مجله آرایشی و زیباییوبلاگ

آرایش خلیجی چیست ؟ آموزش انواع میکاپ خلیجی (چشم و صورت)

مهم‌ترین نکات حرفه‌ای و روش‌های میکاپ خلیجی

یکی از سبک های آرایشی که تا چندی پیش در میان خانم های ایرانی نیز بسیار پرطرفدار بود، آرایش خلیجی است. این سبک از آرایش به دلیل اینکه در کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس رواج دارد به نام خلیجی معروف شده است. خانم‌ها در این کشورها از روبند استفاده می‌کنند. به همین دلیل تمرکز اصلی این نوع آرایش بر روی چشم و ابروها می باشد.

ویژگی بارز آرایش خلیجی را می توان استفاده از خط چشم های پهن و کشیده، مژه های پر و مشکی و سایه های رنگی بر شمرد. ناگفته نماند قرینه بودن آرایش چشم و ابرو در این سبک آرایشی بسیار اهمیت دارد. در نتیجه برای اجرای این نوع آرایش بر روی صورت، باید از مهارت و تجربه بالایی در این حرفه برخوردار بود. پس برای آشنایی با این سبک آرایش تا انتهای این مقاله از سایت دکتر فارمو با ما همراه باشید.

آرایش خلیجی فقط روی آرایش چشم تمرکز دارد؟

گرچه آرایش خلیجی به آرایش غلیظ چشم، ابروهای پر و قرینه معروف است اما نمی توان از اصول آرایشی غافل شد. برای اینکه نتیجه نهایی آرایش صورت کامل و بی نقص باشد باید تمامی مراحل آرایش را قدم به قدم انجام داد. این مراحل شامل زیر سازی اولیه پوست، استفاده از کرم پودر مناسب برای هر نوع پوست، اجرای کانتور و هایلایت متناسب با فرم صورت، استفاده از رژ گونه و رژ لب می باشد.

آرایش خلیجی فقط روی آرایش چشم تمرکز دارد؟

ترفندهای آرایش خلیجی

هر سبک از آرایش صورت دارای نکات و ترفندهای خاصی است. این نکات به تدریج و با کسب تجربه، تمرین و تکرار به دست می آید. آرایش خلیجی نیز یکی از ظریف ترین و حساس ترین سبک های آرایشی می باشد. در نتیجه میکاپ آرتیست هایی که ادعای انجام آرایش خلیجی را دارند باید از استعداد و مهارت اجرای آن نیز بهره مند باشند.

خانم های عربی به داشتن چشمان مشکی و درشت در دنیا معروف هستند. در آرایش خلیجی نیز سعی شده است تمرکز اصلی بر روی چشم ها باشد و با آرایش غلیظ و اغراق آمیز، توجه ها را به خود جلب کند. به همین دلیل در ابتدا به نکات آرایش چشم در این سبک اشاره می کنیم:

رنگ سایه در آرایش خلیجی

برای رنگ سایه در آرایش خلیجی گزینه های سبز، دودی (اسموکی)، مشکی و قهوه ای وجود دارد. همه این رنگ ها به صورت براق و اکلیلی بر روی پشت پلک استفاده می شوند. همچنین برای اینکه رنگ مورد نظر با پیگمنت بالا حاصل شود باید چند لایه از سایه زده شود. میکاپ آرتیست ها برای اجرای سایه خلیجی پالت های چند رنگ را به پالت های تک رنگ ترجیح می دهند. چرا که در این سبک سایه ها همواره از سه رنگ روشن، ملایم و تیره استفاده می شود.

رنگ سایه در آرایش خلیجی

سبک و سلیقه های مختلفی برای اجرای سایه چشم خلیجی وجود دارد اما به طور خلاصه فرم کلی سایه خلیجی به این صورت است که ابتدا پشت پلک به سه قسمت تقسیم می شود. در قسمت داخلی چشم از یک رنگ روشن استفاده می شود. سپس از یک رنگ ملایم و براق برای قسمت وسط و برجسته چشم استفاده می شود. برای قسمت آخر و انتهایی چشم نیز رنگ تیره انتخاب می شود. ناگفته نماند که قبل از اجرای سایه باید از پرایمر و سپس کانسیلر استفاده شود. استفاده از پرایمر چشم، دوام و ماندگاری سایه را چند برابر می کند. همچنین به بهتر دیده شدن رنگ سایه کمک شایانی می کند.

ترفند های مداد و خط چشم کشیدن

رایج ترین نوع خط چشم برای آرایش خلیجی، خط چشم های کشیده و پهن می باشد. همچنین برای اینکه چشم ها درشت تر و کشیده تر به نظر آیند، به چشم ها فرم گربه ای داده می شود. چگونه به چشم ها فرم گربه ای بدهیم؟ برای این کار علاوه بر اینکه باید دم خط چشم را طولانی تر بکشیم لازم است که برای گوشه داخلی چشم نیز خط باریکی کشیده شود. انتهای این خط در گوشه داخلی چشم به سمت پایین می باشد. این نوع خط چشم در اصل به وسیله خط چشم های مویی کشیده می شود. اما اگر تازه وارد و مبتدی هستید بهتر است از خط چشم های ماژیکی با نوک نمدی شروع کنید.

ترفند های مداد و خط چشم کشیدن

همانطور که بارها تکرار شد، بیشترین وقت و دقت در آرایش خلیجی بر روی چشم ها گذاشته می شود و تا حد ممکن از رنگ های تیره برای بزرگتر نشان دادن چشم ها استفاده می شود. علاوه بر خط چشم تیره، لازم است از مداد چشم نیز داخل چشم استفاده شود. گرچه اگر بخواهید به صورت اصولی این سبک را اجرا کنید باید از سرمه به جای مداد چشم مشکی استفاده کنید. اما از آنجایی که سرمه اصل و با کیفیت در دسترس همگان وجود ندارد، مداد چشم مشکی جایگزین آن می گردد.

ترفند های مربوط به مژه

به هیچ عنوان نباید در آرایش چشم به سایه و خط چشم اکتفا کرد. مژه های پر، مشکی و حجیم نیز مکمل آرایش خلیجی است. در این نوع آرایش باید از فرمژه و ماسکاراهای حجم دهنده با رنگ کاملا مشکی استفاده نمود. همچنین برای افزایش طول و حجم مژه ها باید از مژه های مصنوعی استفاده کرد. چرا که حجم مژه هیچ خانمی به اندازه ای نیست که با سایه غلیظ و تیره خلیجی تناسب داشته باشد. مژه های مخصوص این آرایش باید در قسمت انتهایی چشم موهای بلند تر و بیشتری داشته باشد تا فرم کشیده ای به چشم ها ببخشد.

ترفند های مربوط به مژه

ترفند های ابرو در آرایش خلیجی

برای این نوع سایه بهتر است ابروها پهن و قرینه باشند. در صورتی که ابروهای مشتری کم پشت باشد، به کمک سایه ابرو، به آن کمی حجم داده می شود. قرینه سازی ابرو در آرایش خلیجی بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که امروزه ابروهای طبیعی بسیار ترند شده است. آرایشگر لازم است حجم دادن به ابرو را به کمک قلموی ظریف و با رسم خطوطی شبیه به موی ابرو انجام دهد.

نکات مربوط به زیرسازی، کرم پودر، کانتورینگ، هایلایت و رژ گونه

استفاده از پرایمر صورت قبل از کرم پودر جز اصول هر سبک آرایشی می باشد. در آرایش خلیجی نیز باید این اصل عملی شود. پرایمر نه تنها نواقص جزیی پوست را می پوشاند، بلکه باعث می شود کرم پودر به خوبی بر روی پوست بنشیند و دوام بالایی داشته باشد. برای این سبک آرایش توصیه می شود از کرم پودر های سنگین با کاور بالا استفاده شود. پس از استفاده از کرم پودر، صورت مشتری باید حالت مخملی به خود بگیرد و براق نباشد. این کار را می توان با کمک گرفتن از پودر فیکس و اسپری های فیکس انجام داد.

نکات مربوط به زیرسازی، کرم پودر، کانتورینگ، هایلایت و رژ گونه

آرایش خلیجی به هیچ وجه یک سبک آرایش سبک و لایت نیست. به همین دلیل نباید در استفاده از کانتور و هایلایت صرفه جویی کرد. اما از طرف دیگر زیاده روی هم نباید کرد. گونه های برجسته، بینی فرم گرفته در این سبک بسیار طرفدار دارد. همچنین باید بر روی برجستگی گونه، نوک بینی، زیر تاج ابرو و روی چانه از هایلایتر استفاده نمود.

تنها جایی که در آرایش خلیجی می توان از رنگ های ملایم و کمرنگ استفاده کرد، رژگونه است. چرا که به اندازه کافی در قسمت آرایش چشم ها اغراق شده است. در نتیجه برای رژ گونه می توان از رنگ های سرخابی، نارنجی و صورتی کمرنگ استفاده کرد.

ترفند های رژ لب در سبک آرایش خلیجی

همانطور که اشاره شد در آرایش خلیجی نباید از آرایش سایر اجزای صورت غافل شد. تا چند سال گذشته برای آرایش لب، رنگ هایی مانند زرشکی و قرمز تیره انتخاب می شد. همچنین ترجیح داده می شد که رژ لب ظاهری کاملا مات و مخملی داشته باشد. اما با گذشت زمان، تغییر دنیای آرایش و سلایق مردم آرایش لب در این سبک نیز تغییر پیدا کرد. امروزه از رژ لب های رنگ ملایم، مایع و براق استفاده می شود تا تمرکز و توجه اصلی به سمت چشم ها جلب شود.

برای اینکار ابتدا با مداد لب کمرنگ و نود (Nude) محدوده لب تعیین می شود. در صورتی که لب های مشتری نازک و کم حجم باشد، با این کار می توان لب های مشتری را حجیم تر از حالت معمول نشان داد. چرا که در این سبک آرایش، لب های قلوه ای و حجیم پرطرفدار است. این سبک از آرایش را میتوانید بر روی صورت خوانندگان و هنرمندان عرب زبان مشاهده کنید.

استفاده از سایه خلیجی در چه جاهایی و برای چه کسانی ممنوع است؟

اغلب خانم ها به دنبال جلب توجه و زیبایی هستند. اما باید بدانند که سبک آرایش خلیجی تنها بر روی برخی از چهره ها زیبایی خود را نشان می دهد. برای نمونه اندازه و فرم چشم ها در انتخاب سبک آرایش بسیار مهم است. همچنین این نوع آرایش به دلیل استفاده اغراق آمیز از مواد آرایشی، مناسب استفاده روزمره نمی باشد. تنها زمانی این خلیجی آرایش کردن را ترجیح دهید که به یک مهمانی یا عروسی دعوت شده باشید.

اگر چشمان ریز یا پلک های افتاده دارید، این نوع آرایش به هیچ وجه مناسب فرم صورت شما نیست. چرا که با انجام آرایش خلیجی و استفاده از سایه های تیره و خط چشم های کشیده، چشمان شما ریز تر از حد معمول دیده می شوند. در مقابل اگر چشمان درشتی دارید، می توانید با خیال راحت به آرایشگر خود پیشنهاد اجرای آرایش خلیجی را بر روی صورت خود بدهید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (44 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا