مراقبت از پوست

پروبیوتیک ها چه نقشی در زیبایی پوست شما دارند؟

آیا باور دارید که مصرف یک پیاله ماست در روز از مشکلات روده جلوگیری می کند؟ پس قطعا خوشحال می شوید اگر بدانید همین باور حتی دنیای مراقبت از پوست را متحول کرده است.

در چند سال گذشته استقبال از محصولات مراقبت پوستی که به طور انحصاری روی میکروبیوم پوست تمرکز دارند، بیشتر شده است. حتی نام‌های بزرگی مانند دیور و لانکوم نیز خط تولید محصولات مراقبت از پوست میکروبیوم را دارند.

گالو ( Richard Gallo ) یک استاد برجسته و رئیس موسس بخش پوست در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو است. تحقیقات او بر روی میکروبیوم پوست متمرکز است. ریچارد گالو، می‌گوید: <<جهان میکروارگانیسم‌های مختلف است که در بدن ما با ما زندگی می‌کنند.>>

نگاهی به میکروبیوم از دید پزشکان و محققان

هر ناحیه از بدن شما میکروبیوم منحصر به فرد خود را شامل ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها (بیشتر خوب) دارد.

مری مارگارت کوبر (Mary-Margaret Kober) متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در دنور، کلرادو، توضیح می دهد که میکروبیوم در پوست، توانایی تنظیم التهاب را  دارد و به عنوان سدی در برابر عوامل بیماری زا عمل می کند.

برخی از میکروب های پوست بی ضرر یا مفید هستند. تحقیقات گالو نشان داد که باکتری های خوب پوست به کشتن باکتری های بیماری زا مانند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به آنتی بیوتیک کمک می کنند.

میکروبیوم پوست

دبرا جالیمن  (Debra Jaliman) ، پزشک متخصص پوست در نیویورک و نویسنده کتاب «قوانین پوست: اسرار تجاری از نیویورک برتر» می‌گوید: باکتری‌ها می‌توانند نقش مهمی در ارتقای سلامت پوست با جلوگیری از جدی‌تر شدن عفونت‌ها ایفا کنند. 

 • میکروب ها می توانند اثرات خوب و بد داشته باشند. گالو می گوید، برای مثال باکتری کوتی باکتریوم آکنه هم می تواند برای پوست شما مفید باشد.
 • بر اساس یک بررسی سال 2021 از یک منبع معتبر تحقیقاتی، کوتی‌باکتریوم می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود.
 • گالو و جالیمان عقیده دارند التهاب مزمن، استرس، تغییرات در سطح pH پوست و رژیم غذایی شما، از جمله عوامل دیگر، می توانند باعث ایجاد عدم تعادل در میکروب ها شوند.
 • هنگامی که اکوسیستم این میکروب ها نامتعادل می شود، می تواند منجر به عفونت یا بیماری های پوستی مانند آکنه، اگزما و روزاسه شود.
 • تحقیقات رو به رشد نشان می دهد که محصولات مراقبت از پوست با پری بیوتیک ها، پروبیوتیک ها و پست بیوتیک ها به تعادل میکروب های سالم کمک می کنند.
 • میکروبیوم متعادل ممکن است به کاهش اگزما، آکنه، پوست خشک و حتی چین و چروک و خطر سرطان پوست مرتبط با آسیب اشعه ماوراء بنفش کمک کند.

نقش پروبیوتیک ها در بهبود پوست

پروبیوتیک ها باکتری های زنده ای هستند که از باکتری های سالم در بدن شما حمایت می کنند. همه ما می‌دانیم که برخی از باکتری‌ها برای ما مفید هستند و وقتی آن‌ها را وارد بدن بیماران می‌کنیم، می‌بینیم که باکتری‌های بد از بین می‌روند.

دکتر کوبر می‌گوید، مجموعه‌ای از شواهد نشان می‌دهد که استفاده از پروبیوتیک‌ها به صورت قرص و موضعی ممکن است به پیشگیری و درمان بیماری‌های پوستی از جمله اگزما، آکنه، خشکی پوست و آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک کند.

وی اضافه میکند: افراد مبتلا به اگزما سطوح پایین تری از سرامید در پوست خود دارند، بنابراین جایگزینی آن می تواند بسیار مهم باشد. مطالعات نشان می دهد که استفاده از محصولات مراقبت از پوست بر پایه پروبیوتیک میتواند احتمال آکنه را کاهش دهد و باعث درمان پوست خشک و اگزما شود.

 • تحققات نشان داده است که برخی از پروبیوتیک‌ها، تولید سرامیدها یا لیپیدها (چربی) را که رطوبت را در پوست نگه می‌دارند و سطح باکتری‌های مولد آکنه را کنترل می‌کنند، افزایش می‌دهند.
 • یک بررسی در سال 2016 نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند به ذخیره PH پوست، کاهش استرس اکسیداتیو، کاهش اثرات آسیب خورشید ناشی از اشعه ماوراء بنفش، بهبود سد رطوبتی پوست و افزایش کیفیت مو کمک کنند.
 •  یک بررسی دیگر در سال 2019 نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست نیز کمک کنند.
 • PH پوست با افزایش سن افزایش می یابد و پوست با افزایش سن خشک تر می شود. تغییرات درصد رطوبت ممکن است عدم تعادل در باکتری ها را آسان تر کند.
 • آسیب اشعه ماوراء بنفش از خورشید باعث تولید رادیکال های آزاد مخرب می شود که می توانند محصولات جانبی طبیعی فرآیندهای متابولیک بدن باشند که به سلول ها آسیب می رسانند.
 • تحقیقات نشان می دهد که برخی از پروبیوتیک ها  باکتری های سالم را تغذیه می کنند تا PH پوست را متعادل کرده و از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کنند.

نقش پری بیوتیک ها در بهبود پوست

پری بیوتیک ها ترکیبات غیرقابل هضمی هستند که باکتری های سالم را تغذیه و حمایت می کنند و باکتری های بد را کنترل می کنند. آنها معمولاً در کربوهیدرات‌های پیچیده در غذاها وجود دارند، پری بیوتیک‌ها در واقع هر چیزی هستند که برای شکل دادن به محیط [میکروبی] و تغییر آن به‌گونه‌ای که سلامتی را بهبود می‌بخشد، استفاده می‌شود.

بیماری های پوستی مانند روزاسه و درماتیت آتوپیک می توانند عملکرد مانع پوست را تضعیف یا مختل کنند. برخی از پری بیوتیک ها می توانند به تعادل pH پوست کمک کنند یا از عملکرد مانع پوست حمایت کنند، که باکتری های سالم را تقویت می کند.

در مجموع، تحقیقات علمی کمتری درباره محصولات پربیوتیک موضعی نسبت به مراقبت از پوست با محصولات پروبیوتیک انجام شده است. گالو می‌گوید: «من فکر می‌کنم در دنیای مراقبت از پوست، نه دنیای دارو، کار زیادی صورت گرفته است.

همچنین ادامه میدهد ، هر محصول مراقبت از پوستی که باعث بهبود پوست میشود احتمالاً دارای پری بیوتیک است. برای مثال و بر اساس یک مقاله تحقیقاتی در سال 2019، روی لیپیدهای موجود در مرطوب کننده ها نشان داد این محصولات از عملکرد سد پوست حمایت کنند و ممکن است به رشد باکتری های سالم پوست کمک کنند.

وقتی از یک کرم مرطوب کننده معمولی استفاده می کنید و پوست شما کمتر خشک یا قرمز می شود در واقع میکروبیوم شما در حال بهبود است. گالو می گوید. «شما نمی توانید به پوست کمک کنید و به میکروبیوم کمک نکنید. این دو کاملاً مرتبط به هم هستند.”

او اضافه می‌کند که بسیاری از شرکت‌های مراقبت از پوست در حال تنظیم دقیق مواد تشکیل دهنده خود هستند تا از پروبیوتیک ها و … استفاده کرده و حداکثر فایده را برای باکتری‌های سالم و مفید باشند.

نقش پری بیوتیک ها در بهبود پوست

نقش پست بیوتیک ها در بهبود پوست

 • پست‌بیوتیک‌ها محصولات جانبی تخمیری هستند که توسط باکتری‌هایی تولید می‌شوند که برای شما مفید هستند.
 • یک مثال پپتیدهای ضد میکروبی یا اسیدهای آمینه با زنجیره کوتاه هستند که به طور طبیعی در پوست وجود دارند و ایمنی پوست را تقویت می‌کنند.
 • اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، میکروب‌های خوب را تغذیه می‌کند و جذب آب، سدیم و الکترولیت‌ها را افزایش می‌دهد. 

دکتر گالو می گوید: به نظر این میکروب ها واقعاً برای پوست بسیار مهم هستند و بدن نمی تواند آنها را بسازد. اگر باکتری‌های روی پوست شما به اندازه کافی اسیدهای چرب یا پپتید تولید نمی‌کنند، یک محصول موضعی با اسیدهای چرب می‌تواند آن را تقویت کند.

چگونه میکروبیوم پوست خود را متعادل کنیم؟

پری بیوتیک ها، پروبیوتیک ها و پست بیوتیک ها را می توان به صورت خوراکی (مانند قرص) یا موضعی (مانند کرم) استفاده کرد.

کوبر و جلیمان می گویند آنچه در روده شما اتفاق می افتد بر پوست شما و بالعکس تأثیر می گذارد، به همین دلیل است که مصرف خوراکی پروبیوتیک ها التهاب سیستمیک را کاهش می دهد و برای پوست مفید است.

برخی از مطالعات منابع معتبر نشان می دهد که غذاهای پری بیوتیک ممکن است خطر ابتلا به بیماری های پوستی آلرژیک مانند اگزما را کاهش داده و عملکرد مانع پوست را بهبود بخشد.

جالیمان می گوید: استفاده از یک پروبیوتیک یا پری بیوتیک روی پوست مستقیم ترین و مؤثرترین راه برای تأثیرگذاری بر میکروبیوم پوست است.

غذاهای حاوی پروبیوتیک

ترکیب پروبیوتیک و پری بیوتیک ها یک معجزه است

دکتر جلیمان می گوید که پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها وقتی با هم جفت شوند کارآمدتر عمل می کنند.

 •  بیفیدوباکتریوم ممکن است حساسیت پوست را کاهش دهد. 
 • کلاکتوباسیلوس ممکن است التهاب پوست را کاهش دهد و عملکرد پوست را بهبود بخشد. حتی میتواند است آکنه و قرمزی را کاهش دهد.
 • Vitreoscilla عملکرد سد پوست را بهبود می بخشد.

سایر پروبیوتیک‌هایی که کمتر روی برچسب‌های مراقبت از پوست می‌بینید، اما تاثیرگذارند عبارتند از:

 • باسیلوس کواگولانز: حذف کننده های رادیکال های آزاد را برای مبارزه با پیری پوست.
 • به نظر می رسد استافیلوکوکوس هومینیس و استافیلوکوک اپیدرمیدیس رشد یک نوع باکتری را که می تواند علائم اگزما و خشکی پوست را ایجاد کند، سرکوب می کند.
 • استرپتوکوک ترموفیلوس می تواند تولید سرامیدها را در افراد مبتلا به اگزما یا پوست خشک و حساس افزایش دهد.

بسیاری از محصولات مواد پری بیوتیک را در لیست مواد تشکیل دهنده نمی‌آورند. اما ترکیبات زیر دارای اثرات پری بیوتیکی آرام بخش پوست و تغذیه باکتری های خوب هستند:

 • قندهای گیاهی منبع مورد اعتماد، مانند فروکتولیگوساکاریدها و گالاکتولیگوساکاریدها
 • آمینو اسید
 • کلسیم
 • منیزیم
 • گوگرد

چطور از میکروبیوم پوست محافظت کنیم؟

 • شستن پوست با پاک کننده های سخت یا ساینده می تواند به سد پوست شما آسیب برساند و باکتری های خوب را از بین ببرد، بنابراین یک پاک کننده ملایم انتخاب کنید.
 • شستن صورت دو بار در روز و استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب هر روز به حفظ میکروبیوم پوستی سالم کمک می کند.
 • مرطوب‌کننده‌ها با pH از 5 تا 7 و پاک‌کننده‌های با pH 4.5 تا 7، pH بهترین گزینه برای پوست هستند.

جمع بندی

پوست شما مملو از باکتری های خوب است که از عملکردهای ایمنی و سد ایمنی پوست آن پشتیبانی می کنند. عوامل زیادی می توانند سطح این باکتری ها را کاهش دهند و خطر آکنه، روزاسه، اگزما و چین و چروک را افزایش دهند.

علم نشان می دهد که استفاده از یک محصول مراقبت از پوست غنی شده  با پری بیوتیک ها، پروبیوتیک ها و پست بیوتیک ها می تواند به تقویت میکروبیوم پوست شما برای داشتن پوستی سالم تر و درخشان تر کمک کند.

ترجمه شده از : healthline.com

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا