مجله مراقبت از مو

بررسی انواع ماسک مو

تار‌های مو نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند، مخصوصاً اگر خشک و شکننده باشد. این شکنندگی می‌تواند در اثر استفاده‌ از وسایل گرمایی مانند سشوار یا استفاده‌ از رنگ مو ومواد شیمیایی دیگر ایجاد شده‌باشد. برای داشتن مو‌هایی درخشان و سالم و جلوگیری از ایجاد موخوره در اثر خشکی زیاد، بهترین روش استفاده از ماسک مو در داخل و خارج از حمام است.

در این مقاله از مجله آرایشی و زیبایی دکتر فارمو با برسی انواع ماسک مو و نحوه استفاده از آن در داخل و خارج از حمام آشنا خواهیم شد.

ماسک مو چیست؟

ماسک مو چیست؟
ماسک مو چیست؟

ماسک مو یک محصول آرایشی و بهداشتی می‌باشد که استفاده از آن بعد از حمام و مخصوصاً زمانی که مو‌ها مرطوب می‌باشد همچنین در داخل حمام باعث سلامت ساقه مو‌های شما می‌شود و و رطوبت لازم برای موی شما را فراهم می‌کند. موی خشک که در اثر براشینگ یا استفاده از مواد شیمیایی مثل رنگ شادابی و طراوت خود را از دست داده‌است توسط ماسک مو آبرسانی و تقویت می‌شود.

از دیگر مزایا استفاده از انواع ماسک مو نرم شدگی مو است که میزان نرم شدگی در هر نوع از ماسک مو متفاوت است و بستگی به نوع آن و یا میزان ماندگاری آن بر روی موی شما دارد

مزایا و فواید ماسک مو

در ماسک مو ترکیبات متفاوتی از ویتامین  A و ویتامین e و کراتین و روغن‌های گیاهی وجود دارد. این محصول فواید مختلفی دارد که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ثابت نگهداشتن رنگ مو و دکلره مو
 • درخشان‌کننده مو
 • براق‌کننده و نرم‌کننده مو
 • رطوبت‌رسانی بالا به ساقه مو
 • جلوگیری از شکنندگی مو
 • جلوگیری از موخوره
 • مراقبت از سلامتی پوست سر
 • حفظ سلامتی ساقه و ریشه مو
 • تقویت مو‌های آسیب‌دیده
 • کاهش آسیب‌های ایجاد‌شده در اثر گرما و موادشیمیایی برای مو
 • ممانعت از تأثیر آلودگی محیط بر روی مو

ترکیبات استفاده‌ شده در ماسک

ماسک مو از ترکیبات مختلفی مثل روغن زیتون، روغن نارگیل، عسل، آلوئه ورا، روغن اووکادو انواع مختلف ویتأمین‌ها وعصاره گیاهان تشکیل می‌شود که بر حسب نوع ماسک مو مقدار هر کدام از این مواد متفاوت می‌باشد. این ترکیبات باعث ابرسانی به ساقه مو‌شده و رطوبت مو را که کم شده‌ است باز می‌گردانند.

آلوئه ورا باعث تغذیه مو می‌شود و روغن‌های مختلف عمل ترمیم خشکی و موخوره مو را بر عهده دارند. تخم مرغ و موز موجود در ماسک کاهنده شوره سر می‌باشند و به رشد و تقویت مو‌ها کمک می‌کنند. ماسک مو بر پایه آب و روغن تشکیل می‌شود. نوع تشکیل‌ شده از آب با آب شسته‌ می‌شود اما نوع روغنی باید با شامپو شسته شود.

انواع ماسک مو

انواع ماسک مو
انواع ماسک مو

ماسک مو را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود که دسته اول انواع ماسک مو از نظر شیوه استفاده و دسته دوم انواع ماسک مو بر اساس عملکرد می‌باشد. انواع ماسک مو از نظر شیوه استفاده عبارتند از:

انواع ماسک موی داخل حمام

این ماسک مو یکی از پرطرفدارترین محصولات می‌باشد و همان طوری که مشخص است باید در داخل حمام و بر روی مو‌های نم دار استفاده شود. طبق روشی که بر روی تمام ماسک مو‌ها نوشته‌ شده‌ است پس از زدن این محصول بر روی موی نم دار مقداری بر روی مو باقی می‌ماند و سپس آبکشی می‌شود. در واقع این محصول مراقبتی ،جایگزین نرم‌کننده است و خشکی مو را برطرف می‌کند.
البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که ماسک موی داخل حمام را میتوان به دو دسته بندی تقسیم کرد :
ماسک موی آبکشی :این نوع از ماسک مو پس از استفاده باید شسته و آبکشی شود . این نوع ماسک مو عموما حاوی مواد و ترکیبات مغذی مو و مرطوب کننده ها هستن که در ترمیم و تقویت موی شما تاثیر بسزایی دارند

ماسک موی غیر آب کشی : ماسک موی غیر آبکشی به طور معمول به شکل سرم یا روغن است که نیازی به آبکشی ندارد و بیشتر برای مراقبت از مو و یا حالت پذیری ، صاف کردن مو استفاده میشود

انواع ماسک موی خارج از حمام

از این ماسک مو در بیرون از حمام و بر روی مو‌های مرطوب استفاده می‌شود. این محصول باعث محافظت مو در برابر حرارت‌های‌ بالای‌ سشوار و اتو مو و جلوگیری از آسیب می‌شود و لازم نیست بعد مصرف شسته شود. همچنین این محصول باعث می‌شود تا وز و گره مو از هم باز شود و شکنندگی مو برطرف شود و به‌راحتی‌ شانه شود. اکثر افراد از این محصول در خارج از حمام به عنوان حالت‌ دهنده‌ مو استفاده می‌کنند.

ماسک موی خارج از حمام هم نیر به دو دسته تقسیم میشوند که ماسک موی سرم و ماسک موی روغنی نام دارند.
ماسک موی سرم : ماسک موی سرم قدرت جذب شدگی بیشتری دارد و با تریکبات خود میتواند به صافی یا حالت دهی مو های شما کمک کند .
ماسک موی روغنی : این نوع ماسک موی روغنی ماندگاری بیشتری بر روی مو دارد . به تقویت و ترمیم موی شما کمک میکند

انوع ماسک موی خانگی

از دسته ماسک مو‌های طبیعی و ارگانیک محسوب می‌شوند و آن‌ها را می‌توان در گروه ماسک مو‌های خانگی قرار دارد. همچنین می‌توان از این محصول دستساز برای رشد مو‌ها، قطع ریزش آن و همچنین برای تقویت و محکم کردن ساقه مو استفاده کرد. در ماسک موی خانگی معمولاً مواد طبیعی و ارگانیک که شامل میوه‌های طبیعی تخم مرغ و ماست و روغن‌های گیاهی مثل روغن نارگیل، روغن زیتون و سایر روغن‌ها و همچنین گیاهانی مثل سیب زمینی استفاده می‌شود.

ماسک موی خانگی
ماسک موی خانگی

ماسک موی خانگی برخلاف ماسک مو‌های موجود در بازار نگهدارنده و مواد شیمیایی ندارد و کاملاً طبیعی است. البته باید بدانیم که برخلاف ماسک مو‌های موجود در بازار که می‌توان برای مدت طولانی در ظرف‌های مخصوصشان نگهداری کرد این ماسک‌ها را باید برای مدت کوتاه چند روزه مصرف کنید زیرا امکان خراب شدن ماسک موی خانگی بدلیل نداشتن نگهدارنده وجود دارد. تعدادی از ماسک مو‌های پر مصرف خانگی عبارتند از:

 • ماسک موی موز تقویت ساقه مو
 •  آووکادو و عسل نرم‌کننده و حالت دهنده مو
 • آب برنج برای تقویت و رشد مو
 • سس مایونز برای نرم کردن و رفع خشکی ساقه مو
 •  تخم مرغ برای تقویت مو و ضد ریزش
 • آب پیاز برای رشد و ضخیم شدن تار‌های مو
 • ماسک نخود ضد ریزش مو

برای آشنایی بیشتر با ماسک های خانگی، طرز تهیه انواع ماسک موی خانگی را مطالعه کنید.

انواع ماسک مو بر اساس عملکرد

ماسک مو‌ها بر اساس عملی که بر روی مو انجام می‌دهند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای مواد متفاوتی برای اثر‌گذاری می‌باشند. در زیر به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

ماسک مو آبرسان و نرم‌کننده ساقه مو

این محصول رطوبت از دست‌رفته مو را تأمین می‌کند و از خشک شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند. همچنین اجازه نمی‌دهد تا مو حالت شکننده و وز پیدا کند و از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند. ماسک موی نرم‌کننده باعث می‌شود تا در هنگام‌شانه‌کردن مو گره ایجاد‌شده برطرف شود و خشکی مو را نیز برطرف کرده و آن را ابریشمی می‌کند. از این ماسک افراد می‌توانند برای انواع مو‌ها استفاده کنند مخصوصاً افرادی که مو‌هایشان دچار خشکی و گره خوردگی است.

انواع ماسک مو ترمیم‌کننده مو‌های آسیب دیده

این ماسک برای افرادی که از مواد شیمیایی مثل رنگ و دکلره استفاده می‌کنند و یا با براشینگ زیاد و کراتین کردن زیاد باعث خشن شدن و از بین رفتن طراوت مو‌های خود می‌شوند بسیار مناسب است. مو‌های آسیب دیده معمولاً دچار خشکی و وز و موخوره می‌شود و برای ترمیم آن باید از ماسک مخصوص  استفاده شود. ترکیبات تقویت‌کننده و مغذی موجود در این ماسک‌ها بر روی تار‌ها اثر کرده و به مرور زمان باعث ترمیم آن‌ها می‌شود.

ماسک مو روغنی

ماسک مو روغنی
ماسک مو روغنی

یکی از راه‌های تقویت مو روغن تراپی می‌باشد، بنابراین ماسک‌های مو را از ترکیب روغن‌های گیاهی و مواد دیگر برای رطوبت‌رسانی و تقویت می‌سازند. در واقع عمل آنها مانند ماسک‌های آبرسان مو می‌باشد و طراوت و لطافت را به مو بر می‌گرداند. تفاوت این ماسک‌ها با ماسک‌های آبرسان در این است که در این ماسک‌ها روغن بکاررفته است و علاوه بر آبرسانی باعث تقویت مو نیز می‌شوند مثل روغن آرگان روغن زیتون روغن آووکادو و روغن‌های دیگر.

ماسک مو پروتئینی

پروتئین تراپی روشی برای بازسازی مو‌هایی است که آسیب زیادی به آن‌ها وارد شده‌است. معمولاً این مو‌ها خاصیت ارتجاعی ندارند و سست می‌باشند. این محصول بر روی تار‌های مو اثر کرده و باعث ترمیم می‌شود.

ماسک موی رنگ‌شده

این محصول مناسب افرادی است که مو‌های خود را رنگ یا هایلایت می‌کنند، زیرا علاوه بر تأمین رطوبت لازم برای مو‌های رنگ‌شده و نرم کردن آن باعث تثبیت رنگ نیز می‌شود. علاوه بر این از کدر شدن رنگ مو نیز جلوگیری می‌کند.

ماسک مخصوص موی فر

افرادی که دارای مو‌های فر هستند گاهی اوقات برای این که دلشان نمی‌خواهد حالت مو‌هایشان تغییر کند با استفاده از ماسک‌های نرم‌کننده مو مخالفند. این افراد می‌توانند از ماسک‌های مخصوص موی فر استفاده کنند تا هم رطوبت لازم به مو‌هایشان برسد و هم حالت مو‌هایشان ثابت بماند.

نحوه استفاده از ماسک مو

برای استفاده از ماسک مو اولین و مهمترین کار این است که مو‌های تمیزی داشته باشید یعنی مو‌هایتان از چربی و آلودگی‌های روزانه پاک شده‌باشد و اثری از کثیفی بر روی ساقه موهای‌تان نباشد. زیرا مواد تقویت‌کننده ماسک‌ها برای وارد شدن به ساقه مو‌های شما نیاز به تمیز بودن سطح مو‌های شما دارند. پس نخست موی خود را با یک شامپوی مناسب بشویید. سپس ماسک مورد نظر خود را که بر حسب نوع و جنس مویتان انتخاب کرده‌اید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بر روی مو‌های خود بگذارید و صبر کنید تا مواد مفید آن جذب شود.

نحوه استفاده از ماسک مو
نحوه استفاده از ماسک مو

سپس اگر مو‌های بلندی دارید آن را تقسیم کنید و همه قسمت‌های آن را آغشته به ماسک نمایید. مراقب باشید در هنگام زدن ماسک مواد به ریشه نرسد، زیرا ماسک مو‌ها اکثراً برای ساقه مو در نظر گرفته شدند. به وسیله یک‌شانه ماسک را در تمام سطح موی خود به صورت یکنواخت پخش کنید. اکثر ماسک‌ها اینگونه‌اند که بعد از ۳ تا ۵ دقیقه که بر روی ساقه مو ماندند باید با آب ولرم شسته‌شود. اما بعضی از آنها نیاز است تا بمدت یک شبانه روز بوسیله کلاه مخصوص بر روی مو باقی مانده و سپس آبکشی شوند.

بهترین برند‌های ماسک مو

در بازار برند‌های مختلف ماسک مو وجود دارد که با شناخت جنس مو‌های خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب و مصرف کنید. استفاده از برند‌های معتبر و شناخته‌شده باعث می‌شود که مشکلات ایجاد‌شده برای موی شما زودتر برطرف شود. چند برند معروف ماسک مو که در جهان شناخته‌شده هستند عبارتند از: (کلیرclear)، نوتروجینا، ویداد، لورال، کراستاس، کریستال، درای بای ماد اسلایدdrybar، mudslide، اوریفلیم، سریتا، فولیکا، هیمالیا و…

سخن پایانی

ماسک مو‌ها دارای مواد مفید و مغذی برای مو می‌باشند که باعث تقویت ساقه مو شده و از زبر و خشن شدن مو جلوگیری می‌کنند. همچنین این ماسک‌ها باعث درخشندگی مو و خوش‌حالت شدن آن می‌شوند. ترکیبات موجود در این ماسک هاشامل انواع روغن‌های گیاهی و ویتامین‌های مفید برای مو می‌باشد. افرادی که از وسایل حرارتی مثل سشوار و اتو مو و همچنین از رنگ مو و دکلره زیاد استفاده می‌کنند حتماً باید از ماسک‌موی مناسب خود برای برطرف کردن مشکلات خشکی و شکنندگی مو استفاده کنند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا