مراقبت از پوست

درمان پوست پرتقالی و منافذ باز پوست

بهترین روش درمان منافذ باز پوست

مشکلات پوستی در سنین مختلفی پدیدار می‌شوند و عوامل بسیار متعددی در این زمینه تاثیر گذار هستند. پرتقالی شدن پوست صورت و دیگر قسمت‌های بدن یکی از مشکلات رایج در زمینه‌ی زیبایی محسوب می‌شود و عدم درمان پوست پرتقالی می‌تواند موجب وارد شدن آسیب‌های دائمی به پوست شود و هزینه‌های نگهداری از پوست شما را افزایش دهد. عوامل مختلفی وجود دارند که موجب پرتقالی شدن پوست می‌شوند و با رعایت برخی از موارد می‌توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد.

در ادامه قصد داریم تا ضمن معرفی این مشکل پوستی و عوامل موثر بر پرتقالی شدن پوست، اطلاعاتی را در رابطه با کنترل و درمان پوست پرتقالی به شما عزیزان ارائه دهیم و شما را با جدید‌ترین و پربازده‌ترین محصولاتی که برای درمان این بیماری پوستی استفاده می‌شوند آشنا سازیم.

پوست پرتقالی چیست؟

پوست پرتقالی و یا پرتقالی شدن پوست به معنای باز شدن بیش از حد منافذ پوستی و تاثیر ‌گذاری این پدیده بر روی ظاهر پوست می‌باشد. این عارضه در زبان فرانسوی Peau d’orange نامیده می‌شود که به معنای پوست میوه‌ی پرتقال می‌باشد و می‌تواند در هر قسمت از پوست بدن ظاهر شود. مختل شدن چرخه‌ی بازتولید سلول‌های پوستی و کاهش رطوبت پوست می‌توانند زمینه را برای پرتقالی شدن پوست فراهم نمایند و با کنترل این عوامل می‌توان گام‌های بلندی را در راستای درمان پوست پرتقالی برداشت.

درمان پوست پرتقالی
عکس پوست پرتقالی

با این حال، باید به این نکته توجّه داشته باشید که پرتقالی شدن پوست به مرور زمان ایجاد می‌شود و با تجمع سلول‌های پوستی در اطراف منافذ موجود در پوست این فرایند تسریع می‌گردد. بطور کلی، منافذ سطح پوست انسان تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارند و شناخت و کنترل این عوامل یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله و درمان پوست پرتقالی و سایر بیماری‌های پوستی می‌باشد. در ادامه می‌توانید با تعدادی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد کننده‌ی پوست پرتقالی و اصلی‌ترین روش‌های درمان پوست پرتقالی اطّلاعات جامعی را کسب کنید.

درمان پوست پرتقالی و منافذ پوست

در ادامه به انواع درمان های گیاهی، دارویی و پزشکی پوست پرتقالی و منافذ باز پرداخته می شود. قطعا بهتر است که هر گونه درمانی و مراقبتی تحت نظر پزشک متخصص انجام شود معالج انجام شود چرا که به دلیل برخی خصوصیاتی فردی ممکن است برخی درمان های عام پیشنهادی در برخی از افراد عوارضی را ایجاد کنند که مسئولیت آن با خود فرد است. در ادامه رایج ترین درمان ها و معتبر ترین محصولاتی که برای درمان پوست پرتقالی در سطح دنیا استفاده مشود ، مورد بررسی قرار گرفته است.

1. استفاده از ویتامین ث برای درمان پوست پرتقالی

استفاده از مکمّل‌های غذایی ویتامین ث و یا سرم‌های پوستی حاوی این ماده می‌تواند در درمان پوست پرتقالی بسیار موثر باشد و این بیماری را تا حدود بسیاری کنترل و درمان نماید. ویتامین ث به عنوان یکی از قوی‌ترین آنتی اکسیدان‌های شناخته شده در طبیعت دارای نقش‌های فراوانی در زمینه‌ی ترمیم پوست می‌باشد و استفاده‌ی مداوم از کرم‌های حاوی این ماده و یا مصرف خوراکی آن موجب از بین رفتن مشکلات و ضایعات پوستی مختلف و کنترل و درمان پوست پرتقالی خواهد شد.

2. ماسک‌ عسل و یا آلوئه ورا

عسل یکی از ترکیبات معجزه آسا در طبیعت محسوب می‌شود و دارای خواص بسیار متنوّعی می‌باشد. این مادّه دارای ترکیبات ضد باکتریایی مختلفی است و منبعی غنی از ترکیبات مغذّی پوست در نظر گرفته می‌شود و می‌توان از ماسک‌های حاوی عسل برای درمان پوست پرتقالی استفاده کرد. همچنین، آلوئه ورا نیز به دلیل برخورداری از ترکیبات ضدّ التهابی مختلف در ساخت ماسک‌های صورت کاربرد دارد و می‌توان از آن برای افزایش رطوبت پوستی و کاهش علائم بیماری پوست پرتقالی استفاده کرد.

3. کرم برای پوست پرتقالی ؛ کرم‌های ویتامین‌های A و D

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، قسمت عمده‌ای از مشکل پرتقالی شدن پوست به دلیل کاهش قدرت بازتولید سلول‌های پوستی و کاهش تولید پروتئین‌هایی همچون کلاژن و الاستین می‌باشد. تحقیقات صورت گرفته در زمینه‌ درمان پوست پرتقالی ثابت کرده‌اند که ویتامین‌های A و D به دلیل تقویت چرخه‌ی بازتولید سلول‌های پوستی و افزایش میزان تولید پروتئین‌های کلاژن و الاستین موجب تقویت لایه‌ی اپیدرم پوست می‌شوند و استفاده‌ی مداوم از کرم‌ها و لوسیون‌های حاوی این ترکیبات می‌تواند در درمان پوست پرتقالی کمک کننده باشد.

4. درمان پوست پرتقالی با کرم مرطوب کننده حاوی هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید یکی از ترکیبات اصلی کرم‌های مرطوب کننده‌ی پوستی می‌باشد و می‌توان از آن در درمان پوست پرتقالی نیز استفاده کرد. این مادّه به دلیل برخورداری از توانایی جذب مقدار زیادی آب موجب کاهش چین و چروک‌های صورت و افزایش شادابی و طراوت آن می‌شود و به ناپدید شدن منافذ پوستی کمک می‌کند و استفاده از این مادّه در کنار سایر روش‌های درمانی می‌تواند بازده کلی فرایند درمان پوست پرتقالی را افزایش دهد و شادابی و طراوت را به پوست صورت شما بازگرداند.

بیشتر بدانید!

5. کرم‌‌های حاوی گلیکولیک اسید برای درمان پوست پرتقالی

گلیکولیک اسید از دیگر ترکیباتی است که برای درمان پوست پرتقالی استفاده می‌شود و این ماده از کاربردهای فراوانی در صنعت زیبایی برخوردار است. گلیکولیک اسید موجب کنده شدن سلول‌های مرده از سطح پوست می‌شود و میزان رطوبت پوست و آب میان بافتی را به میزان قابل توجّهی افزایش می‌دهد و از تجمع سلول‌ها در اطراف منافذ پوستی جلوگیری می‌نماید و از این طریق موجب درمان پوست پرتقالی می‌شود. لازم به ذکر است که این مادّه جزو ترکیبات اصلی کرم‌ها و لوسیون‌های لایه بردار پوستی می‌باشد و در ساخت این گونه محصولات استفاده می‌شود.

6. استفاده از تکنیک میکرودرم ابریژن

استفاده از لوسیون‌ها، کرم‌ها و یا روش‌های سنتی برای درمان پوست پرتقالی همواره با نتایج قابل قبلی همراه نیست و در این مواقع می‌توان از تکنیک‌های زیبایی مختلفی برای از بین بردن این عارضه استفاده کرد. در میکرودرم ابریژن یک لایه از پوست صورت با استفاده از تکنیک‌‌هایی ویژه برداشته می‌شود و از این طریق، فرایند از بین رفتن منافذ پوستی باز تسریع می‌شود و میزان نفوذ پذیری پوست نسبت به کرم‌ها و لوسیون‌های استفاده شده برای درمان پوست پرتقالی افزایش می‌یابد.

7. درمان پوست پرتقالی با لیزر RF

لیزر RF فرکشنال دارای کاربردهای بسیار متنوّعی در زمینه‌ زیبایی است و استفاده از این روش برای درمان پوست پرتقالی یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن محسوب می‌شود. این نوع لیزر با تابش امواج رادیویی به لایه‌های عمقی پوست موجب تقویت تولید پروتئین‌های کلاژن و الاستین می‌شود و سرعت تولید سلول‌های پوستی را افزایش می‌دهد و می‌توان از آن برای درمان پدیده‌ی پرتقالی شدن پوست استفاده کرد و در چند جلسه‌ی درمانی این مشکل را برطرف نمود.

8. استفاده از ماسک صورت

ماسک صورت، یکی از روش‌های موثر در مراقبت از پوست و مخصوصاً پوست‌هایی که دارای منافذ باز هستند، استفاده می‌شود. این ماسک‌ها با کمک به پاکسازی عمیق پوست، کاهش تولید چربی و سفت شدن پوست، به کوچک شدن منافذ باز کمک می‌کنند. فواید استفاده از ماسک صورت برای پوست‌های دارای منافذ باز شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاکسازی عمیق پوست و از بین بردن آلودگی‌ها، سلول‌های مرده و چربی اضافی که می‌توانند منافذ را مسدود کنند.
 • کاهش تولید چربی پوست که می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ شود.
 • سفت شدن پوست که می‌تواند به کوچک شدن ظاهر منافذ کمک کند.
 • بهبود گردش خون پوست که می‌تواند به روشن شدن و یکدست شدن پوست کمک کند.
 • کاهش التهاب پوست که می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ شود.

9. میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ توسط یک متخصص پوست انجام می‌شود. در این روش، از دستگاه درمارولر یا قلم میکرونیدل استفاده می‌شود. درمارولر یک ابزار دستی است که شامل سوزن‌های کوچکی است که روی آن قرار دارند. قلم میکرونیدل نیز یک ابزار مجهز به موتور است که با استفاده از سوزن‌های کوچک منجر به ایجاد سوراخ در پوست می‌شود.

این روش می‌تواند به بسته شدن منافذ باز پوست، کاهش جوش و آکنه، بهبود خطوط ریز و چین و چروک و درمان اسکارهای پوستی کمک کند.

دلایل بروز پوست پرتقالی چیست؟

افزایش سن

افزایش سن یکی از عوامل اصلی ایجاد شدن پدیده پوست پرتقالی محسوب می‌شود و شدت علائم این عارضه‌ی پوستی معمولاً با افزایش سن بیشتر می‌شود. پوست صورت و دیگر قسمت‌های بدن انسان با افزایش سن توانایی تولید پروتئین‌های لازم برای حفظ قوام و زیبایی خود را از دست می‌دهد و به دلیل عدم تولید پروتئین‌های خانواده‌ی کلاژن و الاستین پوست صورت دچار افتادگی می‌شود و این پدیده ارتباط مستقیمی را با بزرگ شدن منافذ پوستی دارد و ظاهر پوست شما را زبر‌ و خشن نشان می‌دهد.

افزایش سن یکی از دلایل پرتقالی شدن پوست صورت می‌باشد

 

همچنین، با افزایش سن تعداد و کیفیّت سلول‌های پشتیبان پوستی که وظیفه‌ی تولید مجدّد سلول‌های پوستی و سایر پروتئین‌های دخیل در زیبایی را دارند کاهش می‌یابد و این عامل موجب بروز پدیده‌ی پرتقالی شدن پوست می‌شود و مراقبت درست و اصولی از پوست و استفاده از روش‌های سنّتی و یا پزشکی برای درمان پوست پرتقالی امری مهم تلقّی می‌گردد.

سلولیت

سلولیت از دیگر عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده‌ی پوست پرتقالی می‌باشد و شیوع این پدیده با افزایش سن ارتباط مستقیمی را دارد. همچون مورد قبلی، با ورود به دوران میانسالی قدرت بازسازی پوست به میزان قابل توجّهی کاهش می‌یابد و ساختار پوست دچار تغییراتی می‌شود. در سلولیت تعدادی از سلول‌های چربی در حد فاصل میان عضلات پوستی و فیلامنت‌های پشتیبان پوستی تجمّع می‌یابند و این مسئله موجب تغییر ظاهر پوست می‌شود.

درمان پوست پرتقالی
سلولیت یا تجمع بافت چربی از دلایل بروز پوست پرتقالی است.

 

بیشتر بدانید!

این عارضه‌ی پوستی بیشتر پوست قسمت‌هایی همچون: باسن، کشاله‌ی ران و شکم را درگیر می‌کند و شیوع آن در بانوان بیشتر از آقایان می‌باشد و جزو عوامل ایجاد کننده‌ی پوست پرتقالی محسوب می‌شود. با این حال، درمان این عارضه‌ی پوستی بسیار مشکل است و بازده روش‌های درمانی موجود برای از بین بردن سلولّیت بسیار کم و غیر قابل قبول می‌باشد و این مسئله درمان پوست پرتقالی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

لنفودما (Lymphedema) یا ورم لنفاوی

ورم لنفاوی از عوامل بروز پوست پرتقالی
یکی دیگر از عوامل بروز پوست ورم لنفاوی پرتقالی است.

ورم لنفاوی به معنای ورم کردن دست‌‌ها و پاها به دلیل مسدود شدن یک و یا تعدادی از عروق لنفاوی موجود در دست‌ها و پا‌ها می‌باشد. با مسدود شدن عروق لنفاوی و یا وارد شدن آسیب به غدد لنفاوی زمینه‌ی لازم برای نشت مایع لنفاوی به بافت‌های اطراف و تورم دست‌ها و پاها فراهم می‌شود و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه مشخّص کرده‌اند که این عارضه جزو عوامل ایجاد کننده‌ی پوست پرتقالی می‌باشد و می‌تواند زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، لنفودما یا ورم لنفاوی بیشتر در مبتلایان به سرطان شایع است و جای نگرانی در رابطه با آن وجود ندارد ولی بهتر است به این نکته توجّه داشته باشید که برطرف کردن این مشکل به منظور درمان پوست پرتقالی با مشکلات بسیاری همراه است.

عفونت‌های پوستی

عفونت‌های پوستی یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده‌ی پوست پرتقالی محسوب می‌شوند و می‌توانند زیبایی پوست شما را به میزان قابل توجّهی کاهش دهند. عفونت‌های پوستی پایدار زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌های ایجاد کننده‌ی التهاب و عفونت پوستی بتوانند به لایه‌های زیرین پوست دسترسی یابند و با ایجاد پاسخ‌های ایمنی موجب بروز التهاب پوستی و بیماری‌های مرتبط با آن شوند و به همین دلیل است که باید قبل از درمان پوست پرتقالی از روش‌های موثّری برای کنترل عفونت‌های پوستی استفاده کرد.

درمان پوست پرتقالی چیست
عفونت‌های پوستی یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده‌ی پوست پرتقالی هستند.

از جمله مهم‌ترین علائم التهابات پوستی می‌توان به مواردی همچون: التهاب، قرمز شدن پوست، تب و گرم شدن محل التهاب پوستی اشاره کرد. در صورت مشاهده‌ی هر کدام از این علائم بهتر است که سریعاً به پزشک مراجعه نمایید و برای درمان آن اقدام کنید تا در آینده نیازی را به استفاده از روش‌های مختلف برای درمان پوست پرتقالی نداشته باشید.

مواجهه‌ی طولانی مدت با نور خورشید

انجمن سرطان پوست آمریکا نور خورشید را به عنوان یکی از عوامل موثر در ایجاد شدن سرطان پوست معرّفی کرده است و توصیه نموده است که از مواجهه‌ی طولانی مدّت پوست با نور خورشید جلوگیری شود. علاوه بر این مورد، نور خورشید موجب وارد شدن آسیب مستقیم به سلول‌های لایه‌های مختلف پوست می‌شود و زمینه را برای پیری زودرس پوست و پرتقالی شدن پوست فراهم می‌کند.

نور خورشید از عوامل ایجاد پوست پرتقالی
نور خورشید نیز در طولانی مدت باعث ایجاد پوست پرتقالی می شود.

بنابراین، شما با رعایت این مورد و عدم مواجهه‌ی طولانی مدت با نور خورشید می‌توانید در راستای جلوگیری از پرتقالی شدن پوست قدم بردارید و دیگر نیازی به درمان پوست پرتقالی با استفاده از روش‌های پر هزینه را نداشته باشید.

 

بهترین محصولات آرایشی و بهداشتی برای درمان پوست پرتقالی

محصولات درمان پوست پرتقالی

کرم‌ لایه بردار کمپانی L’Oréal

نام محصول : L’Oréal Paris Pure-Sugar Purify & Unclog Kiwi Scrub:

این محصول یکی از پر فروش‌ترین کرم‌های لایه بردار کمپانی L’Oréal محسوب می‌شود و استفاده از کیوی در ساخت آن که منبعی غنی از آنتی اکسیدان‌های مختلف می‌باشد باعث شده است تا این کرم با انواع مختلف پوست سازگاری بالایی را داشته باشد و در مدّت زمان کوتاهی موجب باز شدن منافذ پوستی و درمان پوست پرتقالی شود.

محلول گلیکولیک اسید کمپانی L’Oréal

نام محصول : L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives 10% Pure Glycolic Acid Serum

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، گلیکولیک اسید یکی از ترکیبات بسیار پرکاربرد در دنیای زیبایی می‌باشد و موجب کنده شدن سلول‌های مرده از سطح پوست می‌شود و آب میان بافتی سلول‌های پوستی را افزایش می‌دهد. کمپانی L’Oréal از محلول 10 درصد این مادّه برای ساخت سرم پوستی استفاده کرده است و می‌توان از این محصول به منظور درمان پوست پرتقالی و از بین بردن سایر اختلالات پوستی استفاده کرد.

سرم ویتامین ث کمپانی L’Oréal

نام محصول : L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives 10% Pure Vitamin C Serum

محصولات حاوی ویتامین ث به وفور در بازار موجود هستند ولی کم‌تر محصولی را می‌توان یافت که از نظر کیفیت و کارایی توانایی رقابت با سرم ویتامین ث کمپانی L’Oréal را داشته باشد. این سرم برای کاربردهای روزانه طرّاحی شده است و استفاده از آن به میزان دو بار در روز (صبح و شب) می‌تواند در کنترل و درمان پوست پرتقالی موثّر باشد.

کرم ضد آفتاب L’Oréal Paris

نام محصول : L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Day Lotion SPF 30

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب روشی هوشمندانه برای مقابله با پرتقالی شدن پوست می‌باشد و این روش شما را از گزند نور خورشید و مضرّات آن حفظ خواهد نمود. به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب مستقیم به پوست بهتر است که از کرم‌های ضدّ آفتابی با SPF بالاتر از 25 یا 30 استفاده شود و کرم ضد آفتاب L’Oréal Paris Revitalift Triple Power Day Lotion SPF 30 انتخاب بسیار مناسبی در این زمینه محسوب می‌شود.

4.2/5 - (77 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫7 دیدگاه ها

 1. واقعا مطلب خیلی خوبی بود به درد من که خیلی خورد ولی اگگه میشه در مورد کرم هایی که برای بهبود این مشکل وجود داره هم توضیح بدین

  1. ممنون طناز عزیز از بازخوردتون، حتما این موضوع برای تیم تحریره ارسال می شود

 2. من راجع به این مشکلم فارسی زیاد سرچ کردم و مطلب شما خیلی کامل و بروز بود ممنونم واقعا

 3. متاسفانه الوئه ورا جواب نداده تا بحال که حدود 2 ماهه هر روز بصورت یخ ازش استفاده کردم

  1. ممنون از بازخودتون سوناز عزیز، دقت داشته باشید که اثر گذاری ماسک های گیاهی به اندازه کرم ها و داروهای صنعتی نیست و به همین دلیل اگر فکر می کنید نیازتون رو برآورده نشده ، پیشنهاد می کنیم حتما با یک دکتر متخصص پوست مشورت کنید

   1. سلام‌، از مطلب کامل و مفیدی که ارایه کردید ممنونم 🙏🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا