مجله آرایشی و زیبایی

کانتورینگ صورت با میکاپ

آرایش و میکاپ یک هنر است که با استفاده از محصولات آرایشی، صورت را زیبا و جذاب‌تر می‌کند. از جمله تکنیک‌های آرایشی محبوب برای تغییر شکل صورت و برجسته سازی ویژگی‌های زیبا، کانتورینگ است. کانتورینگ صورت با میکاپ یک روش آرایشی است که با استفاده از تیره و روشن‌کردن مناطق مختلف صورت، ابعاد و شکل صورت را تغییر می‌دهد. اما روش کانتورینگ صورت با میکاپ چگونه است؟ در ادامه تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم.

کانتورینگ صورت با میکاپ چیست؟  کانتورینگ صورت چیست؟

هدف اصلی کانتورینگ، ایجاد تعادل بین نقاط قوت و ضعف صورت است. به طور کلی، در کانتورینگ از یک سایه‌ تیره و یک سایه روشن استفاده می‌شود. این تکنیک به شما اجازه می‌دهد برخی قسمت‌های صورت را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهید و ویژگی‌های مثبت را برجسته کنید. به طور معمول، از رنگ تیره‌تر در مناطقی که می‌خواهید کمتر به چشم بیایند (مثلاً پایین گونه، زیر خط چانه) استفاده می‌شود و از رنگ روشن‌تر در مناطقی که می‌خواهید بیشتر به چشم بیایند استفاده می‌شود.

چگونه کانتورینگ صورت انجام دهیم ؟

برای انجام کانتورینگ صورت با میکاپ، می‌توانید با استفاده از رنگ تیره‌تر، محل‌هایی را که به طور طبیعی سایه روی آنها می‌افتد را کانتور می‌کنیم. مثلا اطراف بینی، زیر برجستگی گونه و … . این باعث باریک و کوچکتر به نظر آمدن آن بخش از صورت می‌شود. مثلاً می‌توانید رنگ تیره‌تر را در زیر خط چانه، دو طرف بینی و روی شقیقه‌ها بزنید. حالا با استفاده از رنگ روشن‌تر، محل‌هایی که به طور طبیعی نور را جذب می‌کنند یا برجسته‌تر هستند را هایلایت کنید. مثلاً می‌توانید رنگ روشن‌تر را در وسط پیشانی، بالای سیب‌ گونه و روی لب‌ها بزنید.

آموزش کانتورینگ صورت
آموزش کانتورینگ صورت

آموزش گریم صورت با کانتورینگ هایلایت و رژگونه

برای گریم صورت با استفاده از کانتورینگ، هایلایت و رژگونه، می‌توانید با رژگونه، محل‌هایی که می‌خواهید کمتر به چشم بیایند تیره کنید. زیر خط چانه، اطراف بینی و پیشانی را رژگونه بزنید. در حقیقت شما دارید رژگونه را جایگزین رنگ تیره‌تر در کانتور می‌کنید. حالا با استفاده از رنگی روشن‌تر از پوستتان، بخش‌های برجسته پوستتان را هایلایت کنید. برای ایجاد جلوه طبیعی سایه و نور، می‌توانید با استفاده از یک براش یا اسفنج، رنگ‌ها را به طور دقیق بلند کنید و خطوط مشخص بین دو رنگ روشن و تیره را محو کنید. می‌توانید از رژگونه برای افزایش طراوت صورت هم استفاده کنید.

مراحل آموزش کانتورینگ

مراحل کانتورینگ صورت با میکاپ به شرح زیر است:

 1. ابتدا همه‌ ابزارهای لازم را آماده‌ کنید. برای کانتورینگ، به یک کرم پودر، پنکک، یا سایه تیره‌تر از رنگ پوستتان برای کانتور، و یک رنگ روشن‌تر از پوستتان برای هایلایت نیاز دارید.
 2. قبل از زدن هر گونه محصولات آرایشی، بهتر است صورتتان را با یک مرطوب کننده یا پرایمر تمیز و مرطوب کنید تا آرایشتان به‌طور یکنواخت و صاف روی پوست بنشیند.
 3. ابتدا با استفاده از رنگ تیره‌تر، محل‌هایی که می‌خواهید کوچک‌تر به نظر بیایند را کانتور کنید. با استفاده از براش یا اسفنج، سایه‌ها را به طور دقیق بلند کنید تا خطوط، یکدست و طبیعی به نظر برسند.
 4. سپس با استفاده از رنگ روشن‌تر، هایلایت ایجاد کنید. قسمت‌هایی که باید هایلایت شوند معمولاً بخش‌های برجسته‌تر صورت هستند که به طور طبیعی نور را منعکس می‌کنند.
 5. حال می‌توانید با استفاده از براش یا اسفنج، خطوط را بلند و ترکیب کنید تا جلوه طبیعی‌تری ایجاد شود.

تکنیک های کانتورینگ صورت

کانتور کردن صورت با ارایش یا میکاپ یکی از رایج‌ترین روش‌های آرایش حرفه‌ای است که به کمک آن می‌توانید با قرار دادن سایه و نور روی صورت، آن را فرم دهید و ویژگی‌های زیبایش را برجسته کنید. در زیر به برخی تکنیک‌های کانتورینگ صورت اشاره خواهیم کرد:

 1. در ابتدا باید نواحی صورت که می‌خواهید برجستگی بیشتری پیدا کنند، شناسایی کنید.
 2. برای پنهان یا کوچک کردن نواحی تیره، مانند حلقه‌های چشم، می‌توانید از کانسیلر استفاده کنید.
 3. برای ثابت کردن آرایش، پس از کرم پودر و کانتورینگ، می‌توانید از پودرفیکس استفاده کنید.
 4. پس از کانتورینگ، می‌توانید از رژ گونه استفاده کنید تا رنگ زنده‌تری به صورت خود بدهید.
 5. برای دادن درخشندگی به‌ صورت، می‌توانید از هایلایتر استفاده‌ کنید.
 6. کانتورینگ برای هر فرد و هر صورت ممکن است متفاوت باشد. بنابراین نیاز است که تفاوت‌ها را تشخیص داده و با توجه به ایرادات و یا تمایلات هر فرد، کانتورینگ را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. برای مثال ممکن است فردی بینی بزرگی داشته باشد و بخواهد آن را کوچکتر جلوه دهد. در این صورت، نحوه آرایش او با فردی که بینی‌اش کاملا متناسب است، فرق خواهد داشت.

هایلایت در کانتورینگ صورت چیست؟

هایلایت در کانتورینگ صورت یک مرحله است که با استفاده از رنگ روشن‌تر از پوست، بر روی نواحی خاصی از صورت اعمال می‌شود تا درخشش و جلوه بیشتری به آرایش صورت داده شود. هدف اصلی هایلایت در کانتورینگ صورت، برجسته کردن ویژگی‌های صورت و ایجاد براقیت و شکوفایی است.

در گریم صورت ، کجای صورت را باید هایلایت بکنیم؟

نواحی رایج برای هایلایت عبارتند از:

 • بالای گونه
 • قسمت‌های میانی چانه
 • روی بینی
 • قسمت بالای لب
 • قسمت میانی پیشانی

نکاتی که برای میکاپ و کانتورینگ صورت باید توجه داشته باشید

در زیر نکاتی ذکر شده‌ که‌ برای کانتور کردن صورت با ارایش یا میکاپ باید مد نظر قرار داده‌‌ شوند.

 • تمیز و مرطوب بودن پوست
 • استفاده از پرایمر
 • انتخاب رنگ مناسب
 • استفاده از روش‌های کانتورینگ مناسب
 • اطمینان از طبیعی شدن جلوه آرایش
 • استفاده از محصولات با کیفیت
 • براق کردن قسمت‌های صورت با هایلایتر

برای برجسته کردن اعضای صورت چه باید کرد ؟

در زیر توضیحاتی درباره‌ برجسته‌ کردن هر قسمت از صورت ارائه‌ شده‌ است:

 • چانه و خط فک: برای برجسته کردن چانه و خط فک، از سایه سفید‌رنگ یا پودر کمی روشن‌تر از رنگ پوستتان در زیر خط فک و در نقاطی که حالت صافی دارند، بکار ببرید.
 • بینی: برای برجسته کردن بینی، می‌توانید از سایه تیره‌تر از رنگ پوستتان روی لبه‌های کناری بینی و در زیر نوک بینی بکشید تا برجسته شود. همچنین، از هایلایتر روشن رنگ روی قسمت بالایی بینی استفاده کنید تا نوک بینی را برجسته کنید.
 • گونه: برای برجسته کردن گونه، هایلایتر روشن را روی قسمت بالایی گونه بکشید. برای اینکه حجم بیشتری به گونه بدهید، می‌توانید از کانتور زیر استخوان گونه استفاده کنید. با این کار، این بخش از صورت تورفته‌تر جلوه کرده و در نتیجه گونه، برجسته‌تر به نظر می‌رسد.
 • انحنای ابرو: برای برجسته کردن استخوان ابرو، می‌توانید روی قسمت برآمده ابرو، از هایلایتر استفاده نمایید.
 • لب: رژلب را روی لب‌ها بکشید و سپس با استفاده از هایلایتر، قسمت وسط لب (قسمتی که نور به آن می‌خورد) را برجسته کنید.

لوازم مورد نیاز برای کانتورینگ صورت

لوازم مورد نیاز برای کانتورینگ صورت
لوازم مورد نیاز برای کانتورینگ صورت

برای اجرای صحیح کانتور کردن صورت با ارایش یا میکاپ و به دست آوردن نتایج مطلوب، نیاز به استفاده از لوازم آرایشی مختص به این تکنیک است. این لوازم شامل براش‌ها، پنکک‌ها و پودرها و دیگر وسایل است که به شما امکان می‌دهد نقاط استراتژیک صورت را به درستی تیره و روشن کنید، لایه‌های مختلف را اعمال کنید و جلوه‌های مورد نظر را به وجود آورید.

1- کرم پودر مایع

کرم پودر مایع به عنوان یکی از ابزارهای کانتورینگ در آرایش صورت استفاده می‌شود. این محصول به‌ خوبی با پوست ادغام می‌شود و می‌تواند برای تثبیت هایلایتر و سایه‌ به‌ کار گرفته‌ شود. همچنین، کرم پودر مایع می‌تواند برای زیرسازی نیز استفاده شود تا پوست را صاف و یکدست کند.

2- کانسیلر

کانسیلر معمولاً به عنوان یکی از ابزارهای پوشاننده برای قسمت‌هایی از صورت است که نقص، جوش، لک و خطوط ریز دارند. با این حال، می‌توان از کانسیلر در کنار کانتور و هایلایتر استفاده کرد. در این صورت، کانسیلر در قسمت‌هایی که‌ می‌خواهید تیرگی و سایه‌ به‌ آن‌ها بدهید، اعمال می‌شود و سپس با استفاده‌ از هایلایتر و سایه‌های کانتورینگ، صورت شما را تراشیده‌ و زیبا می‌کند.

3- پنکک های تیره یا پودر های تیره کانتور

پنکک‌های تیره یا پودر‌های تیره کانتور، به عنوان یکی از ابزارهای اصلی در کانتورینگ استفاده می‌شوند. این محصولات، با رنگ تیره‌تر از رنگ پوست شما، در قسمت‌های خاصی از صورت برای سایه‌ زدن و کانتور استفاده‌ می‌شوند.

4- براش آرایشی مناسب

برای کانتور صحیح صورت، براش کانتورینگ باید حالت زاویه‌دار داشته باشد. همچنین نباید خیلی بزرگ باشد تا راحت بتوان از آن برای تیره کردن بخش‌های باریک و کوچک استفاده نمود. در صورتی که این براش خیلی بزرگ باشد، ممکن است کانتورینگ را با مشکل مواجه کند.

جمع بندی برای میکاپ صورت

کانتور کردن صورت با ارایش یا میکاپ به‌ شما امکان می‌دهد تا با پوشاندن عیب و ایرادات چهره، جلوه‌های مختلفی روی صورت خود ایجاد کنید. با انتخاب درست رنگ و استفاده صحیح از براش‌ها و سایه‌ها می‌توانید چهره ایده‌آلی که همیشه در ذهن داشته‌اید را به دست آورید. برای مشاهده انواع ارایش جدید می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید:

3.5/5 - (4 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا