مجله تناسب اندام

سوماتروپین چیست و چه تاثیری در بدنسازی دارد؟

بدن هریک از ما بصورت طبیعی انواع هورمون رشد ازجمله سوماتروپین تولید و ترشح می‌کند. اما با بهره‌گیری از برخی روش‌ها ازجمله داروی رشد می‌توان میزان این هورمون را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

سوماتروپین (Somatropin) چیست؟

پیش از هرچیزی خوب است بدانید که هورمون رشد یک هورمون ضروری جهت رشد انسان است که یکی از وظایف اصلی آن، افزایش حجم و میزان عضلات در بدن است. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اثرات این هورمون می‌توان به بازسازی سریع‌تر و ریکاوری بهتر عضلات، کاهش سطح چربی بدن و کاهش وزن به همراه افزایش متابولیسم، بهبود سطح کلی تستسترون در بدن، بهبود کیفیت و استقامت استخوان‌ها، افزایش سطح انرژی در بدن بصورت طبیعی، بهبود استقامت و قدرت بدنی، افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن و… اشاره کرد. مطابق با تحقیقات و مطالعات انجام‌شده کمبود هورمون رشد عوارض بسیاری ازجمله افزایش وزن بدن به دلیل کاهش سوخت‌وساز، خستگی و کسل‌بودن مداوم، اهتلالدر سطح کلسترول، بروز بیماری‌هایی قلبی، ریزش و کاهش حجم مو، افزایش مقاومت به انسولین و… به همراه دارد.

سوماتروپین نوعی هورمون رشد است که در تمام انسان‌ها بصورت طبیعی تولید و ترشح می‌شود. این هورمون از ۱۹۱ آمینواسید تشکیل شده است و در بدن توسط عده هیپوفیز تولید می‌شود. لازم به ذکر است که با گذشت زمان و افزایش سن افراد، میزان ترشح سوماتروپین کاهش می‌یابد. ماده فعال موجود در آمپول سوما درست شبیه به ماده فعال هورمون رشد طبیعی است که در بدن تولید می‌شود. به همین جهت این ماده می‌تواند جایگزین هورمونی رشد شود. البته اگر قصد افزایش وزن دارید و کوتاهی قدتان موجب اذیت شما می‌شود‌، مقاله افزایش قد دکتر فارمو بهترین و موثرترین تکنیک‌های افزایش قد را برای مطالعه شما قرار داده.

سوماتروپین چیست؟
سوماتروپین چیست؟

همانطور که گفتیم سوماتروپین نوعی هورمون رشد است که در بدن ترشح و تولید می‌شود. وجود این هورمون در بدن به سطح سلامت کلی فرد و سن افراد بستگی دارد. به عبارت دقیق‌تر اگر محرک‌های مناسبی نظیر؛ تمرینات ورزشی، خواب، استرس کم و پایین‌بودن سطح قندخون در بدن وجود داشته باشد، سوما به خوبی در بدن ترشح می‌شود. حال اگر میزان این هورمون در بدن کم‌تر از حد مشخص باشد، علائمی نظیر؛ بدن‌درد، ریزش مو، پوست خشک و نازک، افزایش کلسترول بد، کاهش قدرت و حجم عضلات، افسردگی و اضطراب بیش از حد، افزایش وزن، فراموشی و کاهش تمرکز و… تجربه خواهید کرد. اگر سوماتروپین را با هدف تناسب اندام مصرف می‌کنید، پیشنهاد ما این است که پیش از هرچیزی به مجله اینترنتی تناسب اندام فارمو مراجعه کنید تا با بهترین و موثرترین تکنیک‌های این امر آشنا شوید.

پس از تولید آمپول سوما بدنسازان به این نتیجه رسیدند که می‌توانند حجم عضلات خود را به کمک این دارو افزایش دهند. این نکته را در نظر داشته باشید که با مصرف سوماتروپین قرار نیست هیچ معجزه‌ای در اندام شما رخ دهد. اما مصرف این هورمون می‌تواند بازدهی ورزشی شما را به خوبی بهبود بخشد. پیش از مصرف سوماتروپین حتماً برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید و تحت هیچ شرایطی بصورت خودسر و بدون آگاهی اقدام به مصرف این دارو نکنید.

فواید سوماتروپین در بدنسازی

مصرف سوماتروپین اثرات مثبت بسیاری در بدن دارد که بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 • کمک به عضله‌سازی
 • کاهش دوره ریکاوری و بازسازی عضلات
 • کاهش وزن و جلوگیری از ایجاد لیپوفیز در بدن
 • بهبود قدرت و کیفیت استخوان‌ها
 • کاهش خطر سکته قلبی و مشکلات قلبی و عروقی
 • تقویت قوای ذهنی
 • بازسازی و جوان‌سازی پوست
 • ترمیم بافت غضروفی
 • کاهش فرآیند موردنیاز برای بهبود بافت‌ها
 • موثر در نرمال‌سازی لومن رگ‌های خونی
 • از بین‌رفتن سلولیت در زنان
 • و…

اشکال دارویی سوماتروپین

همانطور که می‌دانید داروها در اشکال دارویی مختلف ازجمله قرص، سرم، کپسول، محلول تزریقی، آمپول و… تولید و عرضه می‌شوند. پزشکان این اشکال دارویی را بر اساس سن بیمار، نوع بیماری و سوابق پزشکی برای افراد تجویز می‌کنند. بطورکلی سوماتروپین به دو شکل آمپول و قرص تولید و عرضه می‌شود. میزان تزریق آمپول سوما در برندهای مختلف متفاوت است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که بهترین نسخه جهت مصارف عمومی توسط پزشک یا سازنده بر روی بسته‌بندی این آمپول درج شده است.

داروی سوماتروپین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

بطورکلی برندهای مختلف آمپول سوما جهت درمان یک شرایط پزشکی نظیر؛ نارسایی رشد، کمبود هورمون رشد، اختلال روده، کاهش وزن و… بکار گرفته می‌شود. البته این هورمون موجب افزایش قد در کودکان نیز می‌شود.

درنهایت از مهم‌ترین موارد مصرف داروی سوماتروپین می‌توان به کمبود هورمون رشد، سندرم روده کوتاه و… اشاره کرد.

عوارض مصرف سوماتروپین برای بدن

بطورکلی تا به امروز هیچ عوارض جانبی جدی برای سوماتروپین ایرانی و خارجی ثبت نشده است. اما این دارو همانند دیگر داروهای موجود در بازار می‌تواند عوارض جانبی نظیر؛ سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، درد عضلانی، ضعف و… داشته باشد.

ایجاد لنگی، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرعادی، عدم تحمل سرما، ضربان قلب سریع یا آهسته، گوش‌درد و خارش، مشکلات شنوایی، درد مفاصل، لگن و زانو، بی‌حسی و سوزن سوزن‌شدن، افزایش غیرمعمول تشنگی یا ادرار، تورم دست‌ها و مچ‌ها و… نیاز عوارض شدیدی و جدی مصرف آمپول سوما یا قرص سوما است.

سوماتروپین در بدن‌ سازی
سوماتروپین در بدن‌ سازی

زمان و نحوه مصرف داروی سوماتروپین

بطورکلی زمان مصرف سوماتروپین، بصورت ناشتا و قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب است. به عبارت دقیق‌تر بهترین زمان تزریق این هورمون زمانی است که میزان قندخون و انسولین بدن پایین است.

لازم به ذکر است که برای عملکرد خوب هورمون رشد، باید به فاصله مصرف آن و وعده‌های غذایی توجه داشت. نحوه‌ی مصرف این هورمون رشد بصورت تزریق زیرپوستی به دور ناف است. هنگام تزریق تحت هیچ شرایطی ویال آمپول سوماتروپین را تکان ندهید. همچنین اگر رنگ سوماتروپین تغییر کرد و تیره شد یا اینکه ذراتی داخل آن مشاهده کردید، از آن استفاده نکنید.

توصیه لازم قبل از استفاده از سوماتروپین در بدنسازی

همانطور که گفتیم بهترین زمان تزریق سوماتروپین نیمه اول یا میانه روز است. این هورمون و دیگر هورمون‌های رشد بسیار تحت تأثیر غذا هستند. به همین جهت بهترین زمان تزریق آن‌ها یک ساعت قبل از یک وعده غذایی یا دو ساعت پس از آن است.

فراموش نکنید که مصرف هورمون رشد بدون پیروی از یک رژیم غذایی مخصوص نتایج چندانی به همراه نخواهد داشت. همانطور که احتمالأ می‌دانید افراد مبتلا به سرطان تحت هیچ شرایطی نباید از هورمون رشد استفاده کنند. چراکه این امر رشد سلول‌های سرطانی را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد و موجب تشدید بیماری و ضعف بیمار می‌شود. درنتیجه پیشنهاد ما این است که حتی در صورت عدم تشخیص و عدم وجود علائم مشهود سرطان، پیش از مصرف این هورمون آزمایش خون لازم و مربوطه را انجام دهید. درنهایت اگر مصرف و تزریق سوماتروپین را تنها با قصد عضله‌سازی انجام می‌دهید، بهتر است پیش از هرچیزی به مقاله بدنسازی چیست ما مراجعه نمایید و تکنیک‌های موثر این امر را بطورکامل مطالعه نمایید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا