مجله مراقبت از مووبلاگ

درمان خانگی ریزش موی شدید

تقویت و جلوگیری از ریزش مو با درمان های خانگی

آیا ریزش موهای شما زیاد شده است؟ اگرچه ممکن است این عارضه تاثیر فیزیکی مستقیمی بر روی شرایط سلامت بدن شما نداشته باشد، اما می تواند روحیه شما را به شکل قابل توجهی تحت الشعاع قرار دهد. ریزش مو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، از جمله ژنتیک، عدم تعادل هورمون ها، بیماری های قارچی پوست سر، استرس، بیماری های خود ایمنی و کمبود مواد غذایی. با این حال، راه حل هایی نیز برای کاهش یا قطع کامل ریزش مو وجود دارند. این راه حل ها می توانند به شکل طبیعی سبب رشد دوباره موهای شما شوند. در این مقاله از وبسایت دکتر فارمو، برخی از این راه حل ها و درمان خانگی ریزش مو را بررسی خواهیم کرد.

ریزش مو چیست؟

برای ریزش مو می توان چند الگوی متفاوت را ارائه داد. ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه، که تحت عنوان آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین اختلال ها در مردان بالای پنجاه سال و زنانی است که یائسگی را تجربه می کنند.

ریزش مو چیست؟

ریزش مو با الگوی مردانه

دلایل انواع ریزش مو با الگوی مردانه عبارتند از:

  • ژنتیک
  • سرطان ها
  • تیروئید
  • مصرف داروهای خاص
  • اختلالات تغذیه ای
  • سطح بالای هورمون جنسی به نام آندروژن

ریزش مو با الگوی زنانه

احتمال کچلی کامل زنان بسیار کم است. در واقع ریزش مو در زنان بیشتر به شکل تنک و نازک شدن موها رخ می دهد. پزشکان معمولا الگوی ریزش مو زنانه را به سه دسته کلی تقسیم بندی می کنند:

  • نوع I. زمانی است که تنها تعداد کمی از موهای اطراف سر نازک می شوند.
  • نوع II. مشابه با ریزش مو نوع یک است که در فضای بزرگتری رخ می دهد و تعداد موهای نازک شده نیز افزایش پیدا می کنند.
  • نوع III. موهای تمام سر نازک می شوند و پوست کف سر به خوبی قابل رویت است.

ریزش مو با الگوی زنانه می تواند به صورت طبیعی رخ دهد. ژنتیک، عوارض جانبی داروها، روش های درمانی خاص و یا تغییرات هورمونی ناشی از بارداری یا یائسگی از جمله عوامل به وجود آورنده این عارضه هستند. زنان در دهه 20 زندگی خود کمتر دچار ریزش مو می شوند. معمولا این علایم در دهه های 40 و 50 به بعد مشاهده می شوند.

جدیدترین تحقیقات برای جلوگیری از ریزش مو

تحقیقات اخیر در حوزه جلوگیری از ریزش مو نشان داده است که مصرف مواد مغذی به عنوان یک روش پیشگیری از ریزش مو موثر هستند. برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل‌هایی مانند ویتامین D، ویتامین B7، ویتامین C، آهن و گیاه آویشن به عنوان یک راه حل طبیعی و مؤثر برای جلوگیری از ریزش مو و درمان آن استفاده می‌شوند.

همچنین محققان به دنبال این موضوع هستند که چطور ریشه مو را تقویت کرد جلوی ریزش مو را بگیرند. برخی از تحقیقات در بررسی رشد مو و تقویت ریشه مو با استفاده از مواد تغذیه‌ای، مانند زینک، سدیم، عناصر اسپرم، اختلافات املاح و آنتی اکسیدان‌ها بسیار مؤثر بوده و برای بهبود رشد مو و تقویت ریشه مو توصیه می‌شوند.

همچنین تحقیقات دیگر نشان داده است که استفاده از شامپوهای حاوی مواد طبیعی مانند چای سبز، آلوئه‌ورا، شاه‌تره و کندر بهترین مواد طبیعی برای پاکسازی و تقویت مو هستند.

در نهایت، مهمترین نکته این است که هیچ محصول یا شیمیایی نمی تواند پاسخ تمامی مشکلات مربوط به ریزش مو باشد و همیشه قبل از مصرف هرگونه محصول یا شیمیایی و یا تغییرات در سبک زندگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

تحقیقات مرتبط با فرآیندهای رویش مجدد مو و شناسایی فاکتورهای تاثیرگذار بر رشد مو

 

ثابت شده است که ورزش و تمرینات بدنی می‌توانند تأثیرات مثبتی بر رشد مو داشته باشند. بر اساس تحقیقات، تمرینات ورزشی می‌تواند بهبود خونرسانی به پوست سر بدهد و به همین دلیل به رشد مو کمک کند.

علاوه بر این، ورزش و تمرینات بدنی می‌توانند به موارد دیگری مانند کاهش استرس و ترشح هورمون‌های استرسی کمک کنند که نقش بسیار مهمی در رشد مو دارند. هورمون DHEA که به دلیل تمرینات بدنی افزایش می‌یابد، به افزایش رشد و توسعه مو کمک می‌کند.

همچنین، ورزش‌هایی مانند یوگا، ماساژ و تمرینات تنفسی می‌توانند به کاهش استرس و بالابردن سطح اکسیژن خون و هوازی در بدن کمک کنند که در نتیجه به رشد مو کمک می‌کنند.

بنابراین، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که فعالیت‌های ورزشی، فشرده و ریتمیک می‌تواند عاملی برای بهبود رشد مو باشد و به کاهش استرس و افزایش خونرسانی به پوست سر کمک کند

ماساژ

ماساژ پوست سر، اگر همراه با روغن ها و ماسک های مخصوص مو باشد، می تواند منجر به تحریک پوست سر و بهبود ضخامت موهای شما شود. کشش پوست سر در طول ماساژ می تواند سبب رشد دوباره موها و افزایش ضخامت آن ها شود. این کار بر روی سلول های پاپیلای پوست که در بخش زیرین فولیکول قرار دارند، تاثیر می گذارد و سبب تحریک آنها می شود. این سلول ها نقش کلیدی را در شکل گیری چرخه رشد و ریزش موها ایفا می کنند. از سویی دیگر، ماساژ برای بهبود جریان خون و سلامت پوست سر موثر است.

ماساژ

یک مطالعه در سال 2019 نشان داده است که ماساژ پوست کف سر می تواند با افزایش جریان خون در این ناحیه، به بهبود سلامت پوست سر کمک کند. اختصاص دادن بخشی از روز به ماساژ پوست سر می تواند به کاهش استرس و اضطراب شما نیز کمک کند. اگر ریزش مو شما محصول استرس و اضطراب روزانه باشد، ماساژ کف سر می تواند به کاهش ریزش موها کمک کند.

برای ماساژ کف سر خود از نوک انگشتان (و نه ناخن ها) استفاده کنید. انگشتان خود را در مسیر دایره های کوچک حرکت دهید و در عین حال فشار کم یا متوسط را روی پوست سر ایجاد کنید. اگرچه هیچ بازه زمانی استانداردی برای ماساژ پوست سر وجود ندارد، اما یک مطالعه در سال 2019 نشان داده است که انجام روزانه ماساژ پوست سر به مدت 4 دقیقه و برای 24 هفته می تواند در جلوگیری از ریزش موها، موثر واقع شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا از زمان های گذشته تا به امروز در درمان خانگی ریزش مو مو مورد توجه بوده است. همچنین آلوئه ورا می تواند به تسکین و نرمی پوست سر و موها کمک کند. این ماده طبیعی می تواند شوره سر را کاهش دهد و فولیکولهای مو که ممکن است به واسطه چربی اضافی مسدود شده باشند، را باز کند. شما می توانید ژل آلوئه ورای خالص را چند بار در هفته بر روی موها و پوست سر خود قرار دهید. همچنین می تواند از شامپوها و نرم کننده های حاوی آلوئه ورا برای کاهش ریزش مو استفاده کنید. روش های دیگری برای از بین بردن شوره سر وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از شامپو ضد شوره است.

روغن نارگیل

یکی دیگر از روش های درمان خانگی ریزش مو استفاده روغن نارگیل است که حاوی اسید های چرب، از جمله اسید لوریک، بوده و می تواند داخل ساقه مو نفوذ کرده و فرایند از بین رفتن پروتئین در داخل ساقه موها را کاهش دهد. شما می توانید از روغن نارگیل قبل یا بعد از شستشوی موها استفاده کنید. این انتخاب به جنس موهای شما بستگی دارد. اگر موهای شما چرب است، می توانید در طول شب و یا چند ساعت قبل از شستشوی موهایتان، از روغن نارگیل استفاده کنید.

روغن نارگیل

برای این کار، روغن نارگیل را روی پوست سر و تمام موهایتان به خوبی ماساژ دهید. اگر موهای خشک دارید، می توانید از روغن نارگیل به عنوان یک روتین درمانی و درمان خانگی ریزش مو استفاده کنید.  اگرچه هنوز نقش روغن نارگیل به عنوان یک محرک رشد مو تایید نشده است، اما مشاهدات نشان داده اند که استفاده از این روغن می تواند ساقه مو را نرم و لطیف کرده و از شکستن آن جلوگیری کند.

همچنین یک تحقیق مورد تایید نشان داده است که استفاده از نارگیل بر روی کف سر می تواند به غنی سازی میکروبیوم پوست سر کمک کرده و سبب سالم تر شدن پوست و فولیکول های مو شود.

داروی Viviscal

قرص Viviscal یک مکمل طبیعی برای رشد سریع مو است. در صورت نازکی موها، افراد می توانند از این مکمل استفاده کنند. Viviscal شامل یک ماده دریایی تحت عنوان AminoMar C است که ترکیبی غنی از مواد معدنی می باشد.

این ماده ترکیبی از پودر کوسه و نرم تنان دریایی، سیلیس الی و ویتامین C است. این مواد می توانند به بازسازی سلول های جدید و تقویت سلول های قدیمی موها کمک کند. مصرف این قرص ها دو بار در روز و به مدت حداقل شش ماه توصیه می شود. از Viviscal در تولید شامپو و نرم کننده ها نیز استفاده می شود.

روغن ماهی

مصرف اسید های چرب امگا 3 می تواند به بهبود ساختار داخلی موها کمک کند، چرا که این مواد غنی از مواد مغذی و پروتئین هستند. مصرف مکمل امگا به همراه آنتی اکسیدان ها، می تواند تراکم و قطر موها را افزایش دهد. این مواد همچنین به کاهش ریزش موها کمک می کنند. اسید های چرب همچنین می توانند به بهبود فعالیت عادی سلول ها منجر شوند و در عین حال سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. نتیجه کلی این فرایند، بهبود سلامت کلی بدن است.

روغن ماهی

برای مصرف این ماده باید دستورالعمل های مندرج بر روی بسته بندی قرص را دنبال کرده و قبل از وارد کردن مکمل های غذایی جدید به رژیم خود، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

جینسینگ

مصرف مکمل های جینسینگ می توانند با تحریک فولیکولهای مو، سبب رشد بهتر و بیشتر آن ها شوند. جینسنوزید ها اجزای فعال جینسینگ هستند و این تصور وجود دارد که این مواد، مسئول مستقیم اثرات مثبت جینسینگ بر روی موها می باشند. برای مصرف این ماده حتما دستورات مندرج بر روی بسته بندی مکمل را دنبال کنید و در خصوص عوارض جانبی این ماده نیز به خوبی تحقیق کنید.

آب پیاز

مصرف آب پیاز فواید زیادی دارد، به شرط آنکه بتوانید بوی آب پیاز را تحمل کنید! در بررسی های محققان مشخص شده است آب پیاز منبع بسیار خوبی برای تقویت رشد موها و درمان خانگی ریزش مو موفقیت آمیز الوپسی ارتا می باشد. آلوپسی در اثر یک بیماری خود ایمنی به وجود می آید که در خلال آن، بدن بیمار به فولیکولهای مو حمله می کند و سبب ریزش مو در قسمت های مختلف بدن می شود.

آب پیاز

آب پیاز می تواند گردش خون را بهبود ببخشد. مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که پس از مصرف آب پیاز، فاکتور رشد کراتینوسیت بهبود یافته است. این فاکتور یک نشانگر بسیار مهم در خصوص رشد موها و بهبود شرایط فولیکولهای مو می باشد. برای مصرف این ماده، کافی است چند پیاز را رنده کرده و آب آن ها را کامل بگیرید.

سپس این آب را بر روی پوست سر و موهایتان بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه بر روی سرتان استراحت کند. سپس می توانید با استفاده از شامپو، سر و موهایتان را بشویید.

روغن گل شمعدانی

شمعدانی یک گیاه معطر و بومی آفریقای جنوبی است. روغن شمعدانی اسانس غلیظی است که از برگ های این گیاه استخراج می شود. شما میتوانید از این روغن برای تقویت رشد موها و افزایش گردش خون در پوست سر استفاده کنید. سه قطره اسانس شمعدانی را با هشت قطره روغن حامل (مانند روغن جوجوبا یا آرگان) ترکیب کنید و آن را مستقیما بر روی موهایتان قرار دهید.

شما همچنین می توانید چند قطره از این روغن را به شامپو یا نرم کننده خود اضافه کنید. روغن شمعدانی می تواند به تقویت، آبرسانی و ترمیم موهای شما کمک کند.

لیمو

شما می توانید از روغن لیمو یا اب لیموی تازه برای کاهش ریزش موها استفاده کنید. این دو ماده می توانند کیفیت و سرعت رشد موها را افزایش دهند. روغن لیمو به شما کمک می کند تا پوست سر سالمی داشته باشید و رشد موهای خود را تقویت کنید.

15 دقیقه پیش از شامپو کردن، آب لیموی تازه را به پوست سر و موهای خود بمالید. همچنین می توانید از اسانس رقیق شده لیمو در یک روغن حامل (مانند آرگان یا جوجوبا) به عنوان یک ماسک مو، استفاده کنید.

لیمو

روغن رزماری

رزماری یک اسانس رایج است و بسیاری از آن برای تقویت رشد موها و کاهش ریزش مو استفاده می کنند. رزماری برای تحریک رشد موها و درمان خانگی ریزش مو آلوپسی آندروژنیک مورد استفاده قرار می گیرد. کافی است چند قطره روغن رزماری را با یک روغن حامل، ماند روغن ارگان یا روغن جوجوبا، مخلوط کنید. سپس این محلول را روی موهای خود قرار دهید و با انگشتان آن را بر روی کف سر خود ماساژ دهید. پس از آن می توانید موهای خود را آبکشی کنید. شما می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

شما همچنین می توانید روزانه چند قطره از روغن رزماری را به شامپو یا نرم کننده موهایتان اضافه کنید. با این حال به یاد داشته باشید که نباید از روغن رزماری به صورت مستقیم بر روی پوست خود استفاده کنید. همیشه روغن رزماری را به همراه سایر روغن های حامل یا شامپوها مصرف کنید.

برای ریزش مو چی خوبه؟

ریزش مو یکی از مشکلات شاغل بسیاری از افراد است و بسیاری از عوامل همچون تغذیه نامناسب، استرس، برخی بیماری‌ها و عوامل ژنتیکی می‌تواند باعث آن شود. برای پیشگیری و درمان ریزش مو روش‌های مختلفی وجود دارد، به‌عنوان مثال:

۱. تغذیه سالم و استفاده از مواد غذایی که به رشد و تقویت موها کمک می‌کنند، مانند غذاهایی که شامل ویتامین‌های A و C، آهن و پروتئین هستند.

۲. استفاده از شامپو و محصولات مراقبتی برای موها، که حاوی مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند و موها را از شکنندگی و آسیب دیگر محافظت می‌کند.

۳. استفاده از شامپوهایی که در فرمولاسیون آنها از مواد طبیعی مانند آلوئه‌ورا، نعناع و چای سبز استفاده شده است، می‌تواند به بهبود سلامت موها و پیشگیری از ریزش آنها کمک کند.

۴. مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای که حاوی موادی مانند روغن‌های غنی از اسیدهای چرب، اسیدفولیک و بیوتین هستند، می‌تواند به رشد موها و پیشگیری از ریزش آنها کمک کند.

۵. مصرف داروهایی که به توسط پزشک تجویز شده و برای افرادی که با مشکل ریزش مو مواجه هستند، مناسب هستند.

با این حال، پیشنهاد ما به شما این است که اگر همچنان با مشکل ریزش مو مواجه هستید بهتر است که با پزشک یا با مشاور پزشکی خود مشورت کنید.

 

سوالات متدوال

سوالات متداول
آیا می توان روش های ذکر شده در درمان خانگی ریزش مو را در ترکیب با سایر روش های درمانی استفاده کرد؟

به طور طبیعی، برای افزایش رشد موها، شما باید چند رویکرد را به طور همزمان در نظر بگیرید. این بدان معناست که شما ممکن است مجبور شوید روش های مختلفی را برای دستیابی به بهترین نتیجه با یکدیگر ترکیب کنید.

اگر در حال حاضر برای درمان ریزش موهای خود تحت نظر پزشک هستید و مایلید روش های طبیعی را با درمان پزشکی ترکیب کنید، بهتر است در قدم اول با وی مشورت کنید. این کار به شما کمک می کند تا در خصوص منع مصرف احتمالی برخی از مواد و همچنین خطر اختلال مواد طبیعی و شیمیایی، اطمینان حاصل کنید.

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در برخی موارد، یک فاکتور ژنتیکی سبب ریزش موها می شود. گاهی اوقات این  عارضه نتیجه یک بیماری خودایمنی، سطح  بالای استرس، جراحی یا بیماری است. همچنین ممکن است آسیب های ناشی از دکلره یا رنگ کردن موها، کمبود ویتامین ها و مواد غذایی نیز به ریزش شدید موها منجر شود.

این شرایط همچنین ممکن است در پاسخ به عدم تعادل هورمونی یا پرکاری/کم کاری تیروئید به وجود آید. کشیدن موها یا بستن آن ها به صورت خیلی سفت نیز می تواند به مرور زمان، منجر به ریزش موها شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اکثر افراد روزانه حدود 50 الی 100 تار مو از دست می دهند. این عدد ممکن است زیاد به نظر برسد، اما در مقایسه با 100000 فولیکول مویی که روی سر خود دارید، ناچیز است. اگر متوجه شدید که بیشتر از حد متوسط، موهای شما ریزش دارد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. این امر به ویژه در شرایطی که ریزش مو با علائم دیگری مانند خستگی، اضطراب، خارش و تغییرات خلقی همراه باشد، اهمیت پیدا می کند.

کلام آخر

برای بهبود شرایط موهایتان، باید برنامه ریزی کنید و در این راه ثابت قدم باشید. به یاد داشته باشید که برای دیدن اثر درمان های ریزش مو، باید ماه ها منتظر بمانید. در خصوص روش های درمانی خلاق باشید و تا جایی که می توانید آن ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

این نکته مهمی است که هر روز بخشی از زمان خود را برای تغذیه موهایتان اختصاص دهید. در صورتی که ریزش موها با مسایل عاطفی و استرس در ارتباط باشد، انجام مراقبت های روزانه اهمیت بیشتری پیدا می کنند. تمام تلاش خود را برای حفظ یک سبک زندگی سالم که مکمل برنامه های درمانی موهایتان باشد، پیش بگیرید.

اگر روش های طبیعی معرفی شده در این مقاله برای شما کارساز نبودند، بهتر است با پزشک خود در خصوص داروها یا روش های درمانی جدی تر صحبت کنید.

این مقاله برگرفته از مجله علمی (Journal of Investigative Dermatology (JID)) می باشد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.1/5 - (38 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا