مجله مراقبت از مومجله آرایشی و زیبایی

رنگ موی ارگانیک و صنعتی

نکات مهم در خرید رنگ موی ارگانیک و صنعتی

رنگ‌ کردن موها یک امر رایج در میان خانم‌ها و حتی آقایان است. به همین دلیل با گذشت زمان رنگ‌های مختلفی در دسترس آنها قرار گرفته‌اند تا بر اساس سلیقه و تشخیص خود، یکی از آنها را انتخاب کنند. به‌طورکلی رنگ مو را به دودسته صنعتی (شیمیایی) ارگانیک (گیاهی) تقسیم می‌کنند. برای اینکه بتوانید بهترین گزینه ممکن را برای رنگ‌کردن موهای خود انتخاب کنید؛ بهتر است که اطلاعات دقیقی درباره تفاوت‌ها، مزایا و معایب آنها داشته باشید. در ادامه این مقاله به طور کامل رنگ موی صنعتی و ارگانیک را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بیشتر از پیش با ویژگی‌ها و خصوصیات آنها آشنا شوید.

تفاوت بین رنگ موی صنعتی و ارگانیک

رنگ موی صنعتی و ارگانیک در موارد مختلفی باهم تفاوت دارند که اطلاع از آنها باعث می‌شود انتخاب بهتری برای رنگ موهای خود انجام دهید. مهم‌ترین تفاوت‌های این رنگ‌ها عبارت‌اند از: 

 • رنگ موی ارگانیک ساختار مو را حفظ می‌کند؛ اما رنگ موی صنعتی باتوجه‌به معایبی که برای موها به همراه دارد؛ به ساختار آنها آسیب وارد می‌کند. 
 • رنگ موی شیمیایی موها را خشک و شکننده می‌کند؛ اما رنگ موی گیاهی آنها را خوش‌حالت و نرم خواهد کرد. 
 • استفاده از رنگ موی صنعتی در دوران بارداری ممنوع است؛ اما خانم‌ها بدون هیچ مشکلی می‌توانند در دوران بارداری از رنگ موی ارگانیک استفاده کنند. 
 • رنگ موی صنعتی امکان انتخاب هرگونه رنگی را به مصرف‌کننده‌ها خواهد داد؛ اما رنگ‌های ارگانیک، تنوع رنگ کمی دارند. 
 • هزینه رنگ موی ارگانیک به نسبت رنگ موی صنعتی کمتر است. 

اثرات مخرب رنگ موی صنعتی برای مو و سلامتی

با اینکه رنگ موی صنعتی (Industrial hair dye) تأثیر بسیار زیادی در زیبایی ظاهر افراد دارد؛ اما استفاده مداوم از این رنگ، اثرات مخربی به همراه خواهد داشت. از جمله مهم‌ترین اثرات مخرب این رنگ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • ایجاد حساسیت
 • شکنندگی مو
 • ریزش مو
 • موخوره
 • ایجاد مشکلات در زمان بارداری
 • آسم
 • سفید شدن موها زودتر از زمان طبیعی
 • تغییر تدریجی رنگ مو
 • ورم و التهاب چشم

مزایای استفاده از رنگ موی ارگانیک

مزایای-استفاده-از-رنگ-موی-ارگانیک
رنگ موی ارگانیک

رنگ‌های ارگانیک یا گیاهی، به دلیل خواص بسیار خوبی که دارند؛ از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. موارد زیر، از جمله مهم‌ترین مزایای استفاده از رنگ موی ارگانیک هستند.

 • به موها آسیبی وارد نمی‌کند. 
 • بافت موها را حفظ می‌کند. 
 • باعث نرمی موها می‌شود. 
 • دائمی نیستند و هر موقع که افراد بخواهند؛ قادر به تغییر آن هستند. 
 • پوست سر را دچار سوزش نمی‌کند. 
 • مانع اشک‌ریزی چشم‌ها می‌شود. 
 • هیچ‌گونه بوی بدی به همراه ندارد. 
 • پارافنیل اندیامین یا PPB کمتری دارند.

راهکارهای جایگزین برای رنگ موی صنعتی

ازآنجایی‌که رنگ موی صنعتی عوارض مختلفی را برای افراد به همراه دارد؛ معمولاً افراد به دنبال روش‌های جایگزین می‌گردند. دراین‌بین روش‌های مختلفی به وجود آمده‌اند که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها، استفاده از رنگ‌های ارگانیک یا گیاهی است. البته به‌غیراز رنگ‌های گیاهی، روش‌های دیگری هم وجود دارند که از جمله مهم‌ترین آنها، می‌توان موارد زیر را نام برد. 

 • مو کلیپسی یا اکستنشن موقت
 • واکس موی رنگی موقت
 • گچ مو رنگی
 • اسپری رنگ موی موقت
 • ریمل رنگی مو

مقایسه هزینه‌های رنگ موی ارگانیک و صنعتی

یکی از تفاوت‌های بسیار مهم رنگ موی صنعتی با رنگ موی ارگانیک، قیمت تمام شده آنها است. اختلاف قیمت این رنگ‌ها در بسیاری از مواقع باعث تغییر نظر افراد می‌شود.  برای استفاده از رنگ موی صنعتی، باید ابتدا رنگ را به همراه اکسیدان خریداری کرده و به همراه وسایل و ابزارهای مختلف، در خانه استفاده کرد. البته اگر افراد بتوانند در خانه به‌درستی از رنگ مو استفاده کنند. در غیر این صورت باید به آرایشگاه مراجعه کنند که این امر باعث بالارفتن هزینه‌ها می‌شود. 

اما تهیه رنگ‌های ارگانیک مانند حنا، بسیار ساده‌تر بوده و افراد هزینه زیادی بابت آن پرداخت نخواهند کرد. قیمت پایین این نوع از رنگ‌ها و سهولت در استفاده از آنها، باعث شده که قیمت کمتری نسبت به رنگ صنعتی داشته باشند. 

پیامدهای زیست‌محیطی رنگ موی صنعتی

یکی از خصوصیات رنگ موی صنعتی این است که در ساختار و ترکیبات آن، از مواد شیمیایی خاصی استفاده شده است که آزاد شدن آنها در هوا، باعث ایجاد آسیب به محیط‌زیست می‌شوند. 

انتخاب رنگ موی ارگانیک برای نوع موهای مختلف

انتخاب رنگ موی ارگانیک برای نوع موهای مختلف
انواع رنگ موی ارگانیک

رنگ‌های گیاهی انواع مختلفی دارند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به رنگ موی گل، میوه، ریشه، برگ، مواد معدنی، پوست درخت و ساقه اشاره کرد. بسیاری از رنگ‌های گیاهی که امروزه در بازار وجود دارند؛ از ترکیب چند مواد گیاهی مختلف به وجود آمده‌اند.  رنگ موی ارگانیک برخلاف رنگ موی طبیعی تنوع رنگی بالایی ندارند. تمامی این رنگ‌ها خواص تقریباً مشابهی برای موها دارند و افراد با هر نوع مویی می‌توانند از آنها استفاده کنند. تنها دلیلی که می‌تواند استفاده از این رنگ‌ها را متفاوت کند؛ نوع رنگ آنها است. 

صنعت رنگ مو و تأثیر آن بر زندگی روزمره

یکی از تأثیرات بسیار مهمی که صنعت رنگ مو روی زندگی روزمره افراد گذاشته است؛ تغییر در ظاهر افراد و افزایش زیبایی آنها است. استفاده از رنگ مو تحول زیادی در دنیای مد ایجاد کرد. افراد با استفاده از آن توانستند ظاهر خود را جذاب‌تر کنند. بسیاری دیگر از افراد جامعه توانستند با فروش این محصولات و یا استفاده از آنها در آرایشگاه‌های خود، درآمد بسیار خوبی کسب کنند. 

تأثیر رنگ موی صنعتی بر روابط اجتماعی

با نگاهی به وضعیت جامعه، می‌توان فهمید که تأثیر رنگ موی صنعتی بر روابط اجتماعی هم بسیار زیاد بوده است. بسیاری از افراد توانستند با رنگ‌کردن موهای خود، زیبایی و اعتمادبه‌نفس خود را به‌شدت بالاتر ببرند. افزایش اعتمادبه‌نفس افراد، قطعاً روابط اجتماعی آنها را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. 

رنگ مو ارگانیک و تأثیر آن بر روحیه و رضایت افراد

رنگ موی ارگانیک و تأثیر آن بر روحیه و رضایت افراد باعث شده که محبوبیت آن روزبه‌روز در میان افراد بالاتر برود. استفاده از این رنگ‌ها، تأثیر زیادی در زیبایی افراد دارد. همچنین سالم‌بودن آنها و نداشتن عوارض خاصی، روحیه و رضایت مصرف‌کننده‌ها را بالا خواهد برد. 

روش‌های نگهداری رنگ موی ارگانیک

روش‌های نگهداری رنگ موی ارگانیک، مسئله مهمی است که افراد باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. ازآنجایی‌که رنگ موهای ارگانیک حاوی مواد شیمیایی نبوده و بیشتر با مواد طبیعی درست می‌شوند؛ باید در همان لحظه مصرف شوند تا بهترین تأثیر را به‌جای بگذارند. 

چالش‌های استفاده از رنگ موی ارگانیک و راه‌حل‌های ممکن

چالش‌های-استفاده-از-رنگ-موی-ارگانیک
چالش های رنگ موی ارگانیک

رنگ موهای ارگانیک معمولاً در تنوع بالا و برندهای مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. با اینکه تمامی آنها به دلیل گیاهی بودن خواص تقریباً مشابهی دارند؛ اما در موارد مختلفی هم باهم فرق دارند. انتخاب بهترین و مناسب‌ترین رنگ مو و برند آن، یکی از بزرگ‌ترین چالش افراد است. این دسته از افراد برای رفع این چالش، باید به دنبال بهترین راه‌حل یعنی، مراجعه به فروشگاه‌های معتبر و گرفتن مشاوره از افراد متخصص باشند.

تأثیر نمایش رنگ موی صنعتی در رسانه‌ها و فرهنگ جامعه

رسانه‌های اجتماعی بهترین و مناسب‌ترین بستر برای تبلیغ رنگ موی صنعتی و تأثیر آن بر فرهنگ جامعه بود. در گذشته بسیاری از افراد از رنگ موی صنعتی استفاده نمی‌کردند و حتی طرز استفاده از آن را نمی‌دانستند. رسانه‌های اجتماعی و تبلیغاتی که شرکت‌های تولیدکننده از این طریق منتشر کردند؛ باعث شد که بسیاری از افراد جامعه با رنگ مو آشنا شده و استفاده از آن را در فرهنگ جامعه جای دهند. 

تجربه‌های افرادی که به رنگ مو ارگانیک گرویده‌اند

تجربه افرادی که به رنگ مو ارگانیک گرویده‌اند؛ یک منبع بسیار عالی و موثق است که با استفاده از آن می‌توان به مزایا و برتری این نوع از رنگ مو نسبت به رنگ موی صنعتی پی برد. تجربه این افراد به خانم‌ها و آقایان کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین رنگ مو را برای موهای خود انتخاب کنند. 

کاربران نی نی سایت درباره تجربیات خود از استفاده از رنگ موی گیاهی یا ارگانیگ گفته اند

 • من باردارم عروسی داریم و از دکترم اجازه خواستم موهام رو رنگ کنم گفت رنگ موی گیاهی بدون آمونیاک بگیر داروخانه ها دارن منم رفتم داروخانه و ازش همون رنگ رو خواستم بهم رنگ موی کستینگ لورال رو معرفی کرد اومدم خونه کلی تو نت دربارش تحقیق کردم بعد هم خریدمش و گذاشتم رو موهام
   
 • رنگ موی گیاهی گذاشتم خوب شد؛ موهام بسیار پر  بسبار خشک و بسبار اسیب پذیره   دنگ مو داغونش کرده بود  چند بل  رنگ فیتو خریدم  چون موهام پره برام میلیون تموم شد   تو این شرایط تصمیم گرفتم گیاهی بزارم   رنگ دارگل   خریدم   با مشاورش حرف زدم گفت نه سفیدی هارو میگیره   نه روی پایه موهام تاثیر رنگی میزاره  فقط خواص دارویی داره  مگر با حنا  قبلش رنگ کنم منم نه وقت داشتم نه خوصله  حنا هندی قهوه ای  خریدم  یه بسته  جلو موهام که  سفید بود گذاشتم  رنگ موی دارگل رو هم س۶ بسته رو با بابونه  جوشیده شده و قهوه  قاطی کردم رو سرم گذاشتم  وقت نشد دوساعت بمونه  سر یک ساعت شستم   بنظرم خوب شده  البته خشک تر شد موهام ولی طبق معمول همیشه روغن و سرم زدم   الان یک هفته اس حسه خوبی دارم رنگشم قهوه ای تیره شد بوی موهامم خیلی نوستالژیه.منتها نگران حناهندیم سرچ کردم  صدرصد گیاهی تیست و ممکنه اوکی نباشه ولی هزار پرده بهتر از این رنگ موهای کوفتیه شیمیاییه خلاصه دنباله یه روشه گیاهیم بتونم قهوه ای تیره نگه دارم موهامو کسی تجربه ای داره  البته گردو تازه خریدم یه دورم با اون رنگ کنم  منتها وقت نمیشه اصلا دوتا بچه کوچیک دارم خیلی دست گیرن

نکاتی که باید در نظر داشته باشید قبل از استفاده از رنگ موی ارگانیک

نکات-مهم-استفاده-از-رنگ-موی-ارگانیک
نکات استفاده از رنگ موی ارگانیک

قبل از اینکه از رنگ موی ارگانیک استفاده کنید؛ باید نکات مهمی را مدنظر قرار دهید. یکی از مهم‌ترین نکات، آشنایی با رنگ موی مورد نظر و خواص آن است. هرکدام از این رنگ موها از مواد خاصی تشکیل شده و آشنایی با آنها باعث می‌شود که افراد رنگ موی مناسبی را انتخاب کنند.  نحوه استفاده از این رنگ موها یکی دیگر از نکات بسیار مهم و ضروری است. افراد باید بدانند که این رنگ موها را چگونه مصرف کنند تا بهترین نتیجه ممکن را کسب کنند. همچنین لازم به ذکر است که خرید بهترین و باکیفیت‌ترین برند، از دیگر موارد ضروری است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. 

با این حال، آیا تولید رنگ ‌های ارگانیک برای مصارف زیبایی امکان‌پذیر است؟ پاسخ این سوال منفی می‌باشد و به جرات می‌توان ادّعا کرد که چیزی با عنوان رنگ ارگانیک در بازار وجود ندارد و کسانی که اینگونه محصولات را با عنوان ارگانیک به فروش می‌رسانند قصد کسب سود بیشتر از این طریق را دارند زیرا امکان تهیه‌ی تمامی ترکیبات استفاده شده در ساخت رنگ مو از روش‌های طبیعی وجود ندارد و در بهترین حالت تنها 80 تا 90 درصد ترکیبات یک رنگ ارگانیک هستند.

اگرچه استفاده از محصولات و لوازم آرایشی ارگانیک مضرّات کم‌تری را برای پوست و مو به همراه دارد ولی بهتر است به این نکته توجّه نمایید که تمامی محصولات آرایشی معتبر دارای تاییدیه‌های بهداشتی از سازمان‌های شناخته شده هستند و استفاده از رنگ‌های غیر ارگانیک به معنای متحمّل شدن آسیب‌ها و زیان‌های جبران ناپذیر به مو نمی‌باشد. در کل، در هنگام انتخاب رنگ موی مورد نظر خود تا حد امکان به سراغ محصولات برند‌هایی بروید که از ترکیبات ارگانیک بیشتری در تولید رنگ‌های خود استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانید گام‌های بلندی را در راستای سلامتی پوست و موی خود بردارید.

سخن نهایی؛ رنگ موی ارگانیک و صنعتی  

رنگ مو یک از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین محصولات آرایشی و بهداشتی است که استفاده از آن روزبه‌روز بیشتر می‌شود. به‌طورکلی رنگ‌ موها بر اساس ساختار به دو دسته ارگانیک و صنعتی تقسیم می‌شوند. در این مقاله به طور کامل رنگ موی صنعتی و ارگانیک را مورد بررسی قرار دادیم و هرآنچه که لازم بود درباره تفاوت‌ها، مزایا، معایب و تأثیرات آن بدانید را بیان کردیم. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان درباره رنگ موی صنعتی و ارگانیک سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا