مجله تناسب اندام

آشنایی با بهترین متخصص تغذیه در مشهد

خطرات رژیم غذایی خودسرانه

رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های بدنی از جمله توصیه هایی هستند که به باور متخصصان و پزشکان، می توانند تناسب اندام افراد را تضمین کنند. به همین دلیل است که معمولا افراد از کلاس های ورزشی و رژیم های غذایی، استقبال گسترده ای می کنند. در مقابل نیز، رژیم های غذایی مختلفی در دنیا وجود دارند که هر کدام، رسیدن به وزن و اندام ایده آل را تبلیغ می کنند. حتما شما هم تا به حال با تبلیغات رژیم های غذایی مختلف روبرو شده اید؛ اما آیا تمام رژیم های غذایی موجود در بازار مفید و موثر هستند؟ آیا یک رژیم غذایی واحد را می توان به افراد مختلف توصیه کرد؟ نقش متخصص تغذیه در این فرایند چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم تا به اهمیت کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه در فرایند کاهش و یا افزایش وزن بپردازیم. در نهایت نیز چند تن از بهترین متخصصین تغذیه در مشهد را در این مقاله از دکتر فارمو معرفی خواهیم کرد.

لیست پزشکان متخصص و مشاروان تغذیه در مشهد

دکتر خسرو شفقی دکترای تخصصی علوم تغذیه و رژیم درمانی

 

دکتر خسرو شفقی

دکترای تخصصی علوم تغذیه و رژیم درمانی

 

 


دکتر عطیه مهدیزاده متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

دکتر عطیه مهدیزاده

متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

 


دکتر جواد آرین نژاد دکترای حرفه ای پزشکی ، تغذیه

 

دکتر جواد آرین نژاد

دکترای حرفه ای پزشکی ، تغذیه

 

 


دکتر کیهان گنودی متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

دکتر کیهان گنودی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

 


دکتر سید امیر طباطبایی زاده پزشک و متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

دکتر سید امیر طباطبایی زاده

پزشک و متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

 


پریسا زارعی شرق مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

پریسا زارعی شرق

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

 


دکتر مصطفی افشاریان فر مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

دکتر مصطفی افشاریان فر

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

 


اهمیت تغذیه در سلامتی

بدن ما شبیه به یک کارخانه است که سوخت خود را از رژیم غذایی می گیرد. بدن ما در طول روز و برای انجام فعالیت های مختلف (حتی خوابیدن) به انرژی نیاز دارد. سلول های بدن برای بازسازی خود و همچنین انجام وظایفشان به مواد معدنی و مغذی نیازمند هستند و ما برای آنکه بتوانیم در برابر ویروس ها، عفونت ها و آلودگی های محیطی مقاوم باشیم، باید سیستم ایمنی بدن خود را با انواع ویتامین ها و مواد معدنی، تقویت کنیم. تمامی این مواد را بدن ما از محیط جذب می کند و تغذیه، اصلی ترین راه انتقال مواد به بدن محسوب می شود.

اهمیت تغذیه در سلامتی

تغذیه خوب می تواند طول عمر بدن را افزایش دهد، سطح انرژی و سلامتی بدن را بالا نگه دارد و از نظر روحی بر روی خلق و خوی فرد، اثر مثبت بگذارد. سو تغذیه، یا به عبارتی دیگر، عدم دسترسی بدن به مواد مغذی مورد نیاز، می تواند زمینه ساز بیماری های جسمی و روحی مختلف شود.

 

ناآگاهی و سوتغذیه!

این باور جمعی وجود دارد که ساکنان کشورهای پیشرفته و یا در حال پیشرفت، دچار سو تغذیه نیستند. این در حالی است که بسیاری از افرادی که حتی زندگی های مرفهی در بهترین کشورهای دنیا را تجربه می کنند، رژیم غذایی سالمی ندارند. به بیان دیگر، بسیاری از این افراد حتی دچار سوءتغذیه هستند. این شکل از سو تغذیه، ناشی از عدم دسترسی و یا توان فرد در تامین مواد غذایی خود نیست، بلکه ناشی از نا آگاهی نسبت به یک رژیم غذایی سالم می باشد.

از سویی دیگر، افراد بسیاری هستند که با هدف کاهش وزن و یا دستیابی به یک اندام ایده آل، به صورت خودسرانه و غیر اصولی، تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد می کنند و بدین ترتیب، بدن را در خطرات بسیار قرار می دهند. عدم رعایت یک رژیم غذایی سالم و اصولی، به هر دلیلی که باشد، می تواند سلامت جسم و روح شما را در طولانی مدت و یا کوتاه مدت، به صورت جدی تهدید کند.

خطرات یک رژیم غذایی خودسرانه

رژیم غذایی خودسرانه در جوامع بسیار رایج است. افرادی که دوست دارند لاغر شوند و معتقد هستند با خواندن چند مقاله در خصوص رژیم های غذایی مختلف، می توانند بهترین رژیم غذایی را برای خود طراحی کنند. افرادی که با نیازهای واقعی بدن خود آگاه نیستند و سر خود مصرف یک یا چند گروه غذایی کلیدی را قطع می کنند. افرادی نیز هستند که با دیدن موفقیت رژیم غذایی برای یک دوست یا آشنا، به صورت خودسرانه این رژیم را دنبال می کنند.

خطرات یک رژیم غذایی خودسرانه

در تمام مثال های فوق، یک پارامتر اصلی نادیده گرفته می شود: یک رژیم غذایی واحد برای همه افراد مناسب نیست! به بیان دیگر، بدن شما نیازهای مشخصی دارد که باید توسط رژیم غذایی تامین شود. دنبال کردن رژیم های غذایی خودسرانه، بدون در نظر گرفتن نیازهای بدن، بیش از آنکه فایده داشته باشد به بدن شما آسیب خواهد زد!

لیست بهترین دکترهای متخصص پوست و مو در تهران را در این مقاله مشاهده کنید

خطرات یک رژیم غذایی غیر اصولی

یک رژیم غذایی غیر اصولی، که بدون توجه به نیاز های بدن فرد و همچنین عادت های غذایی او طراحی شود، می تواند آسیب های کوتاه مدت و طولانی مدت بسیاری را به دنبال داشته باشد. در این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات گوارشی:

یکی از رایج ترین و خطرناک ترین عوارض جانبی رژیم غذایی غیر اصولی، مشکلات گوارشی است. رژیم های غذایی که کربوهیدرات را کاهش داده و یا ناگهان قطع می کنند، ذخیره فیبر بدن را هدف قرار می دهند. این در حالی است که روده ها برای کارکرد بهتر خود، به فیبر نیاز دارند. این امر می تواند خود را با مشکلاتی همچون اسهال، یبوست و مشکلات پایدار گوارشی نشان دهد.

اختلالات هورمونی:

رژیم غذایی ما نقشی کلیدی در تعدیل سطح هورمون های بدن ایفا می کند. قطع ناگهانی یکی از گروه های غذایی و یا کاهش شدید مصرف آن، می تواند سبب ایجاد عدم تعادل هورمونی در بدن شود. این عارضه می تواند بر روی خلق و خوی فرد، چرخه قاعدگی، باروری و همچنین فعالیت تیروئید اثر بگذارد.

دیابت نوع دو:

رژیم غذایی نامتعادل، مانند رژیم های غذایی کتوژنیک، با افزایش مصرف چربی و پروتئین و قطع کامل کربوهیدرات می توانند در کوتاه مدت سبب کاهش شدید وزن شوند، اما در طولانی مدت مشکلاتی همچون دیابت نوع دو و مقاومت انسولین را پدید آورند.

نقش متخصصین تغذیه

با بهترین متخصص تغذیه در مشهد آشنا شویم!

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد، یک رژیم غذایی خودسرانه و غیر اصولی می تواند ضررهای جبران ناپذیری را برای بدن به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که دنبال کردن رژیم غذایی زیر نظر متخصصین تغذیه توصیه می شود. یک پزشک متخصص تغذیه ابتدا شرایط بدن شما را به خوبی بررسی می کند. آیا با توجه به سن، قد و جنسیت تان، شرایط وزنی مطلوبی دارید؟ آیا رژیم غذایی شما متعادل است؟

با پاسخ دادن به این پرسش ها، پزشک می تواند یک رژیم غذایی استاندارد و اصولی را برایتان طراحی کند و تغییرات بدن تان را زیر نظر بگیرد. بدین ترتیب، عوارض جدی مانند مشکلات گوارشی، کمبود های شدید ویتامینی، تغییر هورمون ها و مشکلات قلبی از شما دور خواهند ماند.

در کنار ارائه رژیم غذایی مناسب برای چاقی و یا لاغری، متخصصان تغذیه همچنین می توانند در درمان عارضه های گوارشی، مانند رفلاکس معده، مشکلات هضم و همچنین کاهش عوارض جانبی بیماری های جدی مانند سرطان و مشکلات کبدی، به شما کمک کنند. ورزشکاران، کودکان و زنان باردار از جمله افرادی هستند که بیش از سایرین به کمک و نظارت متخصصین تغذیه نیاز دارند.

پزشکان متخصص حاذقی در ایران فعالیت می کنند اما شاید پیدا کردن بهترین پزشک کار چندان راحتی نباشد. پزشکی که از اطلاعات روز دنیا بهره مند باشد، به خوبی شرایط شما را بسنجد و رژیمی موثر در اختیارتان قرار دهد را نمی توانید به راحتی پیدا کنید. این کار مستلزم صرف زمان، هزینه و اندکی صبوری است. به منظور تسهیل این فرایند، ما در بخش بعد برخی از شناخته شده ترین و بهترین متخصصین تغذیه در شهر مشهد را معرفی خواهیم کرد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.7/5 - (39 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا