آرایش مومجله آرایشی و زیبایی

استفاده از رنگ مو در زمان بارداری

استفاده از رنگ مو این روزها طرف‌داران زیادی پیدا کرده و مادران و خانم‌های باردار نیز از این قضیه مستثنی نیستند. بسیاری از خانم‌های باردار به دلیل خطراتی که ممکن است رنگ‌های مو برای جنین داشته باشند، در استفاده از رنگ مو در زمان بارداری تردید دارند. رنگ کردن مو  اما آیا به‌راستی خانم‌ها در استفاده از رنگ مو در زمان بارداری مجاز هستند یا خیر؟ آیا  مواد شیمیایی موجود در این رنگ‌ها برای جنین خطرناک‌اند یا می‌توان بدون نگرانی از آنها استفاده کرد؟ در این مقاله به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

آیا رنگ مو در بارداری ضرر دارد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از رنگ مو در زمان بارداری بی‌خطر است. اگرچه مواد شیمیایی موجود در رنگ موهای دائمی و نیمه‌دائمی ممکن است باعث آسیب‌هایی بشود، اما این آسیب‌ها و عوارض جانبی منفی فقط در دوزهای بسیار بالا رخ می‌دهند درصورتی‌که هنگام استفاده از رنگ مو طبق دستورالعمل‌های استاندارد، فقط در معرض مقادیر بسیار کمی از این مواد شیمیایی هستید.

به‌عبارت‌دیگر، بیشتر رنگ‌های مو حاوی مواد شیمیایی هستند و این مواد شیمیایی در دوزهای بالا خطرناک‌اند، اما پوست سر شما مقدار زیادی از رنگ مو را جذب نمی‌کند، به‌خصوص اگر پوست سر سالمی داشته باشید. برخی خانم ها به جای رنگ کردن مو از اسپری رنگ مو استفاده می کنند که خطرات آن را در مقاله “اسپری رنگ مو در زمان بارداری” بررسی کرده ایم.

بهترین راه رنگ‌کردن مو در بارداری

برای گرفتن بهترین و امن‌ترین نتیجه در استفاده از رنگ مو در زمان بارداری، روش‌های زیر را امتحان کنید:

ابتدا رنگ مو را تست کنید

قبل از استفاده از رنگ مو در زمان بارداری و یا در هر زمان دیگری، باید بررسی کنید که آیا پوست شما به رنگ مو واکنش منفی نشان می‌دهد یا خیر. چه در خانه و چه در سالن، باید این تست پوستی را انجام دهید. برای این کار ابتدا مقدار کمی از رنگ مو را به ناحیه آرنج خود بمالید و حداقل به مدت دو روز صبر کنید، سپس پوست خود را از نظر هر گونه تغییر مانند قرمزی یا سوزش بررسی کنید.

آموزش رنگ کردن مو در حاملگی
آموزش رنگ کردن مو در حاملگی

حتی در صورت استفاده از رنگ موهای همیشگی و روتین، باز هم انجام تست پوستی ضروری است. بارداری و تغییر میزان هورمون‌ها در بدن می‌تواند رفتار پوست را تغییر بدهد.

رنگ را برای کمترین زمان ممکن بر روی پوست سر نگه دارید

هرچه رنگ مو برای مدت‌زمان بیشتری روی پوست سر بماند، جذب مواد شیمیایی خطرناک آن بالاتر می‌رود و امکان ایجاد عوارض منفی بیشتر می‌شود. پس برای جلوگیری از این موضوع طبق دستورالعمل موجود بر روی رنگ مو پیش بروید و رنگ مو را در کمترین زمان ممکن بر روی پوست سر نگه دارید.

پس از استفاده از رنگ، پوست سر خود را بشویید

گفتیم که میزان جذب مواد موجود در رنگ مو با مدت‌زمان ماندن آن بر روی پوست سر ارتباط مستقیمی دارد. برای جلوگیری از جذب بیش از اندازه‌ی مواد شیمیایی رنگ مو و تحریک پوست سر، پس از اتمام کار حتماً سر خود را به‌خوبی و با شوینده‌های مناسب بشویید.

5 توصیه برای رنگ‌کردن مو در دوران بارداری

گفتیم که به‌طورکلی و در اکثر مواقع، استفاده از رنگ مو در زمان بارداری خطری برای جنین ندارد، اما ممکن است در شرایط خاصی و به دلایل خاصی، مشکلاتی حین استفاده از رنگ مو در زمان بارداری برای مادر و جنین پیش بیاید. برای به‌حداقل‌رساندن این مشکلات و استفاده‌ی ایمن از رنگ مو، بهتر است به نکاتی که در ادامه مطرح می‌شود، توجه کنید.

تا سه‌ماهه‌ی دوم بارداری صبر کنید

سه ماه اول بارداری، دورانی حیاتی برای رشد و تکامل سریع جنین است. در سه‌ماهه‌ی اول، اندام‌های اصلی از جمله مغز و نخاع در حال شکل‌گیری هستند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مواد شیمیایی رنگ مو ممکن است در این دوران مضر باشند. اگر می‌توانید، برای استفاده از رنگ مو در دوران بارداری تا سه‌ماهه‌ی دوم دست نگه دارید.

از رنگ ملایم استفاده کنید

اگر قصد استفاده از رنگ مو در زمان بارداری را دارید؛ به‌خاطر داشته باشید که نوع رنگی که استفاده می‌کنید نیز مهم است. از آرایشگر خود در مورد گزینه‌های جایگزین و رنگ‌های ملایم‌تری مانند رنگ‌های با پایه بدون آمونیاک بپرسید. از مصرف رنگ‌های دائمی که حاوی بیشترین مواد شیمیایی هستند خودداری کنید. در عوض، رنگ‌های نیمه‌دائمی یا موقت را انتخاب کنید که خطر کمتری دارند و در دوران حساسی مثل دوران بارداری می‌توان با اطمینان بیشتری از آنها استفاده کرد.

از تهویه‌ مناسب غافل نشوید

یکی از مشخصه‌های اکثر بارداری‌ها، تقویت شدید حواس است و حس بویایی هم از این امر مستثنی نیست! اکثر رنگ‌های مو نیز بوهای تند و شدیدی دارند. با رنگ‌کردن موهای خود در یک منطقه با تهویه‌ی مناسب، از بروز حالت تهوع یا سردرد جلوگیری کنید. تهویه مناسب همچنین راه خوبی برای کاهش قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر موجود در رنگ مو است.

رنگ کردن مو در بارداری
رنگ کردن مو در بارداری

وقتی زمان شروع استفاده از رنگ مو در زمان بارداری فرامی‌رسد، باید اقدامات ایمنی بیشتری را رعایت کنید. اگر در سالن زیبایی هستید، در مکانی با تهویه مناسب بنشینید و در صورت استفاده از رنگ مو در منزل، بهتر است در فضای باز این کار را انجام بدهید و یا درها و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه در منزل جریان داشته باشد.

توجه: شاید کمی عجیب برسد که در دوران بارداری می توانید تناسب اندام داشته باشید، مقاله لاغری و تناسب اندام در بارداری را از دست ندهید.

 از جایگزین‌های طبیعی استفاده کنید

تعدادی جایگزین طبیعی مانند حنا برای رنگ مو وجود دارد. به‌طورکلی این جایگزین‌ها برای زنان باردار بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند، اما ممکن است نتایج مشابه رنگ‌های شیمیایی را به شما ندهند.

با پزشک خود مشورت کنید

در نهایت اگر هرگونه بیماری پوست یا شرایط خاصی دارید که استفاده از رنگ مو در زمان بارداری را برای شما پیچیده و مبهم می‌کند، با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان متخصص می‌توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا استفاده از رنگ مو در زمان بارداری برای شما و جنینتان بی‌خطر است یا خیر.

آیا رنگ‌کردن مو در شیردهی بی‌خطر است؟

با وجود این که پژوهش‌های انجام شده در مورد تأثیرات رنگ‌کردن مو در دوران شیردهی محدود است، اما دانشمندان تصور می‌کنند که رنگ‌کردن موهای خود در دوران شیردهی مشکلی ایجاد نمی‌کند و خوشبختانه، تا این لحظه هیچ مدرکی نیز وجود ندارد که نشان دهد اگر طبق دستورالعمل از رنگ مو استفاده کنید، مواد مضر موجود در رنگ‌ها وارد شیرتان می‌شود. در حقیقت مقدار بسیار کمی از مواد شیمیایی مورد استفاده در رنگ مو وارد جریان خون شما می‌شود، بنابراین بعید است که این مقدار بسیار ناچیز بتواند تأثیر مخربی بر روی شیر شما بگذارد.

سخن پایانی

اگر باردار هستید، استفاده از رنگ مو در زمان بارداری برای جنین شما هیچ خطری ندارد و می‌توانید با خیال راحت موهای خود را رنگ کنید؛ البته اگر بیماری یا مشکل خاصی نداشته باشید و طبق دستورالعمل‌های استاندارد موهای خود را رنگ کنید. در نهایت برای رفع هرگونه نگرانی در مورد استفاده از رنگ مو در زمان بارداری، به توصیه‌های ذکر شده در این مقاله عمل کنید و یا اگر شرایط خاصی دارید، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا