آرایش مومجله آرایشی و زیبایی

انواع بافت آفریقایی + آموزش بافت افریقایی با عکس و ویدئو

جدیدترین مدل‌های بافت موی آفریقایی

امروزه ترندهای زیبایی و مد هر روز در حال تغییر است. بافت آفریقایی مو جز آن دسته از چیزهایی بوده که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد. این بافت انواع متنوع و مختلفی داشته و تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد. بافت مو آفریقایی دارای مدل های مختلفی است. مثلا، بافت مو آفریقایی کف سر، بغل سر و بافت آفریقایی برجسته که در ادامه تصاویر هر یک قرار داده شده. 

رسیدگی به مو و آراستن آن‌یکی از مهم‌ترین موارد در استیل فرد بوده و ممکن است شما از چند مدل محدود برای آرایش موهای خود استفاده کنید. این چند مورد می‌تواند بافت موی ساده، رها کردن موها و دم‌اسبی بستن آن باشد. اما یکی از زیباترین بافت‌ها که همیشه ترند باقی می‌ماند و تنوع بالایی داشته بافت مو آفریقایی است. این بافت به بافت بوکسوری نیز معروف بوده که طرف‌داران بسیاری دارد. در ادامه با ما همراه باشید که بافت آفریقایی و انواع را مورد بررسی قرار دهیم.

آموزش ویدیویی بافت آفریقایی

در این آموزش یاد می گیریم که چگونه خودمان بافت آفریقایی آفریقایی مو را اجرا کنیم. این آموزش برای کسانی که موهای نسبتا کوتاه دارند (تا روی شانه) مناسب است. لطفا با وی پی ان روشن روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش بافت آفریقایی ساده تصویری مرحله به مرحله

موها را قسمت بندی کنید و هر قسمت را به خوبی شانه کرده و روغن آرگان و اسپری دو فاز بزنید.

مرحله اول بافت آفریقایی
مرحله اول بافت آفریقایی

در مرحله دوم از جلوی سر و بخش رویش مو یک دسته مو جدا کرده و به سه قسمت تقسیم کنید. بهتر است قسمت هایی مساوی و ظریف انجام دهید.

 

تقسیم بندی مو برای بافت آفریقایی
تقسیم بندی مو برای بافت آفریقایی

 

حالا یک بافت ساده بزنید برای اینکار دسته راست موهارا به وسط و دوباره دسته چپ موها را به وسط دسته بندی منتقل کنید. در این مرحله مهم است دسته ها را به تفکیک و مرتب جدا از هم نگه دارید تا در نهایت بافت تمیزی داشته باشید.

بافت مو
بافت مو

در مراحل بعدی نیز باید همین روند را تکرار کنید با این تفاوت که هربار دسته سمت راست و چپ را به بخش میانی میبرید با بخشی از موهای آزاد را به دسته اضافه کرده  و سپس آنها را به بخش میانی ببرید. توجه کنید در طول بافت به اندازه درست و مساوی از موهای آزاد به دسته ها اضافه کنید.

آموزش بافت آفریقایی
آموزش بافت آفریقایی

در طول بافت توجه داشته باشید موها وز نشوند. میتوانید از روغن یا ژل مو استفاده کنید. همچنین باید بافت ها بسیار محکم بوده و به کف سر بچسبند. اینکار را تا زمانی که به انتهاب سر نزیک به گردن و محل رشد موها رسیدید ادامه دهید.

در نهایت اگر موهایتان بلند است باقی موها را یک بافت سه تایی ساده بزنید و انتهای آن را با کش محکم ببندید.

بافت مو آفریقایی ساده
بافت مو آفریقایی ساده

برای سیار بخش های سر نیز همین بافت را تکرار کنید.

تاریخچه بافت آفریقایی

بافت آفریقایی
بافت آفریقایی

بسیاری بر این عقیده هستند که پیدایش بافت مو به قاره آفریقا برمی‌گردد و از این قاره به تمام جهان منتقل شده است. قدمت بافت مو به 3500 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. زنان در آن زمان برای بستن موهای خود آن را می‌بافتند و در طول زمان مدل‌های مختلفی از آن ابداع می‌شد. 

یکی از قبایل به نام هیمبا استفاده از بافت افریقایی مو را برای اولین‌بار به‌عنوان یک سنت رواج داد. بعد از آن قبیله‌های دیگر نیز چنین آدابی مورد پسندشان بود و موهای خود را به شکل‌های مختلفی می‌بافتند. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که مدل موی بافته شده هر فردی نشان از شخصیت اجتماعی او را داشت. بعدها به‌عنوان هنر خاص شناخته شد و مدل‌های متنوعی که زیرمجموعه بافت مو آفریقایی بود ابداع شدند.

انواع بافت مو آفریقایی

انواع بافت موی آفریقایی
انواع بافت موی آفریقایی

بافت آفریقایی مو در نگاه اول بسیار سخت به نظر می‌رسد. اما هنگام یادگیری آن متوجه خواهید شد که بسیار آسان است. این بافت انواع مختلفی داشته و هر کدام از آنها زیبایی‌های خاص خود را دارند. در زیر به چند نوع از این بافت‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • بافت آفریقایی کف سر
 • بافت آفریقایی بغل سر
 • بافت آفریقایی برجسته
 • بافت موی آفریقایی میکی موس
 • بافت آفریقایی با موی اضافه
 • بافت موی دردلاک
 • بافت موی مکزیکی یا چهل‌گیس

علاوه بر موارد بالا که با آن اشاره کردیم باید به این نکته توجه داشته باشید که بافت مو آفریقایی فقط مختص خانم‌ها نیست؛ بلکه آقایان نیز می‌توانند از این نوع بافت موی بسیار زیبا انجام دهند حتی اگر موهای کوتاهی داشته باشند. قبل از اینکه هر نوع بافت آفریقایی را شروع کنید باید حتماً موهای خود را تمیز بشویید و شانه بزنید تا گره‌ای در آن نباشد. موهای خود را کامل خشک کنید تا در هنگام انجام بافت در اثر کشیدن آسیبی به آن وارد نشود. 

بافت آفریقایی کف سر:

بافت موی افریقایی کف سر
بافت موی افریقایی کف سر
بافت آفریقایی مو کوتاه
بافت آفریقایی مو کوتاه

در بافت مو آفریقایی کف سر قبل از شروع باید موها را کامل برس بکشید. بعد موها را از بالای سر یعنی از کف سر تا پایین جایی که رویش تمام می‌شود به دو نیم تقسیم کنید. برای اینکه این کار را دقیق انجام دهید از شانه دم‌باریک کمک بگیرید. سپس یک سمت از موها را که می‌خواهید ببافید انتخاب کرده و سمت دیگر را با کلیپس ببندید.

در مرحله بعد به‌موازات فرقی که باز کردید یک فرق دیگر را جدا کرده و یک مستطیل طویل از فرق سر تا انتها ایجاد کنید. این خطوط هرچقدر در موازات یکدیگر باشند کار بافت تمیز و زیباتر خود را نشان می‌دهد. سپس از بالای مستطیل یک مربع کوچک را انتخاب کرده و موهای این قسمت را به سه دسته مساوی تقسیم کنید. به هر رشته از مویی که جدا کرده‌اید ژل یا واکس مو بزنید. سپس بافت ساده مو را شروع کنید.

بعد از انجام این کار یک‌رشته بسیار نازک مو را از زیر موهای بافت شده جدا کرده و به رشته موی وسط اضافه کنید. این کار را آن‌قدر تکرار کرده تا موی اضافی باقی نماند.

عکس بافت آفریقایی

بافت آفریقایی ریز
بافت آفریقایی ریز

عکس بافت آفریقایی

عکس بافت مو آفریقایی

بافت آفریقایی بغل سر:

بافتن مو آفریقایی بغل سر
بافتن مو آفریقایی بغل سر

بافت مو آفریقایی بغل سر یکی از محبوب‌ترین مدل‌های بافت در بین دختران جوان بوده که در انواع مراسم‌ها می‌توان ظاهری شیک و زیبا به موها بدهد. برای این نوع بافت ابتدا سمتی که می‌خواهید بافت بزنید را انتخاب کرده و بعد قسمتی از موها را به‌اندازه‌ای که دوست دارید جدا کنید. سپس همانند بافت آفریقایی کف سر شروع به بافتن کنید.

بافت آفریقایی برجسته:

بافت موی افریقایی برجسته

یکی دیگر از بافت‌های بسیار محبوب بافت آفریقایی برجسته است که همانند بافت کف سر بوده؛ اما همان‌طور که از نامش پیداست برجسته خواهد بود. اگر بافت آفریقایی کف سر را به‌خوبی یاد گرفته باشید انجام این بافت کار راحتی برایتان است. در این نوع بافت وقتی فرق سر را جدا و مستطیل و مربع را هم ایجاد کردید در ابتدا برای بافت ساده آن را برعکس انجام دهید. 

رشته موی راست را زیر رشته موی وسط قرار داده و سپس رشته موی سمت را زیر هر دوی آنها و رشته موی وسط را زیررشته موی راست ببافید. در آخر موهای آزاد را از زیر اضافه و شروع به بافتن می‌کنید.

بافت مو آفریقایی میکی موس:

بافت مو افریقایی برجسته
بافت مو افریقایی برجسته

بافت مو آفریقایی میکی موس ترکیبی از بافت موی برجسته و کف سر است. باتوجه‌به سلیقه شخصی خودتان می‌توانید هر دو بخش را هرطور که دوست دارید ترکیب کنید. در نهایت بعد از اتمام هر دو بخش بقیه موها را ساده ببافید و همانند گوش‌های میکی موس بالای سرد گرد کرده و با کش محکم ببندید.

بافت مو آفریقایی دردلاک:

بافت موی افریقایی دردلاک
بافت موی افریقایی دردلاک
بافت آفریقایی رنگی
بافت آفریقایی رنگی

با دیدن مدل بافت مو آفریقایی دردلاک متعجب خواهید شد و برایتان علامت سؤال می‌شود که چگونه موها به این شکل درمی‌آیند. این مدل در واقع انبوهی از موهای طنابی شکل بوده که درهم‌پیچیده شده و ظاهری عجیب و درعین‌حال جذابی دارد. در این نوع بافت نیز باید موها را به دو بخش تقسیم کرده و موها باید حدود 2 الی 3 سانت باید ریشه فاصله داشته باشند. در این مرحله موها را پوش دهید و آن‌قدر این کار را تکرار کنید تا به نوک موها برسید. 

سپس دسته موهایی که پوش دادید را حسابی بپیچانید تا کامل درهم‌تنیده شوند و بعد موها را بین دو کف دست بسایید تا خوب به یکدیگر پیچ بخورند. روی همه موهای سر این کار را انجام دهید و در نهایت چندین دردلاک زیبا را به وجود خواهید آورد.

بافت آفریقایی مردانه

بافت آفریقایی برای مردان نیز یک گزینه جذاب است. اگر استایل های راک و هیپ هاپ را دوست دارید بهتر است به بافت آفریقایی مو نیز فکر کنید.

بافت آفریقایی مردانه
بافت آفریقایی مردانه

بافت آفریقایی با موی کوتاه

بافت آفریقایی با موی کوتاه نیز بسیار جذاب است با اضافه کردن حلقه یا مروارید به بافت آفریقایی کوتاه میتوان زیبایی آن را بیشتر کرد.

بافت آفریقایی با موی کوتاه
بافت آفریقایی با موی کوتاه

بافت آفریقایی با موی اضافه

اگر موهای کم پشت یا کوتاهی دارید و دوست دارید بافت آفریقایی پر و بلندی داشته باشید می‌توانید به بافت خود مو اضافه کنید. همچنین اضافه کردن موی رنگی میتوانید بافت آفریقایی فانتزی داشته باشید.

بافت آفریقایی با موی اضافه
بافت آفریقایی با موی اضافه

بافت آفریقایی با کاموا

شما میتوانید به بافت آفریقایی خود کاموا و اکسسوری های جذاب دیگر اضافه کنید.

بافت آفریقایی با کاموا
بافت آفریقایی با کاموا

نظر کاربران رسانه نی نی سایت در رابطه با بافت آفریقایی مو

اعضای نی نی سایت در پاسخ به یک از کاربران که پرسیده بود”بافت آفریقایی خوبه؟ میخوام ببافم اگه خوبه واذیت نمیشه آدم بگین” پاسخ داده اند:

 • اره زدم موها خودمو زياد بافتم اديت نميكنه
 • به نظرم خسته میشه آدم بعد یه مدت
 • واسه تنوع و توخونه خوبه….ولی واسه مجلس نزن….خواهر منم زده واسه عقدم….تو فیلم نگا میکنی ادم حس میکنه اونجارو بخیه زدن….😐😐😐بد دیده میشه…
 • برا باز کردنشم بایس بری آرایشگا
 • اذيت داره ديگه من كلا رو موهام حساسم يه هفته بيشتر نتونستم نگه دارم،شستشوش هم خيلى سخت بود
 • بنظرم شستشو و نگه داریش سخته هر وقت میبینم احساس میکنم اون طرف سرش درد میکنه بخاطر کشیده شدن موهاش بنظرم ممکنه به مو اسیب بزنه و مو ها بشکنه نمیدونم شاید نظر من فقط این باشه
 • وای من یک بار زدم بافت افریقایی خیلی درد گرفت موهام بستگی به موهات داره موهای من خیلی حساس حتی وقتی شونه میکنم درد میگیره چی برسه به بافت باز برعکس من ابجیم میگفت بافت افریقایی چه باحاله اصلام درد نداره . برای باز کردنش من بعداز یک هفته باز کردم گذاشتم اقامون باز کنه.

شستشو و مراقبت از بافت آفریقایی

بافت آفریقایی دخترانه
بافت آفریقایی دخترانه

1- شستشو: برای شستشوی موهای بافت آفریقایی، از شامپو بافت آفریقایی استفاده کنید. برای شستشو بهتر، موها را به قسمت‌های کوچک تقسیم کرده و شامپو را به طور ملایم روی موها بمالید. سپس با آب گرم و تمیز آبکشی کنید.

2- استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده: پس از شستشو، از کرم‌های مرطوب‌کننده و نرم‌کننده برای حفظ رطوبت موها استفاده کنید. کرم‌های مرطوب‌کننده می‌توانند به موها در بازسازی و بهبود بافت آنها کمک کنند.

3- استفاده از روغن‌های طبیعی: استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل و آرگان می‌تواند به حفظ درخشندگی و نرمی موها کمک کند. این روغن‌ها به موها رطوبت کافی را می‌دهند و در نتیجه، به حفظ زیبایی و طراوت آنها کمک می‌کنند.

4- مراقبت و خشک کردن موها: برای مراقبت از موهای بافت آفریقایی، باید به مراقبت و خشک کردن موها به صورت منظم و مداوم توجه کنید. برای خشک کردن، از حرارت کمتر استفاده کنید و بهتر است از خشک کن مو با دمای پایین استفاده کنید.

با رعایت این مراحل می‌توانید از زیبایی و درخشندگی موهای بافت آفریقایی خود لذت ببرید.

نحوه شستشوی بافت افریقایی مو از زبان تجربه افراد مختلف

افرادی که این مدل بافت را زندند تجربیات خود را از نحوه شستشو بافت مو افریقایی در نی نی سایت نوشته اند:
 • دوستم اهل آفریقاست میگه باز نمیکنن و بافت دو سه ماهی رو سرشون هست
 • من بافت زدم  خوبه جمع و جور میشه مو  بعد یه مدت سرت اذیت میشه چون شونه نکردی   بعد میرفتم حموم میشتم  نمیشه چنگ بزنی
 • چربی ها نمیرفت در کل خوبه ولی سختی های خودش را داره

نکات مهم برای بافت مو آفریقایی

 1. تلاش کنید بافت را محکم ببندید تا موها طولانی مدت بافت شده باقی بمانند.
 2. تقسیم بندی موها را به درستی انجام دهید و به حجم موهای هر دسته توجه کنید تا بافت زیبا و منظمی حاصل شود.
 3. بافت مو را بر اساس نوع صورت انتخاب کنید؛ برای صورت‌های گرد از بافت‌های باریک و خطی استفاده کنید تا صورت شما زیبا و مناسب‌تر به نظر برسد.
 4. در صورت تمایل به چسباندن بافت به کف سر، دستان خود را به سمت سر نزدیک نگه دارید تا بافت به سر چسبیده شود.
 5. در صورت داشتن موهای فر، بهتر است بافت مو آفریقایی را با موهای نم تر شروع کنید.

جمع‌بندی

بافت آفریقایی مو همان‌طور که می‌دانید دارای تاریخچه بسیار طولانی بوده و در طول سالیان تنوع بسیار زیادی پیدا کرده است. در این مطلب سعی کردیم به برخی از انواع این بافت‌ها و نوع انجام‌دادن آنها اشاره کنیم امیدواریم با خواندن آن بتوانید به‌راحتی بافت مو افریقایی را یاد بگیرید.اگر این مدل بافت مو را دوست ندارید میتوانید بافت هلندی یا بافت فرانسوی مو را نیز مشاهده کنید. شاید آنها را دوست داشته باشید.

سوالات متداول

برای بافت آفریقایی چه وسایلی نیاز است؟

شانه و برس، کلیپس تقسیم کننده، انواع کش مو وسنجاق، کاموا،فیکساتور مو و سایر لوازم بسته به نوع بافت نیاز است.

آیا بافت آفریقایی برای همه مناسب است؟

بله بافت آفریقایی برای اکثر افراد مناسب است اما افرادی که پیشانی بلندی دارند یا موهای آنها در بخش جلویی سر ریخته شده بهتر است بافت آفریقایی یک طرفه انتخاب کنند تا زیباتر شوند.

آیا بافت آفریقایی باعث ریزش مو میشود؟

نه تنها بافت آفریقایی که مدل موی دم اسبی محکم نیز اگر به صورت یک استایل دائمی برای مو استفاده شود میتواند باعث ریزش مو شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا