این موضوع نه تنها عزت نفس کودکان بلکه بزرگسالان را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
آن‌ها معمولاً با مو، کلاه یا روسری سعی می‌کنند گوش‌هایشان را پنهان کنند. یکی از جدیدترین و مؤثرترین روش‌ها برای حل این موضوع، اتوپلاستی (otoplasty)(جراحی زیبایی گوش) است.

اتوپلاستی چیست ؟

در جراحی اتوپلاستی، شکل ظاهری گوش اصلاح شده و اندازه آن تغییر می‌یابد و موقعیتش بهتر می‌شود. اتوپلاستی تلاش می‌کند تا اندازه گوش‌ها را متعادل و طبیعی کند. اتو یعنی «گوش» و پلاستی یعنی «شکل دادن». در عمل زیبایی اتوپلاستی متخصصان تلاش می‌کنند تا گوش را طوری شکل دهند که ظاهر زیبا پیدا کند.

 

چرا برخی افراد گوش های خود را عمل می کنند ؟

برخی از افراد از ظاهر گوش‌هایشان راضی نیستند که این عدم رضایت جدای از مسائل مربوط به سلیقه افراد، ممکن است به دلیل یک بدشکلی مادرزادی باشد و رفته‌رفته نیز واضح‌تر شود. البته گاهی هم به خاطر تصادف یا ورزش این مشکل رخ می‌دهد.

عمل جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

عمل جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

تکنیک‌های عمل زیبایی گوش بر اساس فرم گوش انتخاب و اجرا می‌شود. پزشک ابتدا برشی را ایجاد می‌کند و بر اساس صلاحدید خود غضروف و پوست اضافی را برمی‌دارد.
سپس غضروف را در یک موقعیت جدید قرار می‌دهد و با نخ بخیه موقعیت جدید را شکل می‌دهد. بعد از اینکه غضروف‌ها در یک جای مناسب قرار گرفتند، بخیه‌های داخلی محکم‌تر می‌شوند. این عمل حدوداً دو ساعت طول می‌کشد.

این جراحی برای گوش‌های بیش از حد بزرگ، گوش‌های بیرون زده یا افرادی که گوش‌های خود را قبلاً جراحی کردند و از نتیجه راضی نبوده‌اند، مناسب است. مراحل این جراحی به شرح زیر است:

 • مرحله اول «بیهوشی» است. در این مرحله، داروی بیهوشی به بیمار تزریق می‌شود. گاهی به جای بیهوشی از داروهای وریدی یا بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • مرحله دوم «برش» است. در این مرحله، با توجه به فرم گوش بخش‌هایی که باید اصلاح شود مشخص و برش‌هایی در غضروف یا لبه گوشت ایجاد می‌شود. معمولاً این برش‌ها در سطح پشتی گوشت ایجاد می‌شوند و گاهی قسمت جلوی گوش هم برش می‌خورد. پزشکان برش‌ها را داخل چین‌ها ایجاد می‌کنند تا بعد از جراحی، جای برش مشخص نباشد.
 • مرحله سوم «اصلاح فرم گوشت و بخیه زدن» است. بعد از اینکه جای صحیح غضروف‌ها مشخص می‌شود، پزشک با بخیه‌های جذبی یا غیر قابل جذب گوش را حالت می‌دهد.
 • مرحله چهارم «مشاهده نتیجه» است. بعد از عمل و حذف پانسمان‌، نتیجه کاملاً قابل تشخیص است. معمولاً به مرور زمان نتیجه طبیعی‌تر و زیباتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

لیفت شقیقه مناسب چه افرادیست؟

عمل کوچک کردن گوش

عمل کوچک کردن گوش

افرادی که گوش‌هایشان نامتقارن یا بیش از حد افتاده است، معمولاً دنبال عمل کوچک کردن گوش هستند. این عمل یک نوع جراحی پلاستیک است که مشکل ظاهری گوش را رفع می‌کند.
قبل از هر چیز، مهم‌ترین قدم، انتخاب یک جراح خوب است. جراح ابتدا بیمار را معاینه می‌کند تا اندازه دقیق گوش‌ها، محل قرارگیری و اندازه مدنظر را مشخص می‌کند. سپس بهترین روش جراحی را به بیمار پیشنهاد می‌کند. از مزایای عمل کوچک کردن گوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این جراحی برای افرادی که گوش‌هایشان به‌طور مادرزادی نقص دارد، مناسب است.
 • این جراحی ایمن و خطرات آن بسیار محدود است.
 • عمل زیبایی گوش اعتماد به نفس افراد را بیشتر می‌کند و به لحاظ روحی آثار خوبی دارد.
 • این عمل در زیبایی چهره تأثیرگذار است.

جراحی زیبایی گوش با لیزر

جراحی زیبایی گوش با لیزر

در حال حاضر و با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امکان جراحی زیبایی گوش با لیزر نیز وجود دارد. دقت لیزر در ایجاد برش زیاد است و این باعث می شود خروجی کار بسیار بهتر باشد. لیزرهایی که در این زمینه استفاده می‌شوند، دو نوع هستند:

لیزر ان دی یاگ

این لیزر نور مادون قرمز با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر دارد، به پرتو نشانه‌گیری نیازمند است، به کمک بافت عروقی جذب می‌شود و با این لیزر بافت‌های پیرامون کمتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.

مقالات مرتبط: جراحی سانترال لب و مزیت های این عمل را همراه با عوارض آن در فارمو بخوانید.

لیزر دی اکسید کربن

این لیزر موجی از نور همدوس را تولید می‌کند. طول موج این نور ۱۰۶۰۰ نانومتر است. این نور به وسیله بافت‌های نرم مانند غضروف لاله گوش و آب جذب می‌شود. دقت این لیزر بسیار بالاست.

مزایای استفاده از لیزر برای جراحی اتوپلاستی

 • عوارض عمل‌هایی که با این لیزر انجام می‌شود، بسیار کم است.
 • جراحی زیبایی گوش با این لیزر سریع و ساده است.
 • هزینه این عمل نسبتاً کم اما نتیجه آن نسبت به برخی از عمل‌ها بهتر است.
 • عمل زیبایی گوش با این لیزر برای بیمارانی که دستگاه پیس میکر یا ضربان‌ساز دارند، ناتوان یا مسن هستند مناسب است.

عمل گوش برجسته

عمل گوش برجسته

گوش برجسته به گوش‌هایی گفته می‌شود که بیشتر از دو سانتی‌متر آن از کنار سر بیرون زده باشد. معمولاً گوش‌ها در کنار سر با زاویه ۲۰ تا ۳۵ درجه قرار می‌گیرند.
وقتی این زاویه بیشتر از ۳۵ درجه به سمت بیرون باشد، به آن گوش «برجسته» می‌گویند. برجستگی گوش‌ غالباً به دلیل رشدنیافتگی غضروف، رشد بیش از حد غضروف، آسیب‌دیدگی یا تصادف اتفاق می‌افتد.

برای درمان گوش برجسته می‌توان از عمل زیبایی استفاده کرد. بهترین سن این عمل جراحی، «دوران کودکی» است اما امکان انجامش در هر سنی وجود دارد. برای جراحی گوش برجسته دو روش اصلی وجود دارد:

اتوپلاستی گوش برجسته

در این روش هدف اصلاح، بازسازی یا جایگزینی گوش است. در این جراحی از تکنیک‌های اتوپلاستی استفاده می‌شود. برای اینکه نتیجه قابل قبول باشد، باید این جراحی قبل از رشد کامل گوش انجام شود. بهترین سن برای این کار پنج سالگی است.

جراحی با اسپلینت

این روش ساده و بی‌خطر است. معمولاً برای درمان ناهنجاری‌های گوش در بچه‌های شش ماهه یا حتی کوچک‌تر از این روش استفاده می‌شود. جراح در اسپلینت، شکل غضروف را تغییر می‌دهد. این تکنیک از گوش حمایت می‌کند منتها آن را در یک موقعیت جدید نگه می‌دارد. بعد از شش ماهگی، این درمان خیلی سخت می‌شود و معمولاً تنها گزینه جراحی است.

عمل لاله گوش

عمل لاله گوش

در حالت طبیعی فاصله افقی لاله گوش از سر انسان باید بین ۱۰ تا ۱۵ میلی‌متر باشد. اگر به هر دلیل این فاصله بیشتر باشد، لاله گوش برجسته دیده می‌شود و طبیعتاً زیبایی خود را از دست می‌دهد. برای حل این مشکل، از روش‌ ترمیم لاله گوش یا اتوپلاستی استفاده می‌شود.
این جراحی به‌ صورت بسته و حتی بدون بیهوشی هم قابل انجام است. اگر بیمار بخواهد، می‌تواند تحت بیهوشی سطحی و خفیف قرار بگیرد. در این جراحی، غضروف لاله گوش را شکل می‌دهند تا گوش کوچک‌تر به نظر برسد.
بهترین سن برای جراحی ۶ تا ۷ سالگی است. این عمل حدوداً یک و نیم الی دو ساعت طول می‌کشد. علی‌رغم اینکه این جراحی جزو جراحی‌های سنگین نیست اما باید به دست یک متخصص ماهر انجام شود.

بیشتر بخوانید:

لیفت صورت چگونه انجام می شود و آیا مناسب شماست؟

اتوپلاستی گوش بدون جراحی

روش‌های مختلفی برای کوچک کردن گوش بدون جراحی وجود دارد که عبارت‌اند از:

استفاده از چسب

قبل از هر چیز باید بدانید در نتیجه‌بخشی این ایده، هنوز تردیدهایی وجود دارد. این چسب‌ها ادعا می‌کنند بدون جراحی می‌توانند فرم گوش‌ها را حالت دهند و آن‌ها را کوچک کنند.
این چسب‌ها ارزان قیمتند، به همین دلیل اغلب افرادی که با ظاهر گوش‌های خود مشکل دارند تلاش می‌کنند بدون جراحی از آن‌ها استفاده کنند. آن‌ها معتقدند این چسب‌ها ارزش یک بار امتحان کردن را دارند.
این چسب‌ها نامرئی هستند اما از نزدیک به چشم می‌آیند. اگر می‌خواهید موقتاً شکل گوش‌هایتان را اصلاح کنید، می‌توانید از این چسب‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید بعد از باز کردن چسب، گوش‌ها به حالت اولیه و اصلی خود باز می‌گردند.

لیفت گوش با نخ

یک روش دیگر «لیفت گوش با نخ» است. این نخ‌ها وقتی در محل مدنظر قرار می‌گیرند، باعث کشیده شدن آن ناحیه می‌شوند. حواستان باشد نتیجه این روش شاید برای همه موردپسند نباشد. لیفت گوش با نخ، روش ساده‌ای است که معمولاً برای گوش‌های آویزان مناسب است.
وقتی کسی از این نخ‌ها استفاده می‌کند، جای زخم‌ها در پشت گوش باقی می‌ماند، به همین علت امکان دارد برای همیشه جراحی زیبایی منتفی شود. گاهی امکان دارد بافت گوش در اثر این لیفت آسیب ببیند و فرایند جراحی را دشوار کند.

کوچک کردن با لیزر

کوچک کردن گوش‌ها با لیزر و بدون جراحی، معمولاً یک تبلیغ فریبنده است که هیچ پشتوانه علمی ندارد. با اینکه لیزر می‌تواند اصلاحاتی روی گوش انجام دهد اما در تغییر ظاهرش اثری ندارد. حتماً با در نظر گرفتن شرایط خودتان این روش را امتحان کنید.

هزینه اتوپلاستی گوش

هزینه اتوپلاستی برای هر فرد متفاوت است، چون عوامل مختلفی در این زمینه تعیین‌کننده‌اند، به همین علت نمی‌توان قیمت قطعی و دقیقی را مشخص کرد.
به‌طور کلی، هزینه اتوپلاستی گوش بر اساس دستمزد جراح، هزینه بیهوشی و اتاق عمل، هزینه کلینیک و تجهیزات و آزمایش‌های قبل و بعد از جراحی تعیین شده و با توجه به اینکه اتوپلاستی تحت خدمات بیمه‌های درمانی قرار نمی‌گیرد، نمی‌توان رقم دقیقی برای آن اعلام کرد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.9/5 - (14 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا