آرایش مومجله آرایشی و زیبایی

سیستم شماره گذاری رنگ مو (کاتالوگ خوانی رنگ مو)

موهای رنگ شده، چهره  فرد را زیباتر و جذاب تر می‌کند. اگر علاقه مند به رنگ کردن موهای خود هستید اما نمی دانید که کدام شماره‌های رنگ مو با پوست شما هماهنگ است پس در خرید رنگ مشکل دارید. معمولاً رنگ موها با شماره‌های تعیین شده‌ای گروه بندی می‌شوند. اعدادی که می‌بینید هر کدام نشان دهنده یک رنگ است و به علت داشتن تناژ متفاوت هرکدام می‌توانند یک رنگ جدید را تولید کند. 

برای این که بتوانید رنگی مناسب چهره و موی خود انتخاب کنید اولین گام آشنایی با سیستم شماره گذاری رنگ مو (کاتالوگ خوانی رنگ مو) است. در صورت آشنایی کامل با شماره رنگ ها دیگر به راحتی می‌توانید رنگ موی مورد علاقه خود را از روی کاتالوگ رنگ مو با شناخت کامل شماره رنگ مو انتخاب کنید. 

منظور از شماره رنگ مو چیست؟

در کاتالوگ رنگ مو عدد‌ها و حروف معینی وجود دارد که در کنار رنگ‌ها نوشته شده‌است. در واقع این اعداد نمایان کننده پایه و تناژ رنگ می‌باشند که برای خرید یک رنگ درست باید حتماً به آنها توجه شود. 

کاتالوگ خوانی رنگ مو

کاتالوگ رنگ مو شامل ارقام و حروف خاصی است که معانی مختلف دارد. برای این که بتوانید کاتالوگ رنگ مو را یاد بگیرید باید اول کدهای رنگ مو را بشناسید و با اعداد و حروف که در جدول گذاشته شده و ممیزها آشنایی پیدا کنید. در واقع بیشتر رنگ هایی که در کاتالوگ وجود دارد بر روی موهای دکلره شده به همان رنگ قرار می‌گیرد. برای اینکه رنگ موی شما دقیقاً مطابق با رنگ موی داخل کاتالوگ شود حتماً باید موهای خود را دکلره کنید. برای پوشاندن سفیدی زودرس موی خود از رنگ‌های شماره ۱ تا ۷ استفاده کنید. 

رنگ اصلی: رنگی است که در کاتالوگ برای ترکیب شدن  وجود دارد تا بتواند رنگ موهای دیگری به وجود بیاورد. 

پایه رنگ: عددی که قبل ممیز قرار می‌گیرد درجه تیره یا روشن بودن رنگ را نمایان می‌کند و بین ۱ تا ۱۲ در حال تغییر است. هرچه این عدد به ۱۲ نزدیکتر شود رنگ مو روشن تر است. 

تناژرنگ: عددی که بعد از ممیز قرار می‌گیرد به معنی بازتاب رنگ در زیر نور خورشید می‌باشد. این عدد توسط ممیز جدا خواهد شد. 

مثلاً در شماره رنگ مو در سری N  یا 4/42 عدد 4 به عنوان پایه و 42 تناژ یا همان انعکاس رنگ در زیر نور می‌باشد. 

منظور از ممیز و اعداد قبل و بعد آن چیست؟ 

اعداد قبل و بعد از ممیز در کاتالوگ رنگ
اعداد قبل و بعد از ممیز در کاتالوگ رنگ

برای شناسایی رنگ مو از روی کاتالوگ باید اعداد قبل و بعد ممیز و کدهای رنگ مو را بشناسید زیرا بر روی هر رنگی یک عدد اصلی و بعد از آن ممیز و سپس اعداد دیگر و حرف لاتین درج شده‌است. عدد بعد از ممیز در رنگ مو و عدد قبل از ممیز تعریف مجزایی دارند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

اعداد پیش از ممیز + سیستم شماره گذاری رنگ مو

در جدول رنگ مو رنگ مو اعدادی را قبل از ممیز مشاهده می کنید که به معنای خاصی هستند. این عدد نمایانگر درجه روشن یا تیره بودن رنگ مو می‌باشد. با شناخت درست از اعداد می‌توانید ترکیب درست از رنگ تیره و روشن بدست آورید. این عدد معمولاً از یک تا ده وجود دارد که ۱ یعنی خیلی تیره و ۱۰ بیانگر بلوند بودن است. شماره‌های بالای ۱۰ نیز وجود دارد که مثلا تا دوازده که نشان دهنده رنگ‌های مختلف بلوند است. 

عدد بعد از ممیز در رنگ مو + سیستم شماره گذاری رنگ مو

اعداد بعد از ممیز رنگ مو بیانگر تناژ رنگ است که یکی از مهم‌ترین نکات در خرید رنگ به شمار می آید. تناژ را به صورت اعداد و حروف لاتین نشان می‌دهند. عددی که در سمت چپ قرار می‌گیرد رنگ پایه را نشان می‌دهد که بین ۱ تا ۱۰ از تیره تا روشن تقسیم بندی می‌شود عدد بعد از ممیز که یک رقمی‌ یا دو رقمی است. در واقع همون کد یا تناژ می‌باشند که اولین رقم نشان دهنده تناژ اصلی و دومین رقم تناژ فرعی است. شماره رنگ موها به شما در خواندن کاتالوگ رنگ کمک می‌کند.

حروف لاتین بعد از ممیز در کاتالوگ رنگ مو

در بعضی از برندها سیستم شماره گذاری رنگ مو توسط حروف لاتین انجام می‌شود مثلا ۰/N رنگ طبیعی و یا ۰/A دودی است. 

اعداد قبل از ممیز در کاتالوگ رنگ مو

این اعداد همان پایه رنگ یا میزان درجه روشنی یا تیره بودن رنگ را نشان می‌دهند. مثلاً ۱۶/۷ را اینگونه می‌خوانیم ۷ به معنای پایه بلوند و ۱ به معنای دودی سرد و ۶ به معنای قرمز گرم می‌باشد.    

تناژ رنگ عدد بعد ممیز
دودی 1
بنفش یا شرابی 2
طلایی 3
مسی 4
ماهاگونی 5
قرمز 6
بلوطی 7
مرواریدی 8
خاکستری روشن 9

کد های رنگ مو و نحوه کد گذاری

رنگ موها معمولا  کد گذاری می‌شوند تا بتوانند راحتتر خوانده شوند. کدهای رنگ مو معمولا از عدد قبل و بعد از ممیز تشکیل می‌شوند. اولین عدد همان سطح یا درجه روشن یا تیره بودن آن است. اعداد بالاتر روشن تر هستند. مرحله بعد تناژ است که بعد از ممیز قرار می‌گیرد واما حروف که در بعضی از رنگ‌ها جای عدد قرار می‌گیرد. شماره رنگ ها در انتخاب هر چه بهتر رنگ مو به شما کمک خواهد کرد.

کاتالوگ خوانی رنگ مو
کاتالوگ خوانی رنگ مو

حروف اختصاری هر سری رنگ مو

 در کاتالوگ رنگ مو حروفی را مشاهده می کنید که به شرح زیر هستند:

 • N طبیعی
 • A خاکستری
 • V بنفش
 • R بنفش
 • B قهوه ای
 • G طلایی
 • C دودی
 • M زیتونی
 • W گرم
 • Bبژ
 • M ماهگونی
 • P پلاتینی
 • R قرمز
 • k مسی

نمونه کاتالوگ رنگ مو

کاتالوگ رنگ مو
کاتالوگ رنگ مو

رمز گشایی سیستم شماره گذاری رنگ مو (کاتالوگ خوانی رنگ مو) 

شاید در ابتدا شناسایی شماره‌های رنگ مو با کمک کاتالوگ و با استفاده از اعداد و ارقام و کدهای رنگ مو کار دشواری به نظر آید. هر رنگ تشکیل شده از یک رقم اصلی، یک ممیز و بعد از آن اعداد و حروف لاتین قرار می‌گیرد. در موقع خرید رنگ مو فقط به رنگی که در کاتالوگ وجود دارد اکتفا نکنید زیرا رنگ موها از ترکیبات متفاوتی درست می‌شوند و متناسب با هر پایه‌ای نمی‌باشد.

نخستین کار این است که شما  اول رنگ پایه مو را شناسایی کرده بعد از آن از طریق شناخت اعداد مقدار روشن بودن و یا تیره بودن رنگ را انتخاب کنید. جدول رنگ مو به شما در این انتخاب کمک می‌کند.

اعداد در جدول رنگ مو

پایه رنگ مو + شماره رنگ موها

همه ما دارای یک رنگ موی اصلی و یا ذاتی هستیم که میزان روشن بودن و یا تیره بودن آن در افراد مختلف متفاوت است. در واقع این جمله به این معنی است که هر مویی درجه خاصی از روشنایی را ذاتا دارا است. به رنگی که اصل و ریشه مو را تشکیل می‌دهد و از بدو تولد بر روی مو این رنگ وجود دارد پایه رنگ مو می‌گویم. به طور مثال اروپایی‌ها ذاتاً رنگ موی بلوندی دارند. یعنی میزان روشن بودن موی آنها بین ۷ تا ۹ است اما ایرانی‌ها درجه روشن بودن موهایشان بین 1 تا 5 است. 

تناژ رنگ مو + شماره های رنگ مو

شماره‌های رنگ موها متفاوت است و از رنگ بسیار تیره تا رنگ بسیار روشن تشکیل می‌شود. تناژ رنگ مو بیان کننده گرم یا سرد و یا خنثی بودن آن می‌باشد و معمولاً آن را با حروف انگلیسی نشان می‌دهند. در واقع همه عدد هایی که بعد از ممیز قرار می‌گیرند بیان کننده میزان تناژ هستند. هرگاه عدد صفر بعد از ممیز قرار گیرد یعنی رنگ ما طبیعی است و تناژی ندارد. جدول  رنگ مو بیانگر تناژهای متفاوت از طریق استفاده از حروف است که هر کدام از این حروف بیان کننده یک رنگ خاص می‌باشد. تناژ رنگ مو در واقع نشان دهنده بازتاب رنگ مو در زمان تابیدن خورشید به موهای شما می‌باشد. 

کاتالوگ رنگ مو + واریاسیون

واریاسیون‌ها توانایی ایجاد تغییر در تناژ را دارند. واریاسیون به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد چون رنگ مو نیست. بلکه با رنگ ترکیب شده و تناژ دلخواه را به شما می‌دهد. رنگ‌های اصلی مانند بنفش و آبی و قرمز در واریاسیون وجود دارد و معمولا در رنگساژ استفاده می‌شوند. 

در هنگام کاتالوگ خوانی برای داشتن رنگ موی طبیعی به نکات زیر دقت کنید: 

واریاسیون سبز: قرمزی مو را از بین می‌برد

 زرد: بر روی مو تناژ طلایی بوجود می‌آورد

واریاسیون نقره ای: ضد زرد شدن مو

آبی: حذف رنگ نارنجی 

به غیر از چند نوع رنگ بقیه رنگ‌هایی که بر روی مو می‌بینید از ترکیب واریاسیون با رنگ اصلی ایجاد شده‌است. 

شماره رنگ مو
شماره رنگ مو

سخن پایانی در مورد کاتالوگ رنگ مو

با شناخت سیستم شماره‌گذاری رنگ مو می‌توانید به راحتی رنگ مورد پسند خود را از کاتالوگ انتخاب کرده و از نتیجه کار احساس رضایت کنید. در این سیستم نخست با انتخاب رنگ اصلی و سپس با در نظر گرفتن تناژ آن که توسط اعداد بعد ممیز مشخص می‌شود، با توجه به رنگ موی اصلی خودتان و انتخاب درست مقدار واریاسیون‌ها واکسیدان‌ها می‌ توانید  رنگ موی دلخواه خود را بسازید.

در واقع توانایی در شناخت کاتالوگ رنگ مو و آشنایی با کد‌های رنگ مو و شماره‌های رنگ مو از مهم‌ترین کار قبل از خرید رنگ است. پس از مطالعه این مقاله می توانید جدول رنگ مو را به خوبی بخوانید و شماره رنگها را تشخیص دهید.

 

4.7/5 - (120 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا