آرایش مومجله آرایشی و زیبایی

بالیاژ چیست؟ معرفی انواع مدل و رنگ های بالیاژ مو

معرفی انواع بالیاژ برای موها و سلیقه های مختلف

بالیاژ (Balayage) که اصطلاحی فرانسوی است به معنای «جارو کردن» است. بالیاژ مو به چگونگی رنگ کرده تمرکز دارد و نه بر روی خود رنگ. همراه مجله اینترنتی فارمو باشید تا به سراغ معرفی انواع بالیاژ، مدل های بالیاژ و نکاتی که باید برای استفاده از بالیاژ مو توجه کنید را با یکدیگر بررسی کنیم.

بالیاژ چیست ؟

اگر به موی بازیگران و فشن آیکون‌ها نگاه کنید، می‌بینید آن‌ها هرگز موهای خود را یکدست رنگ نمی‌کنند. اغلب سایه‌روشن‌هایی روی موهایشان ایجاد می‌کنند که جلوه خاصی به زیبایی‌شان می‌دهد.
در نگاه کلی این سایه‌روشن‌ها هایلایت نام دارد؛ اما این یک تعریف گسترده برای این سبک از رنگ مو است. خود هایلایت زیرشاخه‌های زیادی دارد. بالیاژ مو یکی از همین روش‌های هایلایت است که محبوبیت بسیار زیادی در بین علاقه‌مندان دارد.

بالیاژ چیست

بالایاژ یک کلمه فرانسوی و به معنای جارو کردن است. در این تکنیک، هایلایت ها با دست نقاشی می‌شوند یا به شکل تصادفی انتخاب شده تا حالت طبیعی به مو بدهند. آرایشگر معمولا روشن‌کننده را از وسط روی مو میزند و با حرکت به سمت پایین مو، رنگ متراکم‌تر می‌شود.
در این روش آرایشگر برای روشن کردن بخش انتخابی، از کلاه یا فویل استفاده نمی‌کند بلکه با تبحر، رنگ را روی بخش‌هایی از مو می‌گذارد و اجازه می‌دهد مواد در فضای آزاد، کارشان را روی مو انجام دهند. در این روش، غلظت رنگ باید طوری باشد که به بخش دیگری از مو رخنه نکند و همان قسمت‌های مورد نظر آرایشگر روشن شود.

انواع بالیاژ

بالیاژ بیشتر انتخاب کسانی است که می‌خواهند مقداری تنوع به موی طبیعی خود بدهند. در اغلب اوقات این کار روی زمینه موی طبیعی انجام می‌شود.
این افراد چندان تمایلی ندارند که موهایشان خیلی روشن شود. درواقع یکی از تعریف‌های balayage که بین مشتری و آرایشگر رواج دارد، به این مفهوم است که سایه روشن‌های لابه‌لای مو فقط چند درجه با موی زمینه فرق داشته باشد و زیاد به سمت بلوند شدن نرود.

انواع بالیاژ

رنگ مو بالیاژ نیاز به مراقبت چندانی ندارد و لازم نیست برای تمدید رنگ‌ساژ بارها به آرایشگاه بروید. چون هایلایت‌ها از ریشه شروع نمی‌شوند و چندان هم روشن نیستند؛ بنابراین وقتی مو بلند می‌شود، زیبایی‌اش از بین نمی‌رود.
تنها گاهی نیاز است خودتان یا آرایشگر رنگساژ مجدد روی مو انجام دهید؛ اما تقریبا انجام خود بالیاژ در خانه امکان‌پذیر نیست و نیاز به تخصص زیادی دارد. چرا که این کار را می‌توان مانند نوعی نقاشی کردن بر روی مو دانست و این هنر بر اثر تجربه و دانش به وجود می‌آید.

اجرای این تکنیک مدرن رنگ مو و هایلایت بر اساس جنس اندازه و رنگی مو تعیین می‌شود و این تصمیم آرایشگر است. او بر اساس تجربه یکی از انواع بالیاژ را انتخاب می‌کند. بالیاژ پوشینگ، بالیاژ ریلی، بالیاژ خطی از انواع این سبک‌ها است.

 

مدل های بالیاژ مو

آرایشگران به لحاظ تنوع رنگ‌ها و تقسیم‌بندی‌هایی که روی مو انجام می‌دهند هم اصطلاحاتی در مورد این سبک دارند. در ادامه به بررسی و توضیح چند مدل بالیاژ مو خواهیم پرداخت.

بالیاژ موی کوتاه

بالیاژ موی کوتاه

هایلایت به سبک balayage از محدود سبک‌هایی است که برای هایلایت موهای کوتاه کاربرد دارد؛ زیرا تغییر رنگ موی کوتاه با قلم‌مو و براش امکان‌پذیر است اما آرایشگر نمی‌تواند موی کوتاه را داخل فویل بپیچد؛ بنابراین بالیاژ برای موی کوتاه بسیار کاربردی است.

بالیاژ موی بلند

بالیاژ موی بلند

موی بلند برای آرایشگر زمینه مانور بیشتری ایجاد می‌کند و می‌تواند هر سبکی که مناسب‌تر است را انتخاب کند. اگر موی زمینه آسیب‌دیده باشد و یا چند رنگ شده باشد، با بالیاژ می‌توان آن را یک دست کرد.

بالیاژ مو مشکی

بالیاژ موی مشکی

موی مشکی به شرط آنکه موی طبیعی فرد باشد و با رنگ مشکی نشده باشد، یکی از ایده آل‌ترین موها برای balayage است. با انتخاب هایلایت‌های چند درجه روشن‌تر می‌توان جذابیت زیادی ایجاد کرد. بالیاژهایی که رنگساژ فانتزی هم دارند برای زمینه موی مشکی بسیار جسورانه و زیبا است.

بالیاژ نسکافه‌ ای

بالیاژ نسکافه‌ای

رسیدن به بالیاژ نسکافه‌ای یکی از در دسترس‌ترین موارد برای هر آرایشگر متبحری است. این رنگ نیاز به پایه خیلی روشن ندارد، بنابراین انتخاب امن و مطمئن برای انواع مو است. شاید چنین انتخابی چندان جسورانه نباشد اما همیشه زیبا و جذاب است. اگر دقت کنید، استایلیست‌های زیادی را روی فرش قرمز‌های متعدد خواهید دید که بالیاژ نسکافه‌ای را برای موهایشان انتخاب می‌کنند.

بالیاژ دودی

بالیاژ دودی
بالیاژ دودی
بالیاژ مدل دودی
بالیاژ مدل دودی

بالیاژ دودی

بالیاژ دودی یکی از ترندهای چند سال اخیر است که به انتخاب بسیاری از مدل‌ها بدل شده است. اگر موهای شما تحمل رسیدن به پایه ۹ یا ۱۰ را داشته باشد، در مرحله رنگساژ می‌توان به رنگ دودی رسید.

آرایشگر با ترکیب واریسیون نقره‌ای، دودی و رنگ پلاتیه و همین‌طور اکسیدان بسیار قوی به ترکیب رنگساژ دست پیدا می‌کند؛ اما اگر موی آسیب دیده‌ای دارد روی انتخاب بالیاژ دودی پافشاری نکنید. رنگ موی دودی یکی از جذاب ترین رنگ هایی است که می توانید آن را امتحان کنید.

بالیاژ روسی

بالیاژ روسی

بالیاژ روسی رو واقع یکی از تکنیک‌های منحصر به فردی است که برای بالیاژ به کار می‌برند و به آن پوشینگ هم می‌گویند. در این روش آرایشگر بخشی از مو را به سمت مخالف شانه می‌کند و یا با سشوار از دیگر بخش‌ها جدا می‌کند.

تا قسمت‌هایی نازکی از مو را که می‌خواهد مواد balayage رویش بگذارد، در دسترسش باشد، بدون اینکه دیگر قسمت‌های مو درگیر شوند. یک آرایشگر روس مبدع این حرکت بوده به همین دلیل با آن بالیاژ روسی هم می‌گویند.

بالیاژ کاراملی

بالیاژ کاراملی

هر رنگ پوستی که داشته باشید، چه سبزه چه روشن، می‌توانید بالیاژ کاراملی را در گزینه‌های انتخابی خود قرار دهید. این هایلایت بسیار شیک و زیبا مو را براق‌تر می‌کند و بیشتر مناسب کسانی است که فرصت چندانی برای رفتن به آرایشگاه ندارند.
می‌توانید این بالیاژ را سالی یک‌بار روی مو انجام دهید و هرازگاهی برای ترمیم رنگساژ به آرایشگاه بروید. ازآنجایی‌که این رنگ با رنگ زمینه تفاوت کمی دارد، با بلند شدن مو زیبایی هایلایت از بین نمی‌روند.

بالیاژ مو دخترانه

بالیاژ دخترانه

به دلیل اینکه در رنگ مو بالیاژ هایلایت‌ها به رنگ زمینه نزدیک هستند، این سبک برای دختران جوان‌تر که نمی‌خواهند تغییرات چشمگیر و جسورانه روی مو انجام بدهند و زیباییان نچرال و طبیعی به نظر برسد، مناسب است. به همین دلیل بالیاژ دخترانه خود به اصطلاحی همه‌گیر تبدیل شده است و منظور همان تغییر طبیعی مو به شکل سایه روشن است.

بالیاژ مو بلوند

بالیاژ مو مدل بلوند
بالیاژ مو مدل بلوند

رنگ مو بلوند به طور اصولی تغییرات زیادی در چهره هر فرد ایجاد می‌کند، اما با استفاده از تکنیک بالیاژ مو بلوند می‌توانید به طور طبیعی این رنگ را تجربه کنید. بالیاژ بلوند می‌تواند یکی از راه‌های موثر در تغییر چهره شما باشد. آماده تغییر هستید؟

مراقبت از موهایی که با تکنیک بالیاژ رنگ شده است، نسبت به موهایی که به طور کامل رنگ شده‌اند، بسیار ساده‌تر است. در تکنیک بالیاژ، شما نیازی به رنگ کردن ریشه موها در مدت چند ماه ندارید و نیازی به ریشه‌گیری نیز ندارید.

بالیاژ برزیلی

بالیاژ مو مدل برزیلی
بالیاژ مو مدل برزیلی

در بالیاژ مو برزیلی، موها از چند سانتی‌متر پایین‌تر از ریشه شروع به روشن شدن می‌کنند و هر چه به سمت بالا می‌روند، روشن‌تر می‌شوند. موهای سمت ریشه به رنگ اصلی یا رنگ تیره باقی می‌مانند و پایین مو دکلره می‌شود. سپس رنگ روشن روی آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب، طیفی از رنگ‌های تیره تا روشن روی موها ایجاد می‌شود.

تفاوت بالیاژ و آمبره

تفاوت بالیاژ و آمبره

نتیجه بالیاژ بسیار شبیه به آمبره است و هایلایت با فویل است اما یک فرق اساسی دارد. در این روش آرایشگر بخش‌هایی که می‌خواهد روشن‌تر شود را با قلم‌مو آغشته به مواد می‌کند و اجازه می‌دهد در هوای آزاد تغییرات لازم انجام شود. در نتیجه این کار بخش‌هایی از مو روشن می‌شود.
درواقع در balayage خبری از فویل یا کلاه مش نیست و بیش از هر چیزی تخصص آرایشگر مطرح است.

البته این روش برای وقتی به کار گرفته می‌شود که مشتری می‌خواهد فقط چند درجه موهایش را از موی طبیعی یا موی رنگ ریشه روشن‌تر کند و یک سایه و روشن بسیار طبیعی ایجاد کند.

فرق بالیاژ با هایلایت

در واقع بالیاژ با هایلایت تفاوتی ندارد یکی از زیرشاخه‌های هایلایت است. این روش گاهی با روش‌های دیگری مانند آمبره مخلوط می‌شود که به آن سامبره می‌گویند.

آموزش بالیاژ مو

آرایشگر برای انجام این روش ابتدا تقسیم‌بندی انجام می‌دهد. تقسیم‌بندی با توجه به براشینگ و سبک مویی است که مشتری همیشه استفاده می‌کند. سپس با توجه به فرق سر و دیگر عوامل قسمت‌هایی از مو جدا می‌شوند و بالیاژ یا رنگ‌آمیزی انجام می‌شود.
این کار چیزی شبیه سایه زدن است و در عین پراکنده و غیرمنظم بودن، باید تناسب داشته باشد. در موهای بلند، رنگ‌آمیزی معمولا از یک سانتی ریشه آغاز می‌شود. با توجه به درخواست و سلیقه مشتری پایین مو روشن‌تر می‌شود یا همانند بقیه بخش‌ها خواهد بود.

آموزش بالیاژ مو در خانه (آموزش مرحله به مرحله)

یک آرایشگر متبحر با نگاه کردن به جنس موی شما می‌تواند تشخیص دهد که آیا موی شما تحمل فرآیندی که می‌خواهد بر روی مو انجام شود را دارد یا نه؟ و بر اساس رنگ پوست و سلیقه شما تصمیم می‌گیرد، چه کارهایی برای موی شما انجام دهد.

این فرآیندها ممکن است در بخش‌هایی دچار مشکل شوند، بنابراین انجام این کار در خانه توصیه نمی‌شود. بااین‌همه اگر کمی از رنگ‌ها سررشته دارید و می‌خواهید این کار را در خانه انجام دهید روش کار به این ترتیب است.

  • ابتدا باید رنگ زمینه را یک دست کنید.
  • هیچ‌گاه برای رنگ زمینه رنگ مشکی انتخاب نکنید. رگ مشکی هیچ رنگ روشنی را روی خودش نمی‌پذیرد
  • بعد از رسیدن به رنگ زمینه مطلوب موهایتان را براشینگ کنید.
  • پس از براشینگ مو را بر اساس مدلی که می‌خواهید داشته باشید تقسیم کنید
  • اگر موهای بلندی دارید از یک سوم نزدیک به ریشه شروع کنید و با قلم‌مو به شکل سطحی موهایتان رنگ را روی مو بگذارید
  • تلاش کنید غلظت رنگ طوری باشد که به قسمت‌هایی که نمی‌خواهید شره نکند
  • روی موهایتان پلاستیک یا کلاه نکشید تا رنگ به بخش‌های دیگر برخورد نکند.

قیمت بالیاژ مو – هزینه بالیاژ مو

پارامترهای مهمی در تعیین قیمت بالیاژ مو نقش دارند. اندازه مو رنگی که انتخاب می‌کنیم، تعداد شاخه‌هایی که می‌خواهیم، روشن شوند، موادی که می‌خواهیم استفاده کنیم، همه از مواردی هستند که می‌توانند بازه قیمت بالیاژ مو را تغییر دهند و شما می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان و ارسال عکس برای آرایشگر به قیمت‌ها دست پیدا کنید.
یک balayage نسبتا پر روی زمینه موی طبیعی برای یک موی متوسط و سالم در حدود سه میلیون تومان است. البته یک‌بار رنگساژ رایگان هم معمولا روی این پکیج وجود دارد.

نکات طلایی برای بالیاژ مو

می‌توانید ابتدا انتهای موهایتان را کوتاه کنید تا موخوره و موهای آسیب دیده را از بین ببرید. این ترفند به شما کمک می‌کند که پس از استفاده از رنگ مو، به موهای سالم و زیبا دست یابید.

برای مراقبت از موهایتان هنگام رنگ کردن و پس از آن، می‌توانید از محصولات مراقبت از مو استفاده کنید تا موهایتان در اثر دکلره آسیب نبینند. همچنین پس از رنگ کردن مو، بهتر است از شامپوهای بدون سولفات و شامپوهای مخصوص دکلره ساخته شده‌اند، استفاده کنید. توصیه می‌شود موهای خود را بیش از حد نشویید و از استفاده از وسایل حرارتی مثل اتو مو و سشوار خودداری کنید.

نتیجه گیری

در پایان باید به یاد داشته باشید همه این روش‌ها برای زیباتر نشان دادن شما به کار گرفته می‌شود و اگر مراقبت‌های اصولی مو را انجام ندهید، نمی‌توانید استایلی زیبا داشته باشید.
با استفاده از ماسک‌های مناسب و شامپویی که با جنس موهایتان سازگاری داشته باشد و همین‌طور شستشوی صحیح، مویی درخشان و شادابتر خواهید داشت که باعث می‌شود زیباتر از همیشه به نظر برسید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.4/5 - (22 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا