مجله تناسب انداموبلاگ

آیا مکمل بدنسازی عقیم می کند؟ تحقیقات علمی چه می گویند؟

یکی از مهمترین توصیه‌هایی که پزشکان برای افزایش باروری می‌کنند ورزش کردن و کاهش وزن است. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که داشتن IBM بین ۱۸.۵ تا ۲۵ با بهبود باروری در ارتباط است. با این حال نگرانی‌هایی در مورد خرید مکمل و تاثیر مصرف مکمل‌ های بدنسازی بر عقیم شدن سال‌هاست که بحث داغی در میان متخصصان به‌شمار می‌رود. با این همه هیچ‌وقت این موضوع به‌صورت قطعی ثابت نشده است. به هر حال این موضوع ذهن شما را درگیر کرده‌ است که در حال حاضر این مقاله را مطالعه می‌کنید. به همین جهت با ارائه نتایج تحقیقاتی که انجام‌ شده است به شما کمک می‌کنیم که اطلاعات کامل‌تری در این خصوص به دست آورید.

آیا مکمل بدنسازی عقیم میکند؟

پاسخ این سوال کاملاً بستگی به ترکیبات مکمل دارد. در واقع در ترکیبات درج شده روی مکمل‌ها تمام آن چیزی که در پروسه ساخت آن‌ها استفاده‌ شده است، ذکر نمی‌شود. شرکت‌های تولید کننده بر این باور هستند که ترکیب محصولات آن‌ها سری است و نباید کسی به‌صورت دقیق آنها را بداند.

آیا مکمل بدنسازی عقیم میکند؟

یکی از ترکیباتی که روی باروری تأثیر منفی می‌گذارد مشتقات استروئیدی است که در برخی مکمل‌ها وجود دارد. این استروئیدها باعث کاهش کیفیت اسپرم و تعداد آن‌ها می‌شوند. همچنین ترکیبات دیگری از جمله شیرین‌ کننده‌های مصنوعی و قندهای افزودنی در ترکیبات برخی مکمل‌ها وجود دارد باعث کاهش تحرک اسپرم می‌شود. پاسخ فوق یک پاسخ کلی است. به همین دلیل در ادامه تاثیر مصرف مکمل‌ های بدنسازی بر عقیم شدن را به تفکیک هر مکمل بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

بهترین برنامه غذایی بدنسازی برای عضله سازی چیست؟ با رژیم غذایی مناسب، بهترین نتیجه را بگیرید!

تاثیر مصرف مکمل‌ های بدنسازی بر عقیم شدن به تفکیک هر مکمل

همان‌طور که می‌دانید مکمل‌ها تنوع گسترده‌ای دارند و تاثیر هر کدام از آنها بر باروری ممکن است متفاوت باشد. در ادامه معروف‌ترین مکمل‌ها و تأثیر آن‌ها بر عقیم شدن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پودر پروتئین

پودر پروتئین‌ از محبوب‌ترین مکمل‌های ورزشی است و عموماً افراد با شنیدن نام مکمل، آن‌ را به یاد می‌آورند. این مکمل برای افزایش توده عضلانی و کاهش چربی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر تئوری روشی وجود ندارد که به‌صورت مستقیم تأثیر پودرهای پروتئینی را روی باروری نشان دهد. با این حال در یکی از مقالات برتر دو گروه از افراد انتخاب شده بودند که یکی از آن‌ها به‌صورت منظم این محصول را مصرف می‌کردند و گروه دیگر به‌ هیچ‌ وجه از مکمل پروتئین استفاده نمی‌کردند. در نهایت غلظت اسپرم در افرادی که مکمل پروتئینی استفاده نکرده بودند 2.6 برابر کسانی بود که از آن استفاده کرده‌بودند. در نتیجه می‌توان گفت که مکمل پروتئين روی باروری تأثیر دارد، اما باعث عقیم شدن نمی‌شود.

همچنین برخی از برندهای نامعتبر مکمل بدنسازی در تولید محصولات خود از استروئیدهای آندروژن استفاده می‌کنند که این امر روی غلظت اسپرم تاثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل باید مکمل‌هایی را تهیه کنید که برند معتبری دارند و در ترکیبات آن‌ها استروئید آندوژنی به کار نرفته است.

در رابطه با تاثیر پودر پروتئين بر باروری بانوان ظاهرا تحقیقاتی انجام‌ نشده است.

مکمل گینر

هیچ مطالعه علمی تاکنون ثابت نکرده است که مکمل گینر تاثیر می تواند باعث عقیم شدن بشود. با این حال تحقیقات علمی مختلف نشان داده اند که چاقی مفرط بر قدرت باروری تاثیر منفی دارد.

به همین دلیل می توان گفت که مصرف مکمل گینر تا زمانی که به چاقی مفرط منجر نشود تاثیر منفی بر قدرت باروری نخواهد داشت. اگر به دنبال راهنمایی در خصوص خرید گینر مناسب هستید می توانید به صفحه قیمت مکمل گینر در بتادارو مراجعه کنید.

نوشیدنی‌های ورزشی‌

نوشیدنی‌های ورزشی به‌ صورت کلی برای هضم کربوهیدرات‌ها، مایعات و الکترولیت‌ها در هنگام تمرین استفاده می‌شوند. همانند پودر پروتئین هیچ مکانیسم مستقیمی وجود ندارد که نشان بدهد این محصولات روی باروری تأثیر مستقیمی می‌گذارند. تنها راهی که شاید این محصولات روی باروری تأثیرگذار باشند، به دلیل قندی است که در آنها وجود دارد. این میزان قند برای بهبود عملکرد ورزشی به آنها اضافه می‌شود.

نوشیدنی‌های ورزشی‌

کافئین

کافئین یکی از مکمل‌های محبوبی است که عموماً بدنسازان از آن استفاده می‌کنند. این مکمل به ورزشکاران کمک می‌کند که استقامت بیشتری داشته‌ باشند. اما تحقیقات انجام‌ شده در این باره کمی پیچیده‌ است. برخی از مطالعات نشان‌ می‌دهند که کافئین روی باروری تأثیر می‌گذارد و برخی دیگر نشان‌می‌دهد که تأثیری ندارد. اما به طور کلی مصرف بیش از 200 میلی‌گرم کافئین در روز روی هورمون‌های تولید مثل تأثیر می‌گذارد. این تأثیر در بانوان پررنگ‌تر است و در میزان استروژن را در آنها کاهش می‌دهد.

مطالعه‌ای روی 104 زن سالم انجام‌ شده است نشان‌ می‌دهد که مصرف بیش از حد کافئین احتمال بارداری را کاهش می‌دهد. اما هیچ مطالعه‌ای در رابطه با تاثیر مصرف مکمل‌ های بدنسازی بر عقیم شدن از این نوع وجود ندارد. اما خب در مقابل این تحقیقات نیز مطالعه‌ای انجام‌ شده است که نشان‌ می‌دهد مصرف 300 میلی‌گرم کافئین روی باروری زنان تأثیر ندارد. پس می‌توان گفت تاثیر کافئين بر باروری زنان به طور دقیق مشخص نیست.

بتا آلانین

بتاآلانین به‌ صورت کلی به بهبود استقامت عضلانی در طول تمرینات شدید کمک می‌کند. در نتیجه افرادی که از این مکمل استفاده می‌کنند، احساس خستگی کمتری را تجربه خواهند کرد. اما متأسفانه هیچ تحقیقی در رابطه با تاثیر مصرف مکمل‌ های بدنسازی بر عقیم شدن در رابطه با این نوع مکمل انجام‌ نشده است که نتیجه قطعی را نشان دهد.

بتا آلانین

کراتین

کراتین یکی از انواع مکمل‌های ورزشی است که در رابطه با آن تحقیقات کاملی را انجام داده‌اند. این مکمل توده و قدرت عضلانی را افزایش می‌دهد. مکانیسم این مکمل از طریق افزایش ATP است. به‌صورت کلی تحقیقات انجام‌شده نشان نمی‌دهد که کراتین روی باروری تأثیرگذار است. اما هشدارهای جدی را روی بسته‌بندی این مکمل برای مصرف در طول بارداری درج کرده‌اند. در واقع این توصیه برای احتیاط است و نیاز نیست که نگران این موضوع باشید.

سخن پایانی در مورد تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا مکمل بدنسازی عقیم می‌کند یا خیر. به طور کلی تاثیر مصرف مکمل‌ های بدنسازی بر عقیم شدن در تحقیق‌های بسیاری بررسی‌ شده است، اما هیچ‌کدام نشان نمی‌دهند که این مکمل‌ها باعث عقیم شدن چه در مردان و چه در زنان شده باشند.

همانند تمام محصولات اگر مکمل‌های ورزشی به‌ اندازه و دوز مناسب در چارچوب رژیم‌ غذایی سالم استفاده شوند، اثری خنثی دارند. اما اگر در این مورد باز هم نگران هستید، حتماً با متخصص تغذیه و ورزش مشورت کنید که با خیال راحت برنامه خود را ادامه دهید.

خرید مکمل بدنسازی از بتادارو

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم تهیه مکمل اصل از برندهای معتبر اهمیت زیادی دارد چرا که بسیاری از مکمل‌های تقلبی یا نامعتبر دارای ترکیباتی هستند که ممکن است روی باروری تاثیر منفی داشته باشند.

بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است که اصالت تمام محصولات خود را تضمین می‌کند. همچنین بتادارو دارای نماد اعتماد الکترونیکی و مجوز رسمی از معاونت غذا و دارو است. به همین دلیل شما می‌تواند خرید خود را با خیال آسوده از این داروخانه آنلاین انجام دهید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.7/5 - (3 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا