مجله مراقبت از مو

همه چیز راجع به کراتینه مو

کراتین مو یک روش درمانی می‌باشد که باعث مستحکم و درخشنده‌تر شدن مو‌ها می‌شود و معمولاً در آرایشگاه انجام می‌گیرد. این روش یک روش شیمیایی می‌باشد و مو‌ها به وسیله مواد کراتینه مو لخت و براق می‌شود. کراتین پروتئینی است که باعث صافی و درخشندگی مو می‌شود. کراتین مو بصورت طبیعی تا زمانی که از رنگ و مواد شیمیایی استفاده نشده است در مو وجود دارد و باعث نرم و لطیف شدن مو و براق شدن آن می‌شود. اما هنگامی که کراتین مو در اثر مواد شیمیایی و رنگ کردن آسیب می‌بیند ظاهر زیبا و براق خود را از دست می‌دهد. در این هنگام افراد برای کراتینه مو اقدام می‌کنند.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو روشی است که در آن موهایی که بر اثر حرارت و یا محصولات شیمیایی آسیب دیده‌اند از آن استفاده می‌کنند تا بتوانند حالت طبیعی مو‌های خود را برگردانند. همچنین افرادی که مو‌های صاف و بدون پف را دوست دارند از این روش استفاده می‌کنند. اولین و مهم‌ترین شرط برای کراتین مو داشتن مو‌های فر و وز می‌باشد‌. کراتینه برای مو‌های صاف مناسب نیست و احتمال آسیب‌رسیدن به موی صاف وجود دارد.

مراحل انجام کراتینه مو
مراحل انجام کراتینه مو

مراحل انجام کراتینه مو

 1. کراتینه مو با شستشوی مو شروع می‌شود. قبل از عمل کراتین مو به وسیله شامپوی مخصوصی شسته‌شده و خیسی آن توسط حوله گرفته‌می‌شود. احتیاجی به خشک کردن کامل مو نمی‌باشد و مو‌ها باید کمی نم داشته باشد. در صورتی که مو‌ها احتیاج به اکسیژن تراپی و آبرسانی داشته باشد این عمل انجام می‌گیرد. در اثر این کار مو‌ها تا حد زیادی احیا می‌گردد.
 2. بعد از گذراندن این مراحل مرحله اصلی شروع می‌شود. در این زمان مو‌ها توسط مواد کراتینه آغشته می‌گردد. مواد کراتین مو باید حدوداً ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بر روی مو بماند. معمولاً این مواد از خودشان فرمالدئید آزاد می‌کند که ایجاد سوزش در چشم و مجاری تنفسی می‌کند. برای جلوگیری از این عمل می‌توان کراتینه مو را در مقابل پنکه انجام داد.
 3. هنگامی که به مواد روی مو استراحت می‌دهید بهترین کار استفاده از سشوار‌های سالنی می‌باشد که کار‌ها را سرعت می‌بخشد. بعد از گذشتن مدت زمانی که گفته‌شده باید اتوکشی مو‌ها انجام بگیرد. در این هنگام از اتومو با درجه حرارتی بالا که مخصوص کراتینه مو می‌باشد استفاده می‌شود.
 4. درپایان مو‌ها با شامپو شسته‌می‌شود تا مواد کراتین از لابه لای مو پاک گردد. گاهی اوقات نیاز به قرنطینه مو وجود دارد که این مدت زمان بین ۱ تا ۳ روز می‌باشد در این مدت نباید مو‌های خود را بشویید.
 5. انجام کراتینه مو ممکن است چند ساعتی از زمان شما را بگیرد. در نتیجه بهتر است با خود کتاب داشته باشید تا از وقت خود کاملاً استفاده‌کنید.

مراقبت‌های پس از کراتینه

 1. پس از کراتینه مو تا ۷۲ ساعت به حمام نروید.
 2. برای شستن مو‌های کراتینه از شامپو‌های بدون سولفات استفاده‌ کنید.
 3. حتی الامکان مو‌های خود را کمتر بشویید.
 4. از ماسک موی کراتینه در حمام استفاده کنید.
 5. مو‌های خود را بعد از کراتینه نبندید زیرا در سطح مو ماده‌ای قرار دارد که بابستن مو ایجاد شکستگی بر روی مو می‌کند.
 6. در صورت احساس دوشاخه شدن و خشکی در انتهای مو حتماً مو‌های خود را حدود دو سانت کوتاه کنید.
 7. در هنگام خواب مو‌های خود را آرام ببندید تا مو‌های شما کشیده نشود.

عوارض کراتینه مو

 1. مواد شیمیایی بکار رفته در کراتین می‌تواند مو‌ها را خشک کند.
 2. بخاطر استفاده از اتو مو با حرارت بالا امکان شکنندگی مو‌ها وجود دارد.
 3. مواد شیمیایی موجود در کراتینه مو باعث تحریک پوست سر می‌شود.
 4. بعضی از افراد به مواد موجود در کراتینه حساسیت دارند.
 5. امکان کم شدن حجم مو و ریزش مو وجود دارد.
کراتینه مو چیست
کراتینه مو چیست

کراتینه مو چه مزایایی دارد؟

کراتینه مو مزایای زیادی دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم.

1. مناسب برای انواع مو‌ها

این روش برای همه نوع مو مجعد یا فر و یا حالت دار مناسب می‌باشد.

2. بدون آسیب به مو

برخلاف روش سنتی صاف کردن مو که آسیب‌رسان می‌باشد کراتینه مو هیچ آسیبی به مو‌های شما نمی‌زند و پس از مدتی مو دوباره به حالت اول خود بر می‌گردد.

3. حالت‌پذیری آسان

کراتینه کردن مو باعث حالت دهی به آن می‌شود. برای حالت‌دادن به مو‌هایتان از وسایل حرارتی استفاده نمی‌کنید در نتیجه آسیب کمتری به مو‌هایتان می‌رسد.

4. بهبود کیفیت ساختار مو

کراتین مو حفره‌های ساقه مو را پر می‌کند. در نتیجه موحالت نرم و براق پیدا می‌کند و وزن آن کم می‌شود.

در مورد ابریشم سازی مو بیشتر بدانید.

انواع کراتین مو

کراتینه مو انواع مختلفی دارد که با توجه به میزان آسیب دیدگی مو و جنس مو می‌توانید بهترین نوع کراتین مو را انتخاب کنید. انواع کراتین مو عبارتند از:

 • کراتین برزیلی

این کراتین برای مو‌های وز و مجعد و فر درست شده‌است. خواص این کراتین مو زیاد است و می‌تواند موخور‌های مو را از بین ببرد. کراتین برزیلی مو‌ها را از حالت بد فرم درآورده و آن را صاف و نرم و درخشان می‌کند. ماندگاری این کراتین بالا می‌باشد و حدوداً یک سال طول می‌کشد. این کراتین جزء پرطرفدار‌ترین کراتین هایی است که در بازار وجود دارد.

انواع کراتینه مو
انواع کراتینه مو
 • کراتین ژاپنی

برای همه مو‌ها استفاده می‌شود و خواص زیادی دارد. در صورت مراقبت درست تا یک سال و نیم باقی می‌ماند.

 • کراتین بدون صافی

نسبت به بقیه کراتین‌ها متفاوت است و فقط برای از بین‌ بردن وز مو و برطرف کردن فر مو به‌کار برده‌ می‌شود. معمولاً ماندگاری این کراتین کم می‌باشد و فقط دو ماه ماندگاری دارد. این کراتین کمک می‌کند تا مو‌های شما نرم شود.

 • کراتین اکسپرس

ماندگاری این کراتین نیز کم می‌باشد و برای افرادی که مو‌های صاف و یا مجعد آسیب‌پذیر دارند پیشنهاد می‌شود. صاف کنندگی  این کراتین کوتاه می‌باشد و فقط ۶ هفته می‌ماند.

کراتینه مو در منزل

اگر می‌خواهید مو‌های خود را در منزل کراتین کنید باید مراحل کراتینه کردن را یاد بگیرید. کراتینه کردن مو‌های بلند در منزل به تنهایی کار چندان آسانی نیست. اما اگر مراحل کراتینه کردن را به درستی رعایت کنید می‌توانید مانند آرایشگاه موی خود را بصورت اصولی و درست کراتین کنید.

مراحل کراتینه موی خانگی

نخست مو‌های خود را با یک شامپوی ضعیف بشویید. این شامپو می‌تواند یک شامپوی مخصوص کراتین باشد و یا اینکه با شامپوی بچه مو‌های خود را شستشو دهید. سپس با باد ملایم سشوار آن را خشک کنیم. سپس شروع به تقسیم‌بندی مو‌ها کرده و از پشت گردن شروع به زدن مواد نمایید. با برس مو‌ها را آغشته به مواد کنید.

دقت کنید که مو‌هایتان مرطوب باشد. سپس به همین ترتیب زدن مواد را تا قسمت جلوی مو ادامه دهید. مواظب باشید چشم‌ها آلوده به مواد نشود. وقتی که موها آغشته‌به مواد شد مو‌های خود را کاملا‌ شانه‌ کنید. سپس موی خود را با یک کلاه رنگ‌پوشانده و به مدت ۱۵ تا ۴۰ دقیقه بگذارید تا کراتین بر روی مو‌های شما بماند. اکنون کلاه را بردارید و موها را‌شانه کنید. اکنون موها را تقسیم‌بندی کرده و با اتو مو‌های خود را اتوکشی کنید. سپس مو‌های خود را با یک شامپوی فری سولفات‌شسته و با حرارت سشوار آن را خشک نمایید. برای مدت ۳ تا ۵ روز بهتر است مو‌های خود را نبندید و به حمام نروید.

کراتینه مو در خانه
کراتینه مو در خانه

عوامل مؤثر بر هزینه کراتینه مو

عوامل مختلفی بر روی هزینه کراتین مو تأثیر‌گزار است که در اینجا به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

قد مو

بلندی مو بر روی هزینه کراتینه تأثیر زیادی می‌گذارد. هر چقدر قد موی شما بلندتر باشد مواد کراتینه بیشتری مصرف شده و هزینه آن بیشتر می‌شود. همچنین در صورتی که مو‌های پرپشتی داشته باشید میزان موادی که برای مو‌های شما استفاده می‌شود زیاد می‌باشد و در نتیجه قیمت کراتینه مو بالاتر می‌رود.

نوع مواد

از عوامل دیگری که بر روی قیمت کراتین مو تأثیر می‌گذارد نوع مواد می‌باشد. انواع مختلفی از مواد کراتینه در بازار وجود دارد که بسته به شرکت تولید‌کننده و نوع مواد اولیه، طریقه ساخت و برند تولید‌کننده بر روی قیمت تأثیر زیادی می‌گذارد. همیشه بالا بودن قیمت کراتین مو دلیل بر خوب بودن آن نیست.

معرفی چند محصول کاربردی برای کراتینه مو در خانه

شما می‌توانید در خانه کراتین موی خانگی درست کرده و بر روی موی خود استفاده کنید‌ در اینجا به چند روش برای کراتین مو در خانه اشاره می‌کنیم.

کراتینه مو با سس مایونز و آووکادو

در سس مایونز پروتئین‌هایی وجود دارد که باعث تغذیه مو می‌شود و آن‌ها را صاف و براق می‌کند. همچنین اگر سس مایونز با آووکادو که سرشار از اسید‌های چرب طبیعی می‌باشد ترکیب شود باعث می‌شود کراتین مو بیشتر شود.

ماسک کراتینه تخم مرغ و روغن نارگیل

در این ماسک از سس مایونز، عسل، زرده تخم مرغ، موز و روغن نارگیل استفاده می‌شود. پس از مخلوط کردن همه مواد این ماسک برای ۲۰ دقیقه روی مو‌ها می‌ماند و سپس آبکشی می‌کنیم.

ماسک کراتینه تخم کتان

پس از خیس دادن تخم کتان با پودر شنبلیله آن را صاف کرده و به عنوان کراتین مو استفاده می‌کنیم.

کراتینه با آلوورا و جوی دو سر

آلوورا و جو دوسر دارای مواد مغذی برای مو می‌باشند. جوی دوسر دارای ماده‌ای به نام ساپونین می‌باشد که قادر به پاکسازی کثیفی‌ها از روی مو است. آ لوورا یک ماده مرطوب‌کننده می‌باشد که باعث تقویت و مرطوب شدن مو می‌شود.

انجام کراتینه کردن مو چقدر طول می‌کشد؟

کراتینه کردن مو زمان بر می‌باشد و معمولاً ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد. این مدت زمان بستگی به اندازه و حجم مو دارد. باید بدانید که عوامل زیادی در مدت زمان کراتینه مو دخیل هستند که این عوامل عبارت است از قد مو، حجم مو، میزان آسیب دیدگی مو، میزان فر و مجعد بودن مو‌ها و میزان وز مو.

کراتینه کردن مو خطرناک است؟

کراتین مو ماده‌ای به نام فرمالدئید تولید می‌کند که استنشاق آن باعث سوزش گلو و چشم و حساسیت پوستی می‌شود. تماس طولانی با فرمالدئید باعث ایجاد سرطان می‌شود.

بهترین روش کراتینه کردن مو چیست؟

کراتینه مو از روش‌های مختلف و با ابزار‌های متفاوت انجام می‌گیرد. اما بهترین روش روشی است که بتوان با مواد و ابزار در دسترس بر روی همه نوع مو کراتینه انجام داد و اثربخشی آن از نظر صافی احیا و درمان کامل باشد.

نکاتی که قبل از کراتینه مو باید بدانیم

قبل از احیای مو با کراتین به این نکات حتماً توجه کنید.

 • در احیای مو با کراتین قبل از انجام اینکار دقت کنید مو‌های شما مناسب کراتینه باشد.
 • کلید اصلی تهویه محیط است.
 • صاف کردن موقت و یا دائمی مو
 • سالنی را انتخاب کنید که برای سلامتی شما ارزش قائل باشد
 • استفاده از مواد کراتینه با فرمالدئید کم
 • خانم‌های باردار و افرادی که به مواد شیمیایی حساس هستند نباید مو‌های خود را کراتین کنند
 • مو‌های صاف برای کراتین مناسب نیست
 • حتماً به یک آرایشگر حرفه‌ای برای اینکار مراجعه کنید.
 • قبل از انجام کراتین برای نتیجه بهتر باید مو‌ها با یک شامپوی فاقد سولفات شسته شده تا فولیکول‌های مو باز شوند.

سخن پایانی

کراتین مو پروتئینی است که در ساختار مو وجود دارد و باعث درخشش و صافی مو می‌شود. زمانی که مو در معرض حرارت زیاد و گرمای بالا و مواد شیمیایی قرار می‌گیرد ساختار اصلی خود را از دست می‌دهد. کراتینه مو روشی است که مو بوسیله ماده‌ای که در ساختار خود مو وجود دارد بازسازی می‌شود.در واقع کراتین درمانی روشی است که در آن موهای آسیب دیده ترمیم می‌شود.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.6/5 - (8 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا