مجله تناسب اندام

داروی اوزمپیک

داروی اوزمپیک به عنوان کمکی برای مدیریت قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ به کار می‌رود و اثر ضد لاغری آن پس از مصرف به سرعت شناخته شده است. اما این دارو نیز مانند داروهای دیگر عوارض جانبی دارد و برای حفظ کاهش وزن باید مادام‌العمر مصرف شود؛ در غیر این صورت وزن قبلی باز خواهد گشت. در ادامه به برسی دقیق تر این دارو از مجله سلامت و تناسب اندام دکتر فارمو می پردازیم.

اوزمپیک چیست؟

 

اوزمپیک (سماگلوتید) یک داروی کاهنده میزان قند خون در بدن است و با تزریق قلمی، به درمان بیماران دیابتی نوع ۲ کمک می‌کند. همچنین برای کاهش خطر مشکلات قلبی عروقی در بیماران دیابتی نوع ۲ نیز تجویز می‌شود. این دارو توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است و مصرف آن همراه با رژیم غذایی و ورزش منظم توصیه می‌شود.

تعدادی از افراد دیابتی پس از مصرف این دارو متوجه کاهش وزن خود شدند و خبر آن در شبکه اجتماعی تیک تاک پخش شد. مدتی بعد داروی semaglutide با نام تجاری اوزمپیک (Ozempic) برای برای کاهش وزن تأییدیه گرفته‌اند.گزارش‌ها نشان می‌دهد که تولید این داروها باعث کمبود آن‌ها شده است و مصرف خارج از هدف اصلی‌شان ریسک‌هایی به همراه دارد. در ادامه این مقاله از دکتر فارمو ، ریسک‌ها و چگونگی عملکرد اوزمپیک مورد بررسی قرار گرفته است.

عملکرد اوزمپیک

اوزمپیک داروی کاهش وزن و دیابت نوع 2
اوزمپیک داروی کاهش وزن و دیابت نوع 2

داروی اوزمپیک (سماگلوتاید) با طبقه بندی آگونیست های گیرنده پپتید-1 شبه گلوکاگون (GLP-1)، به صورت تزریق زیر پوستی موثر در کاهش احساس گرسنگی بیماران دیابتی است و می‌تواند به عنوان روشی کمکی در کاهش وزن بکار گرفته شود. با این حال، همانند سایر داروها، دارای عوارض جانبی است و استفاده مادام‌العمر از آن با توافق پزشک و بیمار توصیه می‌شود.

نحوه استفاده از داروی اوزمپیک (سماگلوتاید)

داروی اوزمپیک (سماگلوتاید) به صورت تزریق زیر پوستی با استفاده از یک قلم دوز از قبل پر شده و هفته ای یکبار مصرف می‌شود. پزشک شما ممکن است با دوز کم شروع به تزریق دارو کند و در صورت نیاز، دوز را افزایش دهد. برای استفاده صحیح، دستورالعمل های روی برچسب نسخه دارو را به دقت دنبال کنید و در صورت بروز هرگونه سوال، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

همچنین، محلول سماگلوتاید را قبل از تزریق بررسی کنید و در صورت دیدن هرگونه مشکل در بسته بندی، از استفاده آن خودداری کنید. همچنین، هرگز از سوزن ها و قلم های استفاده شده مجدداً استفاده نکنید و آن‌ها را دور بیندازید. با رعایت دستورالعمل های سازنده و مشورت با پزشک خود، می‌توانید از این دارو برای کنترل دیابت و کاهش وزن استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم برای لاغری، از روش های از بین بردن چربی شکم و پهلو استفاده کنید.

کاهش وزن با استفاده از اوزمپیک

ماده فعال موجود در اوزمپیک، سماگلوتاید، برای کاهش وزن مؤثر است، طبق تحقیقات. اهمیت دارد که افراد به تغییراتی در سبک زندگی خود ادامه دهند تا به کاهش وزن خود کمک کنند، مانند تغذیه مناسب و ورزش.

اوزمپیک برای کاهش وزن تأیید نشده است. با این حال، سماگلوتاید تحت نام وگوی برای کاهش وزن تأیید شده است. دوز کمتری از سماگلوتاید در اوزمپیک نسبت به وگوی وجود دارد.

داروی اوزمپیک
داروی اوزمپیک

لازم به ذکر است که اگر شروع به مصرف هر یک از این داروها برای کاهش وزن کنید، بدن شما ممکن است به آن عادت کند و یک نرمال جدید تشکیل دهد. این می‌تواند باعث توقف کاهش وزن شما شود. تحقیقات نشان داده است که اگر شما قطع مصرف اوزمپیک (یا وگوی) کنید، احتمالاً وزنی که از دست داده‌اید را دوباره به دست خواهید آورد.

آیا برای لاغری از اوزمپیک استفاده کنیم؟

اوزمپیک می‌تواند به افراد کمک کند تا وزن خود را کاهش دهند که این موضوع می‌تواند خطر بروز بیماری‌های جدی دیگری مانند مشکلات قلبی را کاهش دهد. درمان‌های سماگلوتاید همچنین می‌توانند برای برخی از بیماران چاق، به عنوان جایگزینی برای جراحی باریاتریک مورد استفاده قرار گیرند. درجه کاهش وزن که با جراحی دستیابی می‌شود معمولاً بسیار بیشتر و ماندگارتر از داروها است.

متخصصان همچنان توصیه می‌کنند که افراد از استفاده از اوزمپیک خودداری کنند مگر اینکه دچار دیابت نوع 2 باشند.

نکات قبل از مصرف اوزمپیک

قبل از شروع به استفاده از این دارو، باید برخی از اقدامات احتیاطی را رعایت کنید:

– اگر به سماگلوتاید یا داروهای مشابه آن حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید و قبل از استفاده از دارو، لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.
– به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای دیگری را مصرف می‌کنید، از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین‌ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی.
– اگر پانکراتیت، رتینوپاتی دیابتی، بیماری کیسه صفرا یا بیماری کلیوی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
– اگر اخیراً اسهال، تهوع یا استفراغ داشته‌اید یا نمی‌توانید از طریق دهان مایعات بنوشید، که ممکن است باعث کم‌آبی شود، به پزشک خود اطلاع دهید.
– اگر قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است به شما بگوید که تزریق سماگلوتاید را به مدت ۲ ماه قبل از بارداری به صورت برنامه ریزی شده متوقف کنید.
– اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت بارداری در حین استفاده از دارو، با پزشک خود تماس بگیرید.
– از پزشک خود بپرسید که اگر تغییر زیادی در رژیم غذایی، ورزش یا وزن شما ایجاد شد چه کاری انجام دهید.
– باید بدانید که سلامت روان شما ممکن است به روش های غیرمنتظره ای تغییر کند و ممکن است در حالی که از تزریق سماگلوتید برای کاهش وزن استفاده می کنید، دچار افکار خودکشی شوید. اگر هر یک از علائمی که در پاراگراف آخر ذکر شده را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

کاهش وزن با اوزمپیک
کاهش وزن با اوزمپیک

به علاوه، برای بهترین نتیجه از دارو استفاده کنید، راهنمایی پزشک خود را دنبال کنید و دارو را در زمان مشخص شده و با دوز مشخص شده تزریق کنید. به دقت علائم و نشانه هایی که پزشک شما ممکن است برای شما مشخص کند نظارت کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل به پزشک خود اطلاع دهید.

در نهایت، اگر هرگونه سوالی درباره استفاده از داروی اوزمپیک (سماگلوتاید) دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر ترس استفاده از این دارو را برای کاهش وزن دارید می توانید از بهترین قرص های لاغری استفاده کنید. در مقاله لیست بهترین قرص های لاغری نزدیک به 20 قرص لاغری را معرف کرده ایم.

دلایل استفاده از سماگلوتید (اوزمپیک)

در حوزهٔ پزشکی، سماگلوتید دارویی است که برای کاهش قند خون و مدیریت وزن استفاده می‌شود. استادیار دانشکدهٔ پرستاری و پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، «آریانا چائو»، می‌گوید که سماگلوتید با تقلید هورمونی که به‌طور طبیعی پس از خوردن غذا ترشح می‌شود، به کاهش قند خون کمک می‌کند. همچنین، این دارو با تنظیم اشتها و کاهش گرسنگی و هوس، به افراد کمک می‌کند تا برای مدت طولانی‌تر احساس سیری کنند.

استفاده از سماگلوتید در مدیریت دیابت

با توجه به اینکه بیش از ۱۱ درصد جمعیت مبتلا به دیابت بوده و بیش از چهار نفر از هر ۱۰ انسان بالغ در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان چاق طبقه‌بندی می‌شوند، تقاضای قابل‌توجهی برای سماگلوتید وجود دارد. بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب دچار اختلالات انسولین هستند؛ هورمونی که به تجزیهٔ غذا و تبدیل آن به سوخت قابل استفادهٔ بدن کمک می‌کند. سماگلوتید به پانکراس سیگنال می‌دهد که انسولین بیشتری تولید کند و میزان گلوکاگون را نیز کاهش می‌دهد که به تنظیم میزان قند خون کمک می‌کند.

نگرانی‌های مربوط به عوارض اوزمپیک برای کاهش وزن

سازمان غذا و داروی آمریکا اوزمپیک و وگووی را دو داروی متفاوت با کاربردهای متفاوت در نظر می‌گیرد. بسیاری از کمپانی‌های بیمه اوزمپیک را برای دیابت پوشش می‌دهند، اما وگووی را برای چاقی پوشش نمی‌دهند. به همین دلیل است که برخی از عرضه‌کنندگان دارویی این دو دوز را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند؛ زیرا چاقی و دیابت نوع ۲ پیوندی جدانشدنی دارند؛ چاقی عامل ریسک اصلی توسعهٔ دیابت نوع ۲ است.

عوارض جانبی اوزمپیک یا سماگلوتید

اوزمپیک یا سماگلوتید یک داروی موثر برای کاهش قند خون و مدیریت وزن است، اما ممکن است عوارض جانبی نیز ایجاد کند. در صورت تجربه هر یک از این علائم، به پزشک خود اطلاع دهید:

حالت تهوع
– استفراغ
– اسهال
– درد شکم
– یبوست
– سوزش سردل
– آروغ زدن بیش از حد

بعضی از عوارض جانبی می‌توانند جدی باشند، لذا در صورت تجربه هر یک از این علائم، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

درد مداومی که از سمت چپ یا وسط معده شروع می‌شود، اما ممکن است به پشت سرایت کند، با یا بدون استفراغ
– کهیر؛ خارش؛ تورم چشم ها، صورت، دهان، زبان یا گلو؛ یا مشکل در تنفس یا بلعیدن
– کاهش ادرار؛ یا تورم پاها، مچ پا یا پاها
– بینایی تغییر می‌کند
– غش یا سرگیجه
– درد در قسمت فوقانی معده؛ زرد شدن پوست یا چشم؛ تب؛ مدفوع یا مدفوع خاک رس (در کسانی که سماگلوتید [اوزمپیک] برای مدیریت کاهش وزن دریافت می کنند)
– ضربان قلب سریع

شرایط نگهداری اوزمپیک

برای نگهداری سماگلوتید، باید آن را در ظرفی که در آن تولید شده و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. همچنین، باید آن را دور از نور و گرما قرار داده و با درپوش قلم نگهداری کنید.

قلم‌های سماگلوتاید استفاده نشده را در یخچال (دمای بین ۲ درجه سانتی‌گراد تا ۸ درجه سانتی‌گراد) نگهداری کنید، اما آنها را نزدیک عنصر خنک کننده یخچال قرار ندهید. هنگامی که یک قلم سماگلوتاید استفاده می‌شود، می‌توانید آن را در دمای اتاق (دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد) یا در یخچال نگهداری کنید. هرگز قلم سماگلوتاید را درون یخچال یخ نکنید. اگر قلم سماگلوتاید منجمد شده است، از آن استفاده نکنید.

در طول مسافرت، خودکارهایی که در حال استفاده هستند را می‌توان در دمای اتاق (دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد) نگهداری کرد، اما آنها را در داشبورد ماشین یا جای گرم دیگر نگهداری نکنید.

همچنین، باید تاریخ استفاده از قلم سماگلوتاید را یادداشت کرده و بعد از ۵۶ روز، حتی اگر مقداری محلول در قلم باقی مانده باشد، قلم را دور بریزید.

تداخل دارویی اوزمپیک با سایر داروها

مصرف این داروها ممکن است باعث کاهش فعالیت گوارشی بدن شما شود و همچنین ممکن است باعث تأخیر در جذب داروهای دیگری که مصرف می‌کنید شود.

در صورتی که از این دارو استفاده می‌کنید، به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، به خصوص داروهایی که تازه شروع یا قطع مصرف کرده‌اید، مطلع شوید. به عنوان مثال، اگر از انسولین یا داروهای خوراکی برای درمان دیابت مانند گلوترول، متلاگلیپ، آماریل، آونداریل، دوئتاکت، دیابتا، میکروناز مصرف این داروها ممکن است باعث کاهش فعالیت گوارشی بدن شما شود و همچنین ممکن است باعث تأخیر در جذب داروهای دیگری که مصرف می‌کنید شود.

نتیجه‌گیری؛ داروی اوزمپیک

سماگلوتید یک داروی موثر برای کاهش قند خون و مدیریت وزن است. استفاده از این دارو برای کاهش وزن به نام وگووی تأیید شده است، اما برای کاهش وزن اوزمپیک تأییدیه نگرفته است. با توجه به اینکه چاقی و دیابت نوع ۲ پیوندی جدانشدنی دارند، استفاده از سماگلوتید به‌عنوان یک داروی ترکیبی برای مدیریت هر دو بیماری درنظر گرفته می‌شود.

4.3/5 - (9 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا