مجله تناسب اندام

مزایای تمرینات یوگا برای کاهش وزن

یکی از مهم‌ترین دغدغه جامعه امروزی، توجه به ظواهر و زیبایی است. اما نکته قابل تامل اینجاست که زیبایی تنها به داشتن چهره خوب ختم نمی‌شود و موضوع تناسب اندام و سلامتی فرد را هم در برمی‌گیرد.

اگر به این مسئله توجه کرده باشید، یک فرد خوش اندام و کاریزماتیک عموما بیشتر از بقیه افراد دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گذشته از آن، عموم افراد چاق و دارای اضافه وزن مفرط دچار عزت نفس پایینی هستند و از اندام خود به دلیل بروز بیماری‌های ناشی از چاقی، رضایت کافی ندارند. اما خبر خوب این است که استمرار در پروسه کاهش وزن در کنار داشتن ورزش و فعالیت فیزیکی کافی به مرور زمان کاهش وزن و لاغری اصولی را برای همه افراد چاق به دنبال خواهد داشت.

یوگا یکی از ورزش‌های پرطرفدار و محبوب امروزی است که براساس مطالعات پژوهشگران، می‌تواند در لاغری و کاهش وزن تاثیر مثبت داشته باشد. با این تفاسیر، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که یوگا در تناسب تا چه اندازه تاثیرگذار است و با انجام چه حرکاتی می‌توانیم لاغری و کاهش وزن همیشگی را به مرور زمان تجربه کنیم؟!

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور با چند حرکت ساده از ورزش یوگا متابولیسم بدن خود را افزایش دهید و در کنار رژیم لاغری خود وزن کم کنید. قطع به یقین، بعد از خواندن این مطلب معطل نمی‌کنید و یوگا را جزو ورزش‌های روزانه خود قرار خواهید داد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

تاریخچه یوگا

یوگا یک تمرین باستانی است که ریشه آن به هندوستان باز می‌گردد و شامل طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها به منظور ایجاد تعادل و هماهنگی میان ذهن و جسم است. این ورزش از کلمه سانسکریت (YUJ) به معنای اتحاد گرفته شده است که بیانگر همان اتحاد و تعادل میان روح و جسم است.

جالب است بدانید که برخلاف تمرینات شدید ورزشی، یوگا به دنبال ایجاد انرژی و هماهنگی دنیای درون است و به کسی که به دنیای یوگا وارد می‌شود، اصطلاحا یوگی یا یوگینی گفته می‌شود.

ورزش یوگا یکی از ورزش‌های پرطرفدار دنیای امروز است که برای انجام آن لازم نیست از امکانات یا تجهیزات پیچیده‌ای استفاده کنید و همه وسایل آن از قبیل مت (تشک یوگا) در فروشگاه‌های تجهیزات ورزشی در دسترس است.

یوگا؛ انقلابی شگفت آور در دنیای کاهش وزن

یکی از تصورات غلط رایج در بین عموم مردم این است که یوگا گزینه مناسبی برای کاهش وزن نیست. اگرچه یوگا ممکن است نتواند به اندازه تمرینات ورزشی شدید چربی سوزی داشته باشد، اما از جمله ورزش‌هایی است که استمرار در انجام آن می‌تواند شما را به لاغری و کاهش وزن برساند.

یکی از اصول اصلی ورزش یوگا تمرکز بر روی ذهن و توجه به لحظه حال است. این مسئله در انتخاب وعده‌های غذایی بسیار حائز اهمیت است. چرا که هر اندازه افراد نسبت به عادت‌های غذایی خود آگاه‌تر باشند، انتخاب‌های غذایی سالم‌تری خواهند داشت.

نکته مهم بعدی این است که استرس مزمن در بسیاری از افراد التهاب و افزایش وزن را به دنبال خواهد داشت. یوگا شامل تکنیک‌های آرامش بخش مانند تنفس عمیق و مدیتیشن است که هورمون‌های استرس را کاهش داده و احساس ولع به خوردن غذای بیشتر را کم می‌کند.

به علاوه، براساس تحقیقات، بر سیستم غدد درون ریز از جمله هورمون تیروئید تاثیر مثبت گذاشته و در تنظیم متابولیسم و سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می‌کند.

تمرینات چربی سوز یوگا برای لاغری

اکنون که با اصول اثربخشی یوگا در کاهش وزن آشنا شدیم و آن را به خوبی درک کردیم، می‌توانیم با انجام چند حرکت مناسب در یوگا متابولیسم و چربی سوزی بدن خود را بالاتر برده و در مسیر کاهش وزن نتیجه بهتری بگیریم.

در دنیای یوگا به مجموعه حالات و تمریناتی که با هدف اتحاد و یکپارچگی درون انجام می‌شود، اصطلاحا آسانا (Asana) گفته می‌شود که در ادامه چند مورد از این حرکات را معرفی خواهیم کرد:

حرکت پلانک (Plank Pose)

حرکت پلانک، بهترین آسانا برای بالا بردن قدرت عضلات شکم است. پلانک، به دلیل درگیر کردن عضلات شکم و پهلوها، به چربی سوزی این نواحی به شدت کمک می‌کند و منجر به کالری سوزی در بدن شما خواهد شد.

برای انجام این حرکت:

 • بر روی تشک یوگا به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید و بدن خود را از سر تا پاشنه پاها در یک خط مستقیم نگه دارید. سعی کنید افکار خود بر روی زمان حال متمرکز کرده و نفس عمیق بکشید.

 • مطمئن شوید که گردن، باسن، ران و پاهایتان در یک خط مستقیم قرار گرفته باشد. شکم خود را منقبض کنید و حداقل 30 ثانیه الی 1 دقیقه در همین شرایط بمانید.

 • پس از آن عضلات شکمی خود را رها کرده و به خود استراحت بدهید.

حرکت پل(Bridge Pose)

حرکت پل یک آسانای فوق العاده عالی برای تقویت عضلات کمر و پایین تنه است. این آسانا، تمامی عضلات کمر، باسن و همسترینگ را درگیر کرده و انعطاف پذیری ستون فقرات را بهبود می‌بخشد. برای انجام این حرکت:

 • به پشت دراز بکشید، زانوهایتان را خم کرده و پاها را به اندازه عرض لگن از هم باز کنید و به صورت صاف روی زمین قرار دهید.

 • نفس عمیق بکشید، پاها و بازوهای خود را روی زمین فشار داده و باسن خود را به سمت سقف بالا بیاورید.

 • توجه داشته باشید که ران‌های شما به موازای هم قرار گیرند و چانه و قفسه سینه در موقعیت مناسبی باشند تا به گردن فشاری وارد نشود.

 • به مدت 20 الی 30 ثانیه در همین وضعیت بمانید و نفس عمیق بکشید.

 • در مرحله آخر، به آرامی باسن خود را به زمین نزدیک کنید و بازدم انجام دهید.

حرکت کبری (Cobra Pose)

این آسانا بر روی ماهیچه‌های کمر تمرکز کرده و به حفظ تناسب اندام کل بدن و بهبود وضعیت آن کمک می‌کند.

این حرکت همان‌طور که از نامش پیداست، شبیه ایستادن مار کبری در زمان حمله است و به شدت برای چربی سوزی بیشتر به خصوص در ناحیه باسن توصیه می‌شود. برای انجام این حرکت:

 • روی تشک دراز بکشید و پاهایتان را دراز کنید.

 • کف دست را زمین گذاشته و با تنفس عمیق به آرامی بالا تنه خود را از روی زمین بلند کنید.

 • می‌توانید 10 الی 15 ثانیه در همین وضعیت بدن خود را نگه دارید و سپس به حالت اولیه برگردید.

حرکت جنگجو (Warrior Pose)

این آسانای قدرتمند عضلات چهارسر ران، شکم و شانه‌ها را تقویت کرده و با درگیر کردن عضلات اصلی به کالری سوزی بدنتان بسیار کمک می‌کند. حرکت جنگجو، پاهای شما را تقویت کرده و تمرکز و تعادل بدن را بالا می‌برد.

برای انجام این حرکت:

 • جلوی تشک بایستید، پاهایتان را کمی باز کنید و نفس عمیق بکشید.

 • با پای راست خود یک قدم به جلو بردارید، پای چپ را به سمت چپ بچرخانید و یک زاویه حدودا 90 درجه میان ران و ساق پاها بسازید.

 • بازوهای خود را به موازات همدیگر به مدت30 ثانیه الی 1 دقیقه بالا برده و تا جایی که می‌توانید دست‌هایتان را بکشید و به جلو نگاه کنید.

 • همین مراحل را برای پای مخالف خود نیز تکرار کنید.

توجه داشته باشید که با توجه به میزان ظرفیت بدن می‌توانید 8 الی 10 بار تمامی حرکات بالا را انجام دهید.

در پایان، به این نکته اشاره می‌کنیم که اگر خواهان بهترین نتیجه از یوگا برای کاهش وزن هستید، حتما استمرار را در انجام این ورزش رعایت کنید, مدام با محاسبه BMI خود روند لاغری خود را چک کنید و در کنار آن از یک رژیم غذایی سالم و میان وعده‌های پر از سبزیجات غافل نشوید.

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا