مجله جراحی زیبایی

عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی

انواع عمل زیبایی چانه + مزایا

عمل چانه یا ژینوپلاستی (Genioplasty) یکی از عمل های زیبایی است که در این مقاله به صورت کامل به آن می پردازیم. شاید بپرسید عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟ یا اینکه آناتومی چانه چگونه است؟ عمل چانه چه عواقب و عوارضی دارد؟ همراه دکتر فارمو باشید تا و صفر تا صد عمل زیبایی چانه را مطالعه کنید.

در زیبایی صورت فرم چانه بسیار تأثیرگذار است و هر نوع تغییر در این قسمت از صورت می‌تواند روی چهره تأثیر منفی داشته باشد. به همین خاطر در برخی از افراد این حالت باعث کاهش اعتمادبه‌نفس آنها شده و کیفیت زندگی آنها را به هم می‌ریزد. برای چنین افرادی عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی (منتوپلاستی) بهترین گزینه خواهد بود. 

این عمل موجب کوچک‌کردن و یا بزرگ کردن چانه انجام می‌شود و به‌صورت فرم مناسبی می‌بخشد. در ادامه بیشتر راجب عمل زیبایی چانه و مزایا و معایب آن صحبت خواهیم کرد.

ژینوپلاستی یا عمل زیبایی چانه چیست؟

عمل چانه چیست
عمل چانه چیست

ژینوپلاستی به نام‌های عمل زیبایی چانه و منتوپلاستی نیز شناخته می‌شود که نوعی جراحی زیبایی بوده که برای تغییر شکل چانه آن را انجام می‌دهند. همچنین برای بهبود عملکردهای خاص در هنگام حرکت چانه نیز این عمل کاربرد دارد. باتوجه‌ به ناهنجاری‌های صورت از تکنیک‌های مختلفی برای ترمیم اختلالات این بخش استفاده می‌کنند.

این تکنیک‌ها یا از طریق برش استخوان فک و یا گذاشتن پروتز انجام می‌شود. برای اینکه بدانید که یک چانه چه اندازه نیاز به کوچک یا بزرگ کردن دارد و یا چقدر از حالت نرمال خود خارج شده باید توسط یک پزشک متخصص یا فوق‌تخصص جراحی زیبایی معاینه شوید. 

برای چانه طبیعی معیارهایی وجود دارد که نسبت به آن طبیعی یا غیرطبیعی بودن این قسمت از صورت را می‌توان تشخیص داد. این معیارها بر حسب علم زیبایی‌شناسی مشخص شده و اندازه، تناسب و ارتباط میان اجزای مختلف صورت را برای داشتن چهره‌ای زیبا از طریق این معیارها می‌سنجند.

علت انجام عمل چانه 

علت انجام عمل زیبایی چانه (ژینوپلاستی یا منتوپلاستی) رسیدن به‌ تناسب بین تمام اجزای صورت است. اگر چانه دچار ناهنجاری باشد علاوه بر تأثیر روی زیبایی ظاهری باعث ایجاد مشکلات روانی و ازدست‌دادن عزت‌نفس خواهد شد. ترمیم این بخش این امکان را برای فرد فراهم می‌کند که به‌تناسب ظاهری برسد و بتواند اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته خود را به دست بیاورد.

انواع جراحی زیبایی چانه
انواع جراحی زیبایی چانه

اقدامات قبل از جراحی چانه (Genioplasty)

همیشه باید اقداماتی قبل از عمل جراحی رعایت شود تا مشکلی در جراحی رخ ندهد و از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

 1. تا دو هفته قبل از عمل، سیگار کشیدن ممنوع است زیرا این عمل باعث کاهش جریان خون و ایجاد مشکلات خونریزی می‌شود.
 2. در صورتی که برش در داخل دهان زده شود، تا دو روز قبل از عمل، سه بار در روز از دهانشویه استفاده کرد تا پوست دهانی شما آماده‌ی عمل جراحی باشد.
 3. مصرف داروهای استروئیدی ضد التهاب و آسپرین از دو هفته قبل از عمل باید متوقف شود تا مشکل خونریزی در طول عمل جراحی ایجاد نشود.
 4.  تا ۸ ساعت قبل از جراحی، باید از خوردن و آشامیدن خودداری کرد تا مواد غذایی و مایعات معده و روده شما خالی شوند و خطر ایجاد مشکلات خونریزی کاهش یابد.
 5. در صورتی که برش در زیر چانه زده شود، باید از پاک کننده آنتی باکتریال صورت استفاده کرد تا عفونت‌های پوستی ایجاد نشود.

 4 مرحله جراحی چانه

مرحله اول: برای جلوگیری از ایجاد اسکار روی صورت، برش در سطح غشای مخاطی دهان، هم سطح با دندان‌ها صورت می‌گیرد. به این ترتیب داخل حفره دهان برش ایجاد می‌شود تا از ایجاد اسکار روی صورت جلوگیری شود.

مرحله دوم: جراح قطعه استخوان را به موقعیتی که قبل از جراحی برنامه‌ریزی شده بود حرکت می‌دهد. برای انجام این کار، چانه را از زیر ریشه‌های دندان برمی‌دارد و سپس قطعه با استفاده از پیچ یا مینی پلیت در جای خود ثابت می‌شود.

مرحله سوم: در داخل دهان بخیه زده می‌شود. نخ‌ها پس از ۲ تا ۴ هفته ناپدید می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را در طول مشاوره پس از عمل برداشت.

مرحله چهارم: در صورتی که شرایط ایجاب کننده باشد و پس از بحث در جلسه مشاوره قبل از جراحی، می‌توان پیوند استخوان را انجام داد. اغلب این استخوان یک استخوان سنتز شده شیمیایی است، اما گاهی براساس درخواست بیمار، استخوان اتولوگ نیز در محل قرار داده می‌شود و همیشه از لگن روی تاج ایلیاک گرفته می‌شود.

عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی زیبایی چانه
جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه یا ژینوپلاستی برای کسانی که چانه عقب و کم رشدی دارند مناسب خواهد بود. بسیاری از افراد فکر می‌کنند این قسمت از صورتشان با دیگر بخش‌ها تناسب نداشته و به همین خاطر به دنبال جراحی زیبایی آن هستند. این جراحی شامل بزرگ کردن و یا کوچک‌کردن چانه بوده و در بین خانم‌ها و آقایان جایگاه خاصی پیدا کرده است. 

جراحی پروتزی چانه فواید زیادی داشته و برای افرادی که چانه تیز و مربعی، بینی برجسته، غبغب یا گردن گوشتی دارند مناسب است. این نوع عمل باعث می‌شود فک بزرگ‌تر به نظر برسد و با بینی‌های بزرگ هماهنگ می‌شود. بهتر است جراحی چانه به همراه جراحی بینی انجام شود که بهترین نتیجه ممکن را داشته باشد. البته عمل های دیگری هم وجود دارند که با بینی انجام می شوند، مانند جراحی هم‌ زمان پلک و بینی که مقاله آن در دکتر فارمو منتشر شده است.

نکات مهم برای عمل چانه

قبل از هر جراحی چانه، مشاوره با جراح بسیار مهم است. در این مرحله، ارزیابی با پانورامیک دندان برای بررسی وضعیت دندان‌ها و رفع هرگونه اختلال دندانی صورت می‌گیرد. همچنین، این تصاویر به جراح امکان تصور موقعیت ایده‌آل چانه پس از جراحی را می‌دهد. تصاویر برای اندازه‌گیری و اصلاح گرفته می‌شوند. ارزیابی انجام می‌شود تا تصمیم گیری شود که آیا اقدامات بعدی مانند جراحی بینی ضروری است یا خیر.

پس از مدت زمانی تأمل اجباری، مداخله برنامه‌ریزی می‌شود. برای جراحی، ارزیابی قبل از عمل لازم است، از جمله مشاوره بیهوشی حداکثر ۴۸ ساعت قبل از عمل چانه. از شما خواسته می‌شود حداقل ۶ ساعت قبل از عمل جراحی ناشتا باشید.همچنین با توجه به موارد گفته شده، درمان‌های مبتنی بر آسپرین باید حدود ۱۰ روز قبل از عمل متوقف شوند.

برای بهینه‌سازی زمان بهبودی، ترک سیگار به شدت توصیه می‌شود. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و برای یک یا دو روز باید در بیمارستان بستری شوید. بعد از عمل حدود یک ماه و نیم طول می‌کشد تا استخوان‌ها محکم شوند.

نکات مهم برای عمل چانه
نکات مهم برای عمل چانه

آناتومی چانه چگونه است؟

اگر احساس درد در چانه و فک خود دارید باید به معاینه این قسمت و انسداد دندان‌ها توسط پزشک متخصص بپردازید. افرادی هستند که فک بزرگ یا کوچکی دارند که در کنار انسداد دندان‌ها به ارتودنسی و جراحی چانه نیاز خواهند داشت. به این روش درمانی ارتوگناتیک گفته می‌شود و باید هم‌زمان مشاوره فک و ارتودنسی را انجام دهید.

با انجام یک تست اشعه ایکس افراد متقاضی برای جراحی زیبایی چانه معاینه می‌شوند و مقدار استخوانی که باید جراحی شود مشخص خواهد شد. در این تست تمام آسیب‌های فک و دندان که روی جراحی احتمال دارد تأثیر بگذارد نیز نشان داده می‌شود. روش‌های مختلفی برای عمل چانه وجود دارد که برای تشخیص بهترین نوع دمان باید ازنظر بالینی و رادیوگرافی ارزیابی‌های کاملی صورت بگیرد.

شکل انواع چانه

برای اینکه جراحی چانه به بهترین شکل ممکن انجام شود علاوه بر معایناتی که در بالا به آن اشاره کردیم باید شکل انواع چانه را نیز مدنظر قرار دهید که به‌صورت زیر است:

 • چانه کوتاه و باریک
 • چانه مربعی
 • چانه بلند
 • چانه گرد
 • چانه عقب
 • چانه جلو

ژینوپلاستی برای چه افرادی مناسب نیست؟

عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی
عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی

ژینوپلاستی یا منتوپلاستی برای افرادی که به دنبال تغییرات مختصر و جزئی هستند مناسب نیست. به این افراد توصیه می‌شود از روش‌های غیرجراحی برای اصلاح فرم چانه خود استفاده کنند. کوچک‌ترین پروتز حدود 3 میلیمتر است که در حال حاضر کوچک‌تر از آن وجود ندارد. پس اگر به دنبال تغییرات کمتر از این اندازه هستید روش‌های دیگر غیر از عمل زیبایی چانه را امتحان کنید.

انواع جراحی چانه

انواع مختلفی برای تغییر شکل چانه و جراحی آن وجود دارد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

1. جراحی کوچک‌کردن چانه:

برای جراحی کوچک‌کردن چانه برشی در زیر چانه و درست در داخل دهان ایجاد می‌شود. از اره مخصوص جراحی برای شکستن استخوان فک استفاده می‌کنند و استخوان به عقب می‌رود.

2. جراحی بزرگ کردن چانه:

بزرگ کردن چانه با استفاده از پروتز انجام می‌شود که باعث برجسته‌شدن و جلو آمدن چانه خواهد شد. در جراحی چانه همچنین با جلو آوردن خود استخوان نیز این عمل انجام می‌شود. پزشک متخصص با تشخیص خود تصمیم می‌گیرد که از پروتز برای بزرگ کردن چانه استفاده کند یا استخوان را جلو بیاورد. برای پروتز از داخل دهان‌بین لثه و لب پایین‌برشی ایجاد می‌شود و در شکافی به همان اندازه قرار می‌گیرد. از دیگر جراحی های مربوط به لب، عمل سانترال لب را می توانیم مثال بزنیم.

3. ژینوپلاستی استخوانی:

در این روش پزشک جراح با برش لثه از داخل استخوان چانه را جدا می‌کند. سپس استخوان را بریده و با تسلطی که روی آن دارد استخوان را می‌شکند. بعد از آن استخوان در موقعیت جدید خود قرار داده می‌شود و با پیچ‌های کوچک آن را محکم می‌کنند. با بخیه قابل‌جذب نیز برش دوخته خواهد شد. 

عوارض عمل زیبایی چانه

عوارض عمل زیبایی چانه
عوارض عمل زیبایی چانه

هر عملی دارای عواقب و عوارضی خواهد بود که جراحی زیبایی چانه نیز از قاعده مستثنی نیست. عوارض ژینوپلاستی نیز کشش و کبودی عصب‌های حسی لب پایینی که باعث بی حس‌شدن لب و احساس سوزش در این قسمت صورت می‌شود. امکان اینکه بعد از عمل جراحی پوست پوشاننده نوک چانه بی‌حس شود نیز وجود دارد. همچنین دندان‌ها ممکن است آسیب ببینند.

بی‌حسی که در هنگام جراحی ایجاد می‌شود موقتی است ولی شاید هفته‌ها و ماه‌ها برای برگشت کامل حس در این ناحیه زمان نیاز داشته باشید. عوارض دیگر این جراحی به شرح زیر خواهد بود:

 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب به اعصاب ذهنی
 • شکستن فلزکاری
 • داشتن آلرژی به مواد پروتز و یا ایمپلنت
 • شل‌شدن و افتادن لب پایینی

مزایای جراحی زیبایی چانه

در روش‌های مختلف عمل زیبایی چانه ظاهر چانه نامرتب و فرورفته کاملاً تغییر داده می‌شود. اندازه و محل چانه در تعادل سایر اعضای صورت مانند بینی، چشم‌ها، گونه و پیشانی بسیار تأثیرگذار است. این عمل برای افرادی که از حالت چانه خود رضایت ندارند و یا دچار اختلال در این ناحیه هستند مزایایی زیادی داشته باشد. روی کسانی که این جراحی زیبایی را انجام داده‌اند تحقیقی صورت‌گرفته و در آن 94 درصد از آنها رضایت کاملی از این عمل داشتند. 

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل

عمل ژینوپلاستی
عمل ژینوپلاستی

قبل از اینکه برای جراحی زیبایی چانه اقدام کنید باید دو هفته پیش از آن از داروهای استروئیدی ضدالتهاب و آسپرین استفاده نکنید. افراد سیگاری دو هفته قبل از عمل نباید سیگار بکشند. اگر زیر چانه برش ایجاد شود باید از پاک‌کننده آنتی‌باکتریال مصرف شود. 

بعد از جراحی ژینوپلاستی رعایت بهداشت دهان و دندان الزامی است. بعد از عمل وجود درد و کبودی در بدن طبیعی بوده و به‌مرور زمان این علائم رفع می‌شود. استفاده از مسکن و آنتی‌بیوتیک توسط پزشک تجویز خواهد شد. اگر محل برش از بیرون باشد دو روز بعد از جراحی باید برای برداشتن پانسمان نزد پزشک معالج خود اقدام کنید. 

تا چند روز استراحت کامل داشته باشید از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند اجتناب کرده و از تکان‌دادن بیش از حد فک و حرف‌زدن زیاد نیز بپرهیزید. تا جای امکان سرخود را بالا نگهدارید و آن را تکان ندهید. خوردن مایعات میوه، سبزی و آب آناناس تازه، کیوی، ماهی و میگو برای بهبود سریع‌تر مفید است. 

بسیاری از بیماران 2 هفته بعد از عمل زیبایی چانه می‌توانند به زندگی عادی خود برگردند و برای برخی دیگر این مدت‌زمان تا 6 هفته طول می‌کشد. برای بهبودی سریع‌تر نیز از لباس مخصوص کشیدگی چانه باید استفاده کنید.

نظرات کاربران

 • من چانه فرورفته داشتم که با انجام جراحی زیبایی چانه فرم صورتم کامل تغییر کرد و بعد از سپری‌کردن دوران نقاهت کاملاً از این عمل راضی هستم.
 • من از این نوع جراحی واقعاً می‌ترسم؛ ولی به‌خاطر مشکل فک و چانه که دارم پیشنهاد این جراحی رو دادن ممنون میشم راهنماییم کنید.

جمع‌بندی

چانه یکی از قسمت‌های صورت بوده که روی زیبایی ظاهر تأثیرگذار است. پس اگر ناهنجاری در این قسمت وجود دارد و باعث پایین آمدن عزت‌نفستان شده می‌توانید با مراجعه به جراح فک و زیبایی و گرفتن مشاوره نسبت به عمل زیبایی چانه برای رسیدن به ظاهری ایده آل اقدام کنید. فراموش نکنید که قبل از هر کاری به پزشک متخصص مراجعه کنید!

 

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.6/5 - (8 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا