مجله تناسب اندام

ورزش تی آر ایکس برای بانوان

یکی از ورزش‌هایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است ورزش تی‌ آر‌ ایکس می‌باشد. این ورزش باعث کاهش وزن و فرم‌دهی به بدن و تناسب اندام می‌شود. زنان همواره به دنبال ورزش‌هایی هستند که برای آن‌ها تناسب اندام ایجاد کند. ورزش تی آر ایکس بانوان یک روش جدید و عالی برای سوزاندن کالری و عضله‌سازی و همچنین بالابردن تعادل و توازن بدن می‌باشد. در واقع ورزش تی‌ آر‌ ایکس برای بانوان بدنی انعطاف‌پذیر ایجاد می‌کند که توان بدنی و قدرت بدنی آن‌ها را بالابرده و باعث کاهش وزن نیز می‌شود.

تی آر ایکس چیست؟

اگر جزو افرادی هستید که ورزش را دوست دارید و به باشگاه می‌روید حتماً در باشگاه بند‌های زرد و مشکی که از دیوار و سقف آویزان شده‌اند را دیده‌اید. ممکن است در ذهن خود این سؤال را مطرح کرده باشید که این بند‌ها چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟ این تسمه‌ها یا بند‌ها تی آر‌ ایکس نامیده‌می‌شوند.

تی آر ایکس در واقع ورزشی است که در آن تمرینات ورزشی بر پایه مقاومت بدن در مقابل وزن انجام می‌گیرد. معمولاً تمریناتی که در این ورزش انجام می‌گیرد برای به چالش‌کشیدن اندام‌های بدن مخصوصاً مرکز ثقل می‌باشد. به هنگام انجام تمرینات تی‌ آر‌ ایکس قسمتی از بدن موقع استفاده از بند‌ها برای حفظ تعادل به صورت معلق در هوا قرار می‌گیرد. این تمرین‌ها باعث می‌شود تا شما بدنی قدرتمند و با استقامت بالا داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با این ورزش، مقاله ورزش تی آر ایکس را مطالعه کنید.

ورزش تی آر ایکس بانوان
ورزش تی آر ایکس بانوان

ورزش تی آر ایکس بانوان چیست؟

ورزش تی آر ایکس بانوان باعث بالابردن انعطاف‌پذیری و استقامت بدن بانوان می‌گردد و کمک می‌کند تا آسیب دیدگی‌هایی که در هنگام انجام تمرینات ورزشی به وجود می‌آید کم شود. این ورزش باعث بالارفتن سوخت و ساز بدن می‌شود و همچنین باعث فرم‌دهی عضلات بدن در بانوان و تقویت قلب و عروق در آن‌ها می‌گردد. این ورزش بوسیله طناب‌ها و تسمه‌های زرد و سیاه که از سقف آویزان هستند انجام می‌گیرد و باعث می‌شود تا تراکم مواد معدنی‌ در ستون فقرات افزایش‌یافته و مانع پوکی استخوان می‌گردد.

ورزش تی آر ایکس برای بانوان چگونه است؟

ورزش تی‌ آر‌ ایکس برای بانوان باعث ایجاد تناسب اندام می‌گردد زیرا تمرکز این ورزش بر روی‌اندام‌های میانی بدن می‌باشد. وقتی ماهیچه‌های میانی بدن وادار به فعالیت می‌شوند بقیه ماهیچه‌ها را با خود همگام می‌کنند. در نتیجه فشار کافی بر روی ماهیچه‌ها واردشده و عضلات بدن سوخت و ساز چربی را آغاز می‌کنند‌. بنابراین در قسمت‌هایی مثل شکم، کمر، ران و بازو، چربی سوزی اتفاق می‌افتد. اگر می‌خواهید نتیجه بهتری از این ورزش بگیرید این ورزش را همراه با ورزش‌هایی مثل پیلاتس و یوگا انجام دهید.

فواید تی‌ آر‌ ایکس برای بانوان

 1. تی آر ایکس ورزشی است که در آن تمام بدن درگیر می‌شود. در این ورزش چربی‌های اضافی می‌سوزند و از بین ‌می‌روند. بنابراین شما می‌توانید به اندام‌ایده‌آل خود دست پیدا کنید. این ورزش نه تنها چربی‌های بدن را می‌سوزاند بلکه باعث می‌شود تا استقامت بدن نیز افزایش پیدا کند.
 2. تی آر ایکس برای بانوان از نظر اقتصادی به صرفه می‌باشد. زیرا هیچ احتیاجی به تجهیزات و دستگاه ورزشی نیست و تنها چیزی که به آن نیاز دارند کش و یا بند تی آر ایکس می‌باشد. بنابراین با هزینه کم می‌توانند یک ورزش مؤثر داشته باشند.
 3. ورزش تی آر ایکس بانوان باعث می‌شود تا کنترل قدرت و مقاومت بدن خود را به دست گیرند. در این تمرین‌ها بانوان موقعیت بدنی خود را تغییر می‌دهند و یا میزان شدت فعالیت‌ها را کم و زیاد می‌کنند. بنابراین تمرینات تی‌آر‌ایکس برای افرادی که در یک سطح از آمادگی جسمانی قرار دارند مناسب می‌باشد.
 4. ورزش تی‌آر‌ایکس بانوان بدون بکاربردن دستکش یا کفش ورزشی انجام‌پذیر است. نیازی نیست که در این ورزش در سالن ورزشی حضور داشته باشید. کافیست که کش تی‌ آر‌ ایکس را به درب اتاق ببندید و تمرینات خود را شروع کنید.
 5. تی آر ایکس ورزشی کارآمد می‌باشد که باعث هماهنگی عصب و عضله می‌شود و تعادل ذهنی و فیزیکی را زیاد کرده و استقامت و انعطاف‌پذیری بدن را بالا می‌برد.
فواید تی‌ آر‌ ایکس برای بانوان
فواید تی‌ آر‌ ایکس برای بانوان

عوارض ورزش تی‌آر‌ایکس برای بانوان

 1. این ورزش نسبتاً شدید می‌باشد و بنابراین برای همه افراد توصیه نمی‌شود به همین دلیل بهتر است افرادی که می‌خواهند این ورزش را انجام دهند تا حدودی از تناسب اندام و آمادگی جسمانی برخوردار باشد.
 2. افراد مبتدی بهتر است با حضور مربی این تمرین را انجام دهند تا بتوانند به درستی حرکات را انجام‌داده و دچار آسیب نشوند.
 3. در صورتی که مشکلی یا بیماری دارید قبل از اینکه تمرینات تی‌آر‌ایکس را شروع کنید از پزشک خود در مورد آن سؤال کنید.
 4. افرادی که دچار بیماری دیابت هستند با نظر پزشک قبل و بعد از انجام تمرینات باید قند خون خود را چک کنند.
 5. افرادی که مشکلات قلبی دارند قبل از انجام تمرینات تی آر ایکس باید با پزشک خود مشورت کنند.
 6. در صورتی که دچار آرتروز یا مشکلات کمر یا استخوان می‌باشید حتماً باید زیر نظر پزشک این تمرینات را انجام دهید.
 7. ورزش تی آر ایکس برای بانوان ورزش حرفه‌ای و قدرتی است که برای افرادی که قدرت بدنی بالایی دارند توصیه می‌شود. افرادی که قدرت بدنی پایینی دارند و یا مشکلاتی در عضلات خود دارند ورزش‌های سبک‌تری را انتخاب کنند.

تجهیزات لازم برای ورزش TRX

در ورزش تی‌ آر‌ ایکس نیاز به ابزار بسیار کم و محدود می‌باشد که این ابزار‌ها به شما کمک می‌کنند تا در این ورزش تمام ماهیچه‌ها درگیر شوند. در هنگام خرید تجهیزات تی‌ آر‌ ایکس حواستان باشد که لوازم تقلبی نخرید زیرا تجهیزات باید آنقدر قوی باشد که بتواند وزن شما را تحمل کند. تجهیزات عبارتند از:

قلاب محکم

قلاب تی آر ایکس یا بست ایکس مانت صفحه فلزی می‌باشد که قطری اندازه ۱۰ سانتی‌متر دارد و دو میله فولادی که به شکل ضربدری قرار گرفته‌اند بر روی آن نصب شده‌است. در واقع کاربرد این قلاب بستن تی‌ آر‌ ایکس می‌باشد. این قلاب قیمت ارزانی دارد و برای تمرینات تکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً در باشگاه‌ها سازه تی‌آر‌ایکس برای بستن بند بکار برده‌ می‌شود.

بند تی آر ایکس

این بند از دو قطعه بند اصلی درست شده‌است که ساختار اصلی این طراحی می‌باشد. در بین دو بند اصلی گیره‌هایی وجود دارد که به آن کمبا کلز می‌گویند که به راحتی ارتفاع آن قابل تنظیم می‌باشد. بند‌های تی‌آر‌ایکس می‌توانند برای انجام حرکت‌های متفاوت در ارتفاع مختلف تنظیم شوند.

دو دسته بدون کش

جنس دسته‌ها پلاستیکی می‌باشد و روکشی فومی دارند. مقاومت دسته‌ها زیاد است و در صورتی که شکسته‌شوند نمی‌توان از بند‌های تی آر ایکس استفاده‌ کرد. دسته‌ها قابلیت تعویض دارند.

تمرینات ورزش تی‌آر‌ایکس برای خانم‌ها

تمرینات ورزش تی‌ آر‌ ایکس برای خانم‌ها باعث می‌شود تا چربی سوزی و سوزاندن کالری در آن‌ها زیاد شود‌. بنابراین این ورزش به بانوان کمک می‌کند تا به وزن‌ایده‌آل خود برسند. همچنین این ورزش مقاومت بدن را بالاتر می‌برد.

تأثیر تمرینات تی آر ایکس بانوان

ورزش تی آر ایکس بانوان باعث کاهش وزن و بالابردن مقاومت بدن زنان می‌گردد. همچنین تمرینات تی آر ایکس اندام قلبی و عروقی زنان را تقویت کرده و قدرت عضلانی آن‌ها را بالا می‌برد.

TRX برای زنان
TRX برای زنان

بیشترین سؤالات درباره تی‌آر ایکس بانوان

سؤالات متداولی که در مورد ورزش تی آر ایکس پرسیده می‌شود عبارتند از:

ورزش تی آر ایکس برای چی خوبه؟

این ورزش یک ورزش استقامتی می‌باشد که حرفه‌ای‌ها به راحتی می‌توانند این ورزش را انجام دهند. همچنین این ورزش باعث بالابردن استقامت و افزایش تعادل انعطاف‌پذیری بدن می‌گردد.

ورزش تی آر ایکس برای چه کسانی مناسب است؟

این ورزش برای افرادی که می‌خواهند لاغر شوند و چربی سوزی بالایی داشته باشند مناسب می‌باشد. مخصوصاً برای خانم‌ها این ورزش تأثیرات مثبت زیادی دارد.

تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟

اگر می‌خواهید حجم عضلات خود را افزایش دهید بدنسازی به شما پیشنهاد می‌شود در غیر این صورت برای بالابردن مقاومت و استقامت عضلات تی آر ایکس پیشنهاد می‌شود. برای پاسخ جامع به این سوال، مقاله در مجله اینترنتی فارمو نگارش شده است که این دو ورزش را به صورت تخصصی بررسی کرده است: تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی؟

تی آر ایکس بهتر است یا ایروبیک؟

جنس ورزش تی آر ایکس از ایروبیک می‌باشد. برای بالا بردن  قدرت بدنی خود می‌توانید از ورزش تی‌ آر‌ ایکس استفاده کنید و در کنار آن ورزش‌های هوازی مثل ایروبیک را انجام دهیم.

آیا TRX عضله‌سازی می‌کند؟

تمرینات تی آر ایکس برای عضله‌سازی به شما کمک می‌کند. این تمرینات باعث می‌شود تا عضلات شما رشد متعادل و هماهنگی داشته باشد. تمرینات تی آرایکس بخش میانی بدن شما را درگیر می‌کند.

تی آر ایکس بیشتر لاغر می‌کند یا بدنسازی؟

ازآنجایی که ورزش تی‌ آر‌ ایکس بانوان باعث می‌شود تا همه عضلات به طورهمزمان درگیر شود بنابراین باعث مصرف کالری زیاد می‌شود. این تمرینات برای لاغری و سوزاندن چربی‌های شکم بسیار مناسب‌تر از بدنسازی می‌باشد.

بعد از ورزش تی آر ایکس چه بخوریم؟

می‌توانید بعد از این ورزش از ترکیب درستی از پروتئین کربوهیدرات و مایعات استفاده کنید. می‌توانید شیر شکلات، تخم مرغ، تست غلات کامل،  میوه خشک و آجیل، اسموتی، ماست، توت و مقداری گرانولا استفاده کنید.

تی آر ایکس برای چه کسانی مفید است؟

 • افرادی که می‌خواهند به تناسب اندام برسند
 • این ورزش برای کسانی مفید است که می‌خواهند وزن خود را کم کنند
 • افرادی که می‌خواهند تعادل و مقاومت بدنی خود را زیاد کنند
 • برای ورزشکارانی که می‌خواهند ورزش کاملی برای بدن خود انتخاب کنند.

تغذیه چه میزان بر تی آر ایکس تأثیر دارد؟

مصرف غذای مناسب قبل از ورزش تی‌ آر‌ ایکس بانوان برای ذخیره گلیکوژن مؤثر می‌باشد. استفاده از وعده غذایی مناسب قبل از تمرین باعث بالا بردن ذخیره کربوهیدرات شده و در نتیجه سوخت و ساز را در هنگام تمرین بیشتر می‌کند. زمانی می‌توانید از ورزش تی‌ آر‌ ایکس برای کاهش وزن خود به خوبی استفاده کنید که تغذیه درستی داشته باشید و غذا‌های چرب، پرنمک و دارای قند را کمتر مصرف کنید.

سخن پایانی

ورزش تی آر ایکس بانوان یک ورزش بی‌نظیر برای سوزاندن کالری و عضله‌سازی و بالا بردن تعادل بدن می‌باشد. افرادی که می‌خواهند توان بدنی خود را افزایش دهند و بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشند و در کنار آن وزن خود را کاهش دهند تی آر ایکس ورزش بسیار مناسبی برای آن‌ها می‌باشد. این ورزش که به کمک تسمه‌های زرد و مشکی که از سقف و دیوار آویزان شده است انجام می‌گیرد باعث می‌شود تا شما بدن خود را به چالش بکشید و در نتیجه استقامت و قدرت بدنی خود را بالا ببرید.

1/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا