مجله تناسب انداموبلاگ

ورزش پیلاتس چیست ؟بهترین ورزش برای لاغری

آیا پیلاتس باعث لاغری می‌شود؟

بیایید واقع بین باشیم؛ تمرینات پیلاتس (Pilates) در ظاهر آسان هستند. تمام افرادی که تا به حال تجربه شرکت در کلاس های ورزش پیلاتس را داشته اند، می دانند که تمرین های آن بسیار سخت و دردناک اند. حال این سوال ممکن است پیش بیاید که آیا کاهش وزن با پیلاتس امکان پذیر است؟ ارتباط پیلاتس و لاغری چیست؟

پیلاتس قطعا می تواند در سوزاندن کالری (و در نهایت کاهش وزن) موثر باشد؛ اما فواید این رشته ورزشی بسیار بیشتر از کاهش چند کیلوگرم از وزن شماست. ساختار فیزیکی استاندارد بدن، تنفس بهتر و انعطاف پذیری بیشتر تنها چند مورد از مزایای پیلاتس محسوب می شوند. ژاکلین برنان، مربی CSCS و پیلاتس و یکی از بنیانگذاران مجموعه Pilates + Coffee در شیکاگو است.

او در خصوص این ورزش می‌گوید:

پیلاتس باید بخشی از روتین مراقبتی شما از خودتان باشد. همه ما باید ستون فقرات خود را بیشتر حرکت دهیم، مفاصل خود را وادار کنیم که در محدوده گسترده تری حرکت کنند و تنفس بهتر را تمرین کنیم”. تمامی این تمرین های سالم می توانند در نهایت به کاهش وزن منجر شوند.


 پیلاتس چیست؟

ورزش پیلاتس چیست؟ پیلاتس نوعی ورزش آمادگی جسمانی است که توسط جوزف پیلاتس و در اوایل سده 1900 به وجود آمد. این ورزش شامل مجموعه ای از ورزش های تخصصی است که علاوه بر افزایش قدرت و استقامت بدنی، بر ذهن فرد هم اثر می گذارد که یکی از دلایل آن، درگیر کردن عمیق ترین عضلات بدن است که شاید در سایر تمرین های ورزشی به این اندازه تحت تاثیر قرار نگیرند.

ورزش پیلاتس انواع مختلفی دارد. متخصصین تغذیه و مربیان پیلاتس به این پرسش این گونه پاسخ می‌دهند که وقتی کسی از «پیلاتس» صحبت می کند در واقع به پیلاتس رومانا اشاره دارد. پیلاتس رومانا مجموعه ای تمرین های ورزشی هستند که توسط جوزف پیلاتس توسعه پیدا کرده اند.

برخی از باشگاه های ورزشی، به پیلاتس کلاسیک یا رومانا اختصاص دارند که در واقع نوع اورجینال و اصلی ورزش پیلاتس و مشابه با آن چیزی است که برکو گسترش داده است.

 کدام نوع پیلاتس برای کاهش وزن بهتر است؟

از سویی دیگر، برخی از باشگاه ها تمرینات متفاوتی را بر پایه Pilates ارائه می دهند. این بدان معناست که برای طراحی این تمرین های ورزشی و تناسب اندام، از حرکت های پیلاتس الهام گرفته شده است اما مربیان به طور کامل از الگوها و قوانین برکو تبیعت نمی‌کنند. در برخی از کلاس های پیلاتس شما به مت ورزشی نیاز دارید. این در حالی است که در برخی دیگر از کلاس ها، حرکت ها صرفا بر روی سکوی مخصوص Pilates انجام می شود. اگرچه پیلاتس انواع مختلفی دارد اما، به باور متخصصان، هیچ یک از انواع موجود، در زمینه کاهش وزن نسبت به دیگری برتری ندارند.

برای کاهش وزن با کمک پیلاتس شما به یک مربی حاذق نیاز دارید که کارش را به خوبی بلد باشد و هدف هر تمرین را به خوبی بداند. مربی شما همچنین باید به ایمنی شما در خلال تمرین ها متعهد باشد و در عین حال بتواند شما را به چالش بکشد.

مطمئن شوید کلاس Pilates شما ماهیت ورزشی داشته باشد. به بیان ساده تر، تمرین های کلاس پیلاتس شما نباید صرفا حرکت های ارام یا کشش های آسان باشند. این کلاس باید نقش مهمی را در میزان کالری مصرفی روزانه شما ایفا کند. تنها در این صورت است که کاهش وزن با کمک پیلاتس امکان پذیر می‌شود.

 آیا می توانید با انجام پیلاتس خوش اندام شوید؟

قرار نیست پس از پایان کلاس Pilates شما از نفس بیفتید، بلکه قرار است در طول این کلاس تمرین های کاربردی را برای تمام بخش های بدن انجام دهید.  اگرچه تمرکز اصلی کلاس پیلاتس برای برطرف کردن چربی شکم و پهلوها است، اما این ورزش تمامی ماهیچه های بدن شما را به کار می گیرد.
هر حرکت در این ورزش بر روی قدرت، انعطاف پذیری و کنترل ذهنی شما روی بدنتان، کار می کند. بنابراین پاسخ پرسش مطرح شده در بالا مثبت است و شما بدون شک می توانید با کمک پیلاتس به اندامی زیبا دست پیدا کنید.

 آیا می توانید با انجام پیلاتس خوش اندام شوید؟

یک مزیت دیگر پیلاتس، مقاوم کردن بدن شما در برابر آسیب های مختلف است. پیلاتس می تواند به تقویت کلی عضلات بدن شما کمک کند. از آنجایی که پیلاتس در گروه تمرین های ورزشی کم فشار قرار می گیرد، انجام آن به صورت منظم و روزانه می تواند خطر آسیب به مفاصل و عضلات بدن را کاهش دهد.
بهبود وضعیت بدنی، انعطاف پذیری و بالا رفتن دامنه حرکتی بدن شما، می تواند به عنوان یک پایه برای موفقیتتان در سایر فعالیت های روزانه و رشته های ورزشی، نقش کلیدی را ایفا کند.

در نهایت نیز هرچقدر بیشتر تمرین کنید، مزایای این ورزش را بیشتر احساس خواهید کرد. برنان برای کسب بهترین نتیجه از این رشته ورزشی، انجام Pilates برای دو الی چهار روز در هفته را پیشنهاد می‌کند و در این خصوص می گوید:

من بیش از 10 سال است که Pilates را تدریس می کنم. در این دوران یاد گرفته ام دانشجویانی که با تمرکز و نظم بیشتری تمرینات پیلاتس خود را انجام می دهند، نتایج سریعتری را شاهد هستند؛ چرا که به شکل مشابهی در سایر رشته های ورزشی خود نیز پیشرفت می کنند.

فواید ورزش پیلاتس برای خانم ها و آقایان

ورزش پیلاتس فواید زیادی دارد. به عنوان مثال می‌تواند به لاغری و کاهش وزن کمک کند، عضلات بدن را تقویت کند، انعطاف‌پذیری بدن را بهبود بخشد، هماهنگی بدن را بهبود دهد و غیره. ورزش پیلاتس برای لاغری مفید است. البته که باید جوانب زیادی را در نظر بگیرید.  که در ادامه به برخی از فواید ورزش پبلاتس اشاره می کنیم:

1. پیلاتس و لاغری

پیلاتس و لاغری چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟ پیلاتس یک راه عالی برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی زیباست. تمرینات پیلاتس به شما کمک می کنند عضلات بدنتان را تقویت کرده و چربی های اضافی را بسوزانید. این تمرینات به طور خاص در تقویت عضلات هسته بدن (مانند عضلات شکم و پشت و فیله) مؤثر هستند که موجب بهبود استحکام و پایداری بدن می شوند. با انجام تمرینات پیلاتس به طور منظم می توانید متابولیسم بدن خود را افزایش داده و بهبود فرآیند سوخت و ساز بدن را تجربه کنید.

2. پیلاتس و سلامت عمومی بدن

تمرینات پیلاتس به شما کمک می کنند عضلات خود را تقویت کرده و انعطاف پذیری بدن را افزایش دهید. با تقویت عضلات بهبود قدرت و عملکرد بدن را حس می‌کنید و از مشکلات عضلانی و مفصلی جلوگیری خواهید کرد و دیگر لازم نیست نگران آسیب های ناشی از بالا رفتن سن باشید. به طور کلی ورزش سلامت بدن را افزایش داده و در برابر بیماری ها بدنی مقاوم خواهید داشت.

3. کاهش استرس و تسکین درد

یکی از فواید مهم پیلاتس، تأثیرات مثبت آن بر روی روحیه و روان شما است. البته که در بسیاری از ورزش ها شاهد چنین تاثیرات مثبتی هستیم. این تمرینات به شما کمک می کنند استرس را کاهش دهید، ذهن خود را آرام کنید و احساس آرامش و آرامش را تجربه کنید. از طریق تمرینات تنفس عمیق و تمرکز ذهنی در پیلاتس، شاهد این خواهید بود که در روز استرس کمتری دارید و خواب راحت تری را تجربه می کنید. تمرکز در این ورزش کمک بسیاری به شما می‌کند.

 آیا پیلاتس می تواند به کاهش چربی شکم کمک کند؟
ورزش پیلاتس برای کاهش وزن

4. پیشگیری از آسیب های بدن

این ورزش یک رشته ورزشی کم خطر است که به شما کمک می کند عضلات و مفاصل خود را در حالت صحیح قرار دهید و از آسیب دیدگی جلوگیری کنید. با تمرینات پیلاتس، می توانید اصلاحات لازم در قوام بدن و تعادل را ایجاد کنید و در نتیجه آسیب های مرتبط با ناهنجاری های قامتی و نادرست بهبود یابید.

5. بهبود تمرکز و تمرین ذهنی

اغلب ورزش‌ها علاوه بر سلامتی بدن، بر روی سلامت ذهن و روان نیز تأثیر گذار هستند. پیلاتس نیز در این دسته از رشته های ورزشی قرار دارد. این تمرینات به شما کمک می کنند تمرکز خود را تقویت کنید و مهارت های تمرین ذهنی خود را بهبود بخشید. با انجام تمرینات پیلاتس، می توانید بهبود حافظه، تمرکز و تمرین ذهنی را تجربه کنید.

ورزش پیلاتس برای سفت شدن بدن و کاهش چربی شکم!

این رشته ورزشی می تواند به صورت بالقوه برای کاهش چربی ها در نواحی شکم موثر واقع شود. در خلال Pilates شما خواهید آموخت که چگونه عضلات شکم و کف لگن خود را درگیر کنید. ورزش پیلاتس برای سفت شدن بدن یک گزینه عالی است؟
این ورزش به شما می آموزد که چگونه در هر تمرین، عضله های شکم خود را به شکل اصولی درگیر کنید. این کار می تواند به افزایش فعالیت عضله های شکم در هر دوره از تمرین منجر شود و در نهایت، سبب سفت شدن و مقاوم شدن شکم در این نواحی می گردد.

با این حال، برای رسیدن به شکم شش تکه یا عضلاتی سفت، باید در قدم اول چربی انباشته شده روی عضلات شکم را آب کنید. برای این کار علاوه بر تمرین های ورزشی، به یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیز نیاز پیدا خواهید کرد. به دنبال یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای غنی، میوه های تازه و محدود در زمینه مصرف تنقلات و غذاهای فراوری شده باشید.

 با انجام پیلاتس چقدر می توان وزن کم کرد؟

واقعیت این است که برای کاهش وزن، پارامترهای دیگری از جمله میزان خواب، سبک زندگی و عادت های غذایی نیز اهمیت دارند. بنابراین، Pilates به تنهایی نمی تواند تاثیر چندانی را بر روی کاهش وزن شما داشته باشد.
این ورزش در اولین قدم می تواند به تسکین و از بین بردن استرس شما کمک کند. برنان توضیح می دهد که این رشته ورزشی می تواند به شما کمک کند تا در خلال آن، درست تنفس کردن را بیاموزید. این به معنای تنفس عمیق تر در ناحیه شکم است که با تنفس سطحی که بسیاری از ما انجام می دهیم، تفاوت هایی دارد. تنفس سطحی به افزایش سطح کورتیزول منجر می شود که خود می تواند عاملی برای افزایش وزن شما باشد.

 با انجام پیلاتس چقدر می توان وزن کم کرد؟

در خلال Pilates و یادگیری تنفس صحیح سطح کورتیزول بدن کاهش پیدا می کند. این به معنای کاهش سطح استرس است و این فرایند می توانند به کاهش وزن شما کمک کند. این فرایند همچنین می تواند احساس بهتری را در شما ایجاد کند. بنابراین از نظر ذهنی و جسمی در شرایط بهتری قرار می گیرد و برای ادامه مسیر تشویق می شوید. پیلاتس می تواند بخش مهمی از یک هدف کلی برای کاهش وزن شما باشد.

اگر به ورزش های پر هیجان علاقه‌مند هستید این مقاله را مطالعه کنید:

رقص و ورزش هیپ هاپ

 تمرینات Pilates باید چند وقت یک بار باشند؟

اگر مبتدی هستید، سعی کنید دو الی سه بار در هفته Pilates را تمرین کنید تا بتوانید از تمام مزایای آن بهره مند شوید. کلاس های پیشرفته تر پیلاتس، مانند کلاس های اصلاحی و کلاس های ترکیبی (از جمله p90x ، فیتنس، پیلوکسینگ که ترکیبی از Pilates و بوکس است و یا یوگالاتس که ترکیبی از یوگا و Pilates است) را امتحان کنید. در خلال این کلاس ها تمام بدن شما درگیر می شود و در نتیجه در مقایسه با نوع سنتی پیلاتس بر روی تشک، کالری بیشتری (چربی سوزی) میسوزاند.

 تمرینات پیلاتس باید چند وقت یک بار باشند؟

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، برای بهترین نتیجه باید چند روز در هفته را به شرکت در کلاس های ترکیبی Pilates اختصاص دهید. شما همچنین می توانید کلاس های ورزش پیلاتس را با جلسات تمرین های قدرتی و تمرین های کاردیو جایگزین کنید. ترکیب پیلاتس با سایر رشته های ورزشی، مانند کاردیو و یا تمرین های قدرتی، در کنار یک بهترین رژیم لاغری راهی موثر برای تقویت عضلات و در نهایت کاهش وزن می باشد.

اثر پیلاتس چیست؟

اثر Pilates در واقع یک ایده است که بر مبنای آن، تمرین های پیلاتس می توانند به بهبود وضعیت بدن، توان ماهیچه ها و ارتقای کیفیت عضلات شکمی منجر شوند. در نتیجه این اثر، شما ممکن است فکر کنید که وزن کم کرده اید؛ اما در واقع در اثر تمرین های پیلاتس، شما عضله سازی کرده اید. تقویت عضلات، حتی در صورت عدم کاهش وزن، می تواند به زیبایی اندام شما کمک کند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.6/5 - (17 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا