مراقبت از پوستوبلاگ

درمان زگیل تناسلی چیست؟

معرفی درمان های خانگی و پزشکی

زگیل تناسلی شاید تنها نوع زگیل است که خطرناک است و بخصوص برای خانم ها میتواند مشکلات جدی همچون سرطان را ایجاد کند. درمان زگیل تناسلی اهمیت زیادی دارد که در این مطلب سعی داریم تا ضمن تشویق به مراجعه فوری به پزشک متخصص پوست، شما را با راهکارهای درمانی خانگی و پزشکی نیز آشنا کنیم.

زگیل چیست ؟

به برجستگی های روی پوست که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد میشوند، زگیل گفته می شود. زگیل ها هزاران سال است که سبب آزار انسان ها شده اند. آن ها برای اولین بار در مومیایی های 3000 ساله دیده شده اند و حتی شکسپیر هم در آثار ادبی خود به آن ها اشاره کرده است.

اگرچه اکثر زگیل ها به طور کلی خطرناک نیستند، اما ظاهری زشت دارند و در صورت عدم درمان زگیل، می توانند سبب از بین بردن اعتماد به نفس و یا ایجاد احساس خجالت در افراد شوند. با این حال نوعی از زگیل به که به زگیل تناسلی معروف است بسیار خطرناک است و می تواند در نهایت به بیماری سرطان دهانه رحم منجر شود از این رو درمان زگیل تناسلی بسیار مهم است.

معرفی انواع زگیل

به طور کلی پنج نوع زگیل در دنیا وجود دارد که هر کدام از آنها، در بخش های خاصی از بدن ظاهر می شوند و خصوصیات ظاهری متفاوتی دارند.

انواع زگیل
انواع زگیل

 

زگیل های معمولی

این نوع از زگیل ها معمولا بر روی انگشتان دست ها و پاها رشد می کنند اما در هر جای دیگر از بدن نیز امکان به وجود آمدن آنها وجود دارد. این دسته از زگیل ها ظاهری شبیه به دانه های ریز دارند، ناهموار و دایره ای شکل هستند. زگیل های معمولی غالبا در مقایسه با پوست ناحیه اطرافشان خاکستری رنگ می باشند.

زگیل پاشنه

این دسته از زگیل ها معمولا در کف پا دیده می شوند و بر خلاف سایر انواع زگیل ها ، در لایه های عمیق پوست رشد می کند. در صورت برزو چنین عارضه ای، اگر به کف پای خود نگاه کنید، به نظر می رسد که در محل رشد زگیل  کف پای شما سوراخ شده است و فضای اطراف آن را پوستی سفت احاطه کرده است. این دسته از زگیل ها می توانند راه رفتن را دشوار و دردناک کنند.

زگیل های مسطح

زگیل های مسطح معمولا بر روی رانها، بازوها و صورت رشد می کنند. آنها کوچک هستند و به راحتی قابل مشاهده نمی باشند. این دسته از زگیل ها دارای سطح برآمده هستند؛ درست مانند زمانی که چیزی پوست شما را خراش داده باشد. زگیل های مسطح می توانند زرد، قهوه ای و یا صورتی باشند.

زگیل های رشته ای

 این دسته از زگیل ها در اطراف دهان یا بینی و گاهی نیز بر روی گردن یا زیر چانه رشد می کنند. زگیل های رشته ای کوچک هستند و به شکل یک برجستگی کوچک پوستی رشد می کنند. این دسته از زگیل ها همیشه هم رنگ با پوست نواحی اطراف خود هستند.

زگیل های دوره ای

این دسته از زگیل ها زیر زانو، اطراف ناخن ها و انگشتان دست رشد می کنند. آن ها می توانند دردناک باشند و بر روی رشد ناخن ها نیز اثر بگذارند.

درمان خانگی زگیل

زگیل ها معمولا خود به خود از بین می روند، اما معمولا عارضه هایی زشت و ناراحت کننده هستند. به همین دلیل، معمولا افراد تمایل دارند تا هرچه سریع تر آنها را درمان کنند. بسیاری از زگیل ها به درمان های ساده خانگی و داروهای موجود در داروخانه ها پاسخ می دهند و رفع می شوند. با این حال باید به یاد داشته باشید که:

 • شما می توانید به عنوان یک ناقل، زگیل ها را در سایر بخش های بدنتان پخش کنید و یا آنها را به دیگران سرایت دهید. بنابراین اگر از دست، لیف یا سنگ پا برای لمس کردن زگیل استفاده می کنید، مراقب باشید دست خود را به جای دیگری نزنید و یا لیف و سنگ پای خود را برای دیگر قسمت های بدنتان استفاده نکنید و به دیگران هم اجازه استفاده از این وسایل را ندهید.
 • در صورتی که به دیابت مبتلا هستید، از درمان خانگی زگیل ها خودداری کنید. برای انجام این کار بهتر است به پزشک مراجعه کنید. دیابت می تواند حس لامسه را در پاها از بین ببرد و در نتیجه، شما بدون آنکه خود متوجه باشید، ممکن است در جریان درمان زگیل به خود آسیب وارد کنید.
 • هرگز سعی نکنید زگیل های صورت و یا بخش های حساس بدن (مانند ناحیه دستگاه تناسلی، دهان یا سوراخ های بینی) را خودتان درمان کنید.
 
دکتر ترویس استروک در مورد درمان زگیل توضیح می دهد. (برای تماشای ویدیو ممکن است نیاز به فیلتر شکن داشته باشید)

زگیل تناسلی چیست؟

بیش از 100 نوع ویروس HPV در جهان وجود دارد و این ویروس عامل به وجود آورنده زگیل است. تقریبا تمام نوع های این ویروس می توانند زگیل های بی خطری را بر روی دست ها و پاهای شما ایجاد کنند. با این حال، تنها برخی از انواع این ویروس می توانند سبب بروز زگیل در داخل، بیرون و یا اطراف ناحیه تناسلی شوند.

 

در زنان این دسته از زگیل ها تحت عنوان “زگیل های تناسلی” شناخته می شوند. این زگیل ها می توانند در نهایت به بیماری سرطان دهانه رحم ، که بالقوه کشنده است، منجر شوند. اگر تابه حال به این نوع زگیل ها دچار شده اید و یا در معرض سرایت آن ها قرار گرفته اید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پرمخاطب ترین موضوعات!

درمان خانگی زگیل تناسلی

اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده اید، باید بدانید که تنها نیستید. زگیل تناسلی (یا کوندیلوماتا آکومیناتا) یک عارضه بسیار شایع در میان انسان هاست.

طبق گزارشات ارائه شده توسط مجله Clinical and Aesthetic Dermatology بیش از یک میلیون مورد زگیل تناسلی به صورت سالانه در کشور آمریکا تشخیص داده می شود. این در حالی است که این عارضه در بسیاری از افراد بدون تشخیص پزشک بروز کرده و بهبود می یابد.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اصلی ترین عامل به وجود آمدن زگیل های تناسلی است. بیش از 120 سویه از HPV در دنیا وجود دارد اما نوع 6 و 11 می توانند سبب بروز زگیل های تناسلی شوند. سویه های دیگر HPV معمولا به سرطان رحم ختم نمی شوند اما ممکن است زگیل های تناسلی را ایجاد کنند.

توصیه می شود برای درمان زگیل های تناسلی به پزشک مراجعه کنید. با این حال، روش هایی نیز برای درمان این عارضه در خانه وجود دارد که در ادامه هفت مورد از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

درمان زگیل تناسلی با روغن درخت چای

روغن های طبیعی مزایای بسیار زیادی برای بدن انسان دارند که خواص ضد ویروسی و ضد قارچی از جمله آنهاست. روغن درخت چای یک روغن طبیعی است که خواص ضد ویروسی و ضد قارچی آنها در برابر میکروارگانیسم هایی مانند شپش سر، تایید شده است.

درمان زگیل تناسلی با روغن درخت چای
درمان زگیل تناسلی با روغن درخت چای

 

کلینیک مایو (The Mayo Clinic) ، روغن درخت چای را به عنوان دارویی معرفی کرده است که ممکن است برای درمان زگیل های تناسلی نیز مفید باشد. برای این منظور بهتر است از روغن رقیق شده استفاده کنید.

شما می توانید یک یا دو قطره از این روغن را با سایر روغن های طبیعی، مانند روغن نارگیل، ترکیب کنید و آن را به صورت مستقیم بر روی زگیل بمالید. توجه داشته باشید که برخی از افراد به روغن درخت چای حساسیت دارند. بنابراین، پیش از شروع به خوددرمانی، ابتدا مقداری از این روغن را بر روی بازوی خود آزمایش کنید.

اگر با گذشت 24 ساعت هیچ واکنشی را بر روی پوست خود مشاهده نکردید، استفاده از این روغن برایتان بی خطر خواهد بود. روغن درخت چای ممکن است سبب ایجاد احساس سوزش، خارش و یا التهاب شود و بدین شکل سایز زگیل را کاهش دهد.

روغن چای مصرف داخلی ندارد و نباید از آن در داخل دهان یا واژن استفاده کنید. برای آنکه این روش درمانی موثر واقع شود، شما باید برای چند هفته مکرر درمان را تکرار کنید. در صورت تحریک بیش از حد پوست، درمان را قطع کنید.

تاثیر چای سبز در درمان زگیل تناسلی

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که چای سبز در درمان زگیل تناسلی، عملکرد موثری دارد. چای سبز به صورت فشرده در پمادی تحت عنوان sinecatechins (Veregen) به کار برده می شود که با دستور پزشک، می توانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید.

درمان زگیل تناسلی با چای سبز
درمان زگیل تناسلی با چای سبز

شما همچنین می توانید عصاره چای سبز را از طریق فروشگاه ها خریداری کنید و در خانه با افزودن یک الی دو قطره روغن نارگیل، از آن برای درمان زگیل استفاده کنید.

درمان زگیل تناسلی با سیر

درمان زگیل تناسلی با سیر
درمان زگیل تناسلی با سیر

شما همچنین می توانید برای این کار از گاز های استریل استفاده کنید. برای این منظور، گاز ها را ابتدا در مخلوطی از سیر و روغن خیس کنید و سپس آن ها را بر روی زگیل قرار داده و اجازه دهید برای مدتی رو زگیل ها باقی بمانند. 

درمان زگیل تناسلی با استفاده از سرکه سیب

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب
درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

سرکه سیب می تواند یکی از روش های درمان خانگی موثر برای درمان زگیل تناسلی باشد. این ماده حاوی اسید است و مشابه با داروهای موجود در داروخانه ها، می تواند به از بین بردن ویروس ها کمک کند. شما می توانید پنبه یا گاز را در سرکه سیب بخیسانید و سپس آن ها را بر روی زگیل ها قرار دهید.

استفاده ازسبزیجات و درمان زگیل تناسلی

استفاده ازسبزیجات و درمان زگیل تناسلی
استفاده ازسبزیجات و درمان زگیل تناسلی

سبزیجات فواید زیادی برای بدن دارند. برای درمان زگیل از سبزیجات ترد بخورید. به عنوان مثال:

 • کلم
 • کلم بروکلی
 • کلم غنچه ای
 • گل کلم
 • کلم پیچ

این سبزیجات حاوی ایندول-3-کاربینول (I3C) هستند و می توانند در از بین رفتن زگیل های تناسلی، موثر واقع شوند. مصرف 4 الی 5 وعده از این سبزیجات در طول روز توصیه می شود.

درمان زگیل تناسلی با اسید فولیک و ویتامین ب 12

درمان زگیل تناسلی با مصرف ویتامین
درمان زگیل تناسلی با مصرف ویتامین

مطالعات دانشمندان نشان داده است که ارتباط مستقیمی میان کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 و افزایش احتمال خطر ابتلا به ویروس HPV وجود دارد. مصرف مکمل های مولتی ویتامین یا اسید فولیک و B12 می تواند به شما در مبارزه با عفونت HPV کمک کند و به تبع، در از بین بردن زگیل ها موثر واقع شود.

 

تاثیر رژیم غذایی و سبک زندگی در درمان زگیل تناسلی

تاثیر رژیم غذایی و سبک زندگی در درمان زگیل تناسلی
تاثیر رژیم غذایی و سبک زندگی در درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی می توانند فشار زیادی را به بدن شما وارد کنند. با حضور زگیل ها، مبارزه با سایر مشکلاتی که ممکن است بدن شما را درگیر کنند، برای سیستم ایمنی بدن دشوارتر خواهد بود.

برای بهبود سریع تر، شما باید از عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و مصرف مواد غذایی فراوری شده اجتناب کنید. غذاهایی که بهتر است در رژیم غذایی خود بگنجانید عبارتند از:

 • غذاهای غنی از آنتی اکسیدان (زغال اخته، گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، کدو سبز)
 • سبزیجاتی با برگ تیره مانند اسفناج و کلم پیچ
 • غلات کامل
 • بادام
 • لوبیا
 • گوشت کم چربی

این موارد می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کنند و احتمال ابتلا به ویروس HPV را به حداقل برسانند. در مقابل، غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل موارد زیر می شوند:

 • هرگونه ماده غذایی با احتمال حساسیت زایی (لبنیات، سویا، ذرت، مواد افزودنی غذایی)
 • غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی
 • گوشت قرمز
 • غذاهای فرآوری شده با چربی های ترانس بالا
 • کافئین و سایر محرک ها 

خطرات و هشدارها در مورد زگیل تناسلی

باید به این نکته توجه داشته باشید که حتی از بین رفتن زگیل های تناسلی خارجی، به معنای از بین رفتن کامل عفونت نیست. در موارد نادر، ویروس HPV می تواند سبب ایجاد زگیل های تناسلی داخلی و سرطان دهانه رحم شود.

ممکن است شما به طور همزمان به بیش از یک نوع HPV دچار شده باشید. بنابراین بهتر است برای درمان اصولی زگیل ها به پزشک مراجعه کنید. این موضوع را حتی در صورت موثر بودن درمان های خانگی، باید مد نظر داشته باشید.

همچنین باید توجه داشته باشید که ویروس مولد زگیل های تناسلی می تواند برای مدت زمان طولانی در بدن غیر فعال باشد. بنابراین اگر با خوددرمانی و روشهای خانگی توانسته اید از شر زگیل ها خلاص شوید، احتمال بازگشت دوباره آن ها وجود دارد و پیشنهاد میشود حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان زگیل (درمان پزشکی)

اگر زگیل به روش های درمان خانگی واکنش نشان نداد، پزشک می تواند روش های جدی تر را به شما پیشنهاد کند. در صورت ابتلا به دیابت، هیچ گاه در خانه اقدام به درمان زگیل ها، به ویژه در ناحیه پا، نکنید. برای درمان زگیل در چنین شرایطی، حتما از پزشک کمک بخواهید.

کرایوتراپی زگیل
از بین بردن زگیل با روش های پزشکی

 

درمان زگیل با نیتروژن مایع

یکی از روش های درمانی، منجمد کردن یا کرایوتراپی زگیل با کمک نیتروژن مایع است. این کار می تواند کمی دردناک باشد اما معمولا موثر است. ممکن است برای درمان زگیل به چند جلسه درمان احتیاج داشته باشید. یخ زدگی همچنین می تواند سبب ایجاد تاول در زیر و اطراف ناحیه درگیر شود.

این روش درمانی به طور متوسط پس از یک هفته می تواند زگیل را از سطح پوست محو کند.

درمان زگیل با عمل جراحی

عمل جراحی به عنوان گزینه نهایی و پس از امتحان کردن روش های درمانی مختلف، پیشنهاد می شود. پزشک می تواند در طی عمل زگیل را با چاقو از سطح پوست ببرد و یا آن را با کمک جریان الکتریسیته بسوزاند.

برای انجام این عمل ممکن است شما به بیهوشی احتیاج داشته باشید. این عمل دردناک است و ممکن است رد زخمی را بر روی پوست شما ایجاد کند.

راهکارهای جلوگیری از زگیل

روش های مختلفی برای جلوگیری از بروز زگیل ها و همچنین سرایت آن ها به بخش های مختلف بدن وجود دارد. برای این کار می توانید دستورالعمل ساده زیر را دنبال کنید:

 • دستان خود را به طور مرتب بشویید. این امر به ویژه برای مواردی که با فرد مبتلا به زگیل در تماس بوده اید، اهمیت دارد.  
 • تا حد ممکن از لمس مستقیم زگیل ها خودداری کنید.
 • زگیل ها را با باند بپوشانید.
 • دست ها و پاهایتان را خشک نگه دارید.
 • در رختکن، استخر و حمام های عمومی از کفش های مخصوص یا دمپایی های شخصی خود استفاده کنید.

کلام آخر در مورد درمان زگیل

زگیل های تناسلی را می توان در خانه درمان کرد اما این بدان معنی نیست که برای درمان این عارضه، شما نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. حتی در صورت موفقیت درمان های خانگی، شما باید به پزشک مراجعه کنید تا احتمال وجود بیماری های عفونی مقاربتی (STIs) که سبب ایجاد زگیل های تناسلی می شوند، بررسی شود و شرایط به شکل اصولی درمان شود.

اگر یک STIs سبب بروز زگیل شده باشد، شما به داروهای بیشتر و روش های درمانی دیگری نیاز پیدا خواهید کرد. این امر برای رفع مشکل و همچنین جلوگیری از سرایت بیماری و عفونت به شریک جنسی تان، اهمیت دارد.

“امیدواریم این مطلب دکتر فارمو در مورد بروزترین اطلاعات و روش های درمان زگیل تناسلی را پسندیده باشید، از این که نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید و به این مطلب امتیاز می دهید سپاسگزاریم. :) “

تیم تحریریه دکتر فارمو

4/5 - (35 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا