پوست

از بین بردن جای جوش ؛ بهترین و سریع ترین روش های درمان

5
(1)

جای جوش امروزه تبدیل به یکی از معضلات مهم پوستی بسیاری از افراد شده است و بسیاری از با آن درگیر هستند. به همین علت نیز اکثر افراد به دنبال راهکارهایی برای از بین بردن جای جوش می باشند تا بتوانند زیبایی پوست خود را بهبود دهند. امروزه راهکارهای مختلفی برای از بین بردن جای جوش وجود دارد که شما می توانید از هر یک از این راهکارها استفاده کنید. ما در این مطلب قصد داریم برخی از مهمترین روش هایی که برای درمان جای جوش مورد استفاده قرار می گیرند را به شما معرفی کنیم. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.


جای جوش چیست؟

جای جوش

جای جوش در واقع همان لکه‌ هایی است که بعد از درمان جوش ها روی صورت شما باقی می ماند و باعث می شود تا از زیبایی پوست شما کاسته شود. بسیاری از افراد درمان های مناسبی برای از بین بردن جوش می شناسند و از این روش ها بهترین نتیجه را برای درمان جوش های خود گرفته اند ولی درمان  از بین بردن جای جوش می تواند بسیار سخت تر باشد.

بسیاری از افراد جای جوش را با برخی از انواع دیگر لکه های پوستی یکسان می دانند در حالی که این چنین نیست و جای جوش دارای درمان های خاص خود می باشد. معمولا جای جوش زمانی روی پوست شما باقی می ماند که جوش های خود را تحریک کنید و فشار زیادی را به آنها وارد کند. در چنین شرایطی معمولا بعد از درمان جوش جای آن روی پوست شما باقی می ماند.

چرا جوش یا آکنه روی پوست من به وجود می آید؟

پوست انسان دارای منافذی است که به غدد چربی زیر پوست متصل می شوند. فولیکول ها غدد را به منافذ پوست متصل می کنند. فولیکول ها در واقع کیسه های کوچکی هستند مایعی را تولید می کنند. غدد چربی که زیر پوست وجود دارند یک مایع روغنی و چرب به نام سبوم تولید می کنند که این مایع روغنی سلول های مرده پوست را از طریق فولیکول ها به سطح پوست می رساند.

حال زمانی که فولیکول ها مسدود می شوند مایع روغنی نمی تواند به سطح پوست برسد و به همین علت نیز در زیر پوست شروع به رشد می کند و باعث ایجاد جوش یا آکنه روی پوست می شود.

با ورود باکتری ها به روی پوست این مایع های جمع شده شروع به تورم می کنند و در نتیجه جوش های شما شروع به قرمز شدن و بزرگ شدن خواهند کرد. برخی از باکتری ها روی سطح پوست زندگی می کنند که کمک زیادی به رشد جوش ها روی پوست می کنند. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که شدت و فراوانی جوش ها به میزان باکتری هایی که روی پوست زندگی می کنند بستگی دارد.

یکی دیگر از عوامل مهمی که می تواند باعث به وجود آمدن جوش و آکنه روی پوست شود عوامل هورمونی است. افزایش سطح آندروژن در بدن می تواند باعث ایجاد جوش روی پوست شود. آندروژن نوعی هورمون است که با شروع نوجوانی سطح آن در بدن افزایش پیدا می کند و باعث می‌ شود تا غدد زیر پوست سبوم بیشتری را تولید کرده و در نتیجه امکان ایجاد جوش روی پوست بیشتر می شود. زمانی که مقدار سبوم تولید شده توسط این غدد بیشتر می شود می تواند دیواره های سلولی منافذ را شکسته و باعث رشد باکتری ها شود.

بهترین روش های خانگی از بین بردن جای جوش چیست؟

درمان جای جوش با روغن سیاه دانه

درمان جای جوش با روغن سیاه دانه

اگر علاقه مند هستید تا برای از بین بردن جای جوش از روش های خانگی استفاده کنید می توانید از روغن سیاه دانه برای این کار استفاده کنید. شما می توانید روغن سیاه دانه را به راحتی از عطاری های مختلف تهیه کرده و از آن به عنوان یک روش خانگی برای از بین بردن جای جوش استفاده کنید. این روغن دارای خواص ضد باکتری و ضد التهاب است که می تواند برای بهبود جای جوش و جای زخم بسیار موثر باشد. علاوه بر این می تواند رنگ دانه هایی که روی پوست ایجاد می شوند را نیز از بین ببرد.

از بین بردن جای جوش با عسل

از بین بردن جای جوش با عسل

اگر شما هم نگران جای جوش خود هستید نیازی نیست که حتما به داروخانه مراجعه کنید تا بتوانید داروی مناسبی را برای از بین بردن جای جوش پیدا کنید. عسل می تواند یک راهکار کاملا خانگی و طبیعی برای از بین بردن جای جوش های شما باشد. تحقیقاتی که روی عسل انجام شده است نشان می دهد که دارای خواص بسیار زیادی برای بهبود زخم و جای جوش است و دارای خواص ضد باکتریایی نیز می باشد. به همین علت نیز می تواند به راحتی برای درمان جای جوش مورد استفاده قرار گیرد.

ترمیم جای جوش و آکنه با آلوئه ورا

ترمیم جای جوش و آکنه با آلوئه ورا

آلوئه ورا را نیز می توان یکی دیگر از درمان های خانگی برای از بین بردن جای جوش دانست. آلوئه ورا می تواند تاثیر مستقیمی روی روند بهبودی پوست داشته باشد و به همین علت نیز برای ترمیم پوست بسیار مفید و موثر است. استفاده مستقیم از آلوئه ورا روی پوست می تواند التهاب پوست را کاهش دهد.

از بین بردن رد جوش با آب لیموی تازه

از بین بردن رد جوش با آب لیموی تازه

اگر به دنبال روش های دیگر خانگی برای درمان جای جوش هستید می توانید از آب لیموی تازه نیز استفاده کنید. آب لیمو می تواند در از بین بردن لکه های صورت و همینطور جای جوش بسیار موثر و مفید باشد. یکی دیگر از خواص مهم آب لیموی تازه این است که می تواند رنگدانه هایی که در اثر لکه های جوش ایجاد شده اند را از بین ببرد و به شما کمک کند تا پوستی صاف و شفاف داشته باشید.

روش های درمانی برای از بین بردن جوش کدام اند؟

درمان جای جوش

قبل از آن که بخواهید اقدام به استفاده از دارو برای از بین بردن جای جوش کنید بهتر است که از یک پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین روش درمانی را برای این کار انتخاب کنید. شما با کمک پزشک متخصص می توانید متوجه شوید که لکه های که روی پوست باقی مانده اند واقعا جای جوش هستند یا این که نشان دهنده یک بیماری پوستی دیگر می باشند و سپس روش درمانی مناسبی را برای از بین بردن آنها در پیش بگیرید.

آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسیدها می توانند یکی از بهترین ترکیبات برای از بین بردن آکنه و جای جوش هستند. اگر به دنبال کرم برای از بین بردن جای جوش خود هستید، سعی کنید کرم هایی را برای این کار انتخاب کنید که دارای آلفا هیدروکسی اسیدها هستند. این مواد می توانند به راحتی پوست مرده شما را از بین ببرند و از مسدود شدن منافذ پوست شما جلوگیری کنند که باعث شادابی بیشتر پوست می شود. این اسید می تواند به آرامی از پوست شما لایه برداری کند تا برای از بین بردن لکه ها به پوست کمک کند.

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک یکی دیگر از اسیدهایی است که می تواند برای از بین بردن جای جوش کمک کننده باشد. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که استفاده مرتب و به اندازه از اسید لاکتیک روی پوست می تواند لکه های ایجاد شده در اثر جوش را از بین ببرد و باعث شفاف تر شدن پوست شود.

رتینوئید

رتینوئیدها از دیگر موادی هستند که امروزه می توان از آنها برای درمان جای جوش و آکنه استفاده کرد. اگر به دنبال صابون برای از بین بردن جای جوش هستید صابون هایی که دارای این ماده هستند می توانند گزینه مناسبی برای استفاده باشند. امروزه کرم های دارای رتینوئید نیز در داروخانه ها موجود می باشند که در صورت لزوم می توانید از آنها هم استفاده کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کرم ضد آفتاب نیز می تواند تاثیر مستقیمی روی روند درمان جای جوش داشته باشد. استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب می تواند روند ترمیم پوست شما را بهبود دهد و به همین علت نیز امروزه برای از بین بردن جای جوش استفاده می شود.

سریع‌ ترین روش برای از بین بردن جای جوش چیست؟

ترمیم جای جوش

ترمیم رد جوش با لایه بردار ها

کرم های لایه بردار می توانند به میزان زیادی روی جای جوش های شما تاثیرگذار باشند و نتیجه های سریعی را نیز به شما ارائه می دهند. ماسک ها و همینطور صابون های لایه بردار زیادی نیز امروزه موجود می باشند که شما می توانید از میان آنها بهترین گزینه را برای لایه برداری پوست خود استفاده کنید.

یکی از نکات قابل توجه برای استفاده از این کرم ها و صابون ها برای از بین بردن جای جوش این است که این محصولات نمی توانند به صورت صد در صدی جای جوش را از بین ببرند ولی می توانند به میزان زیادی روی ترمیم آن تاثیرگذار باشند.

از بین بردن جای جوش با لیزر

یکی دیگر از روش های سریع برای از بین بردن جای جوش استفاده از لیزر تراپی یا درمان رد جوش با لیزر است که برخی از کلینیک های تخصصی زیبایی این خدمات را ارائه می دهند و می تواند با جراحی های کوچک و با استفاده از لیزر جای جوش ها را از بین برد. البته نکته ای که در این جا وجود دارد این است که تا چند ماه بعد از عمل ممکن است پوست شما اندکی قرمز بماند و بعد از چند ماه پوست شما به طور کامل صاف شود.

لیزر درمانی یکی از روش های بسیار کاربردی برای درمان آکنه و جای جوش است که برای از بین بردن لکه های خفیف و جای جوش های کوچک روی پوست می تواند برای مفید باشد و باعث صاف شدن هرچه بیشتر پوست شما شود.

در این روش از لیزر برای تحریک پوست و رشد بیشتر کلاژن استفاده از می شود که تولید هرچه بیشتر کلاژن باعث می شود تا روند ترمیم پوست نیز بهبود پیدا کند و در نتیجه جای جوش های شما به تدریج از بین برود. علاوه بر این می توان از لیزر درمانی برای جدا کردن یک قطعه کوچک از روی پوست نیز استفاده کرد که این قطعه کوچک همان جای جوش و آکنه شماست.

سایر روش های موثر برای درمان جای جوش

درمان جوش

درما براژن

درما براژن(Dermabrasion) یکی از بهترین روشهایی است که امروزه برای درمان جای جوش مخصوصا روی پوست صورت وجود دارد و می تواند به ترمیم پوست صورت شما کمک کند. البته برای استفاده از این روش به شما توصیه می کنیم حتما از یک دکتر متخصص زیبایی مشورت گرفته و سپس اقدام به استفاده از این روش برای از بین بردن جای جوش های خود کنید.

لایه بردار های شیمیایی

لایه برداری شیمیایی نیز امروزه می تواند راهکار نسبتا خوبی برای از بین بردن جای جوش ها باشد. توجه داشته باشید که این نوع لایه برداری مانند ماسک های صورت نیست چرا که لایه بردارهای شیمیایی از اسیدهای قوی تشکیل شده اند که یک لایه نازک از پوست شما را از بین برده و به این ترتیب جای جوش ها نیز از بین می رود.

البته برخی از لایه بردارهای شیمیایی ملایم تر هستند که می توان از آنها برای لکه ها و جای جوش های بسیار سطحی استفاده کرد. امروزه لایه بردارهای شیمیایی مختلفی وجود دارند که شما با مشورت گرفتن از متخصصین این حوزه می توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ آخرین روشی است که ما در این مطلب برای از بین بردن جای جوش به شما معرفی خواهیم کرد. این روش یک روش درمانی کاملا جدید برای جای جوش است که در آن از یک غلطک با سوزن های بسیار کوچک استفاده می شود و باعث می شوند تا روند کلاژن سازی در پوست شما بهبود پیدا کند.

“امیدواریم این مطلب دکتر فارمو در مورد بروزترین اطلاعات از بین بردن جای جوش را پسندیده باشید، از این که نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید و به این مطلب امتیاز می دهید سپاسگزاریم. 🙂 “

تیم تحریریه دکتر فارمو

این محتوا چقدر برای شما مفید بود؟!

برای امتیاز دادن به این محتوا روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازهای داده شده 1

اولین نفر برای امتیاز دادن باشید! 🙂

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. ممنون از سایت دکتر فارمو، فقط کاش در مورد اون روش میکرونیدلینگ بیشتر توضیح میدادید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا