پوست

درمان پوست مرغی چیست؟! (درمان های دارویی و خانگی)

3.8
(5)

پوست مرغی یا کراتوز پیلاریس یک بیماری پوستی رایج و بی خطر است که باعث ایجاد برجستگی های کوچک و سفتی روی پوست می شود. زمانی که شما مبتلا به این بیماری می شوید گمان می کنید که پوست شما مانند یک سمباده سفت شده است. درمان پوست مرغی یا کراتوز پیلاریس با روش های مختلفی انجام می شود که هر یک از این روش ها دارای اصول و قواعد خاص خود هستند. برجستگی هایی که در اثر این بیماری روی پوست ایجاد می شوند معمولا به رنگ روشن هستند و شما می توانید آنها را در قسمت های بازوها، ران و باسن مشاهده کنید.

ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره بیماری پوست مرغی و درمان آن صحبت کنیم و اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما در این مطلب همراه باشید.

پوست مرغی یا کراتوز پیلاریس چیست؟

کراتوز پیلاریس


این بیماری یک بیماری پوستی خوش خشم می باشد که هیچ گونه دردی را برای شما ندارد و معمولا هم می توان نشانه های آن را در کنار فولیکول های مو مشاهده کرد. برجستگی هایی که در اثر این بیماری روی پوست ایجاد می شوند معمولا به رنگ های قرمز، قهوه ای، سفید و یا رنگ پوست هستند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این بیماری به قدری رایج است که بسیاری از متخصصان پوست و مو آن را به جای یک بیماری پوستی به عنوان نوعی پوست معرفی می کنند. این بیماری بیشتر در خانواده هایی که سابقه آلرژی و آسم دارند مشاهده می شود. حدود 50 تا 80 درصد از نوجوانان و 40 درصد از بزرگسالان معمولا در برخی از دوره های زندگی خود این برجستگی ها را روی پوست خود مشاهده می کنند.

درمان پوست مرغی به صورت کامل و قطعی عملا غیر ممکن است ولی با این حال روش های خانگی، کرم ها و لوسیون هایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا این مشکل را تا حدود زیادی بهبود دهید. زمانی که قصد دارید از این روش ها برای درمان پوست مرغی استفاده کنید توجه داشته باشید که استفاده مرتب و طولانی مدت کرم ها و لوسین ها می تواند تاثیر قابل توجهی را روی درمان پوست مرغی داشته باشد، بنابراین تداوم در درمان را جدی بگیرید.

پوست مرغی چه علائمی دارد؟


اصلی ترین ویژگی بیماری پوست مرغی این است که شما می توانید گروهی از برجستگی های ریز و خشن را روی پوست خود مشاهده کنید که گاهی اوقات باعث تغییر رنگ پوست شما نیز می شوند. بسیاری از افراد تنها این ویژگی را جز علائم پوست مرغی می دانند ولی شاید برای شما جالب باشد که پوست مرغی ویژگی های دیگری از جمله موارد زیر را نیز دارا است:

 • خارش یا خشکی پوست به خصوص در قسمت پشت بازوها، پاها و باسن.
 • تحریک کردن این برجستگی ها روی پوست باعث خارش و قرمز شدن آنها می شود.
 • پوست شما بسیار خشن و سفت و مانند کاغذ سمباده می شود.
 • در زمان خشک شدن هوا، مانند اواخر فصل پاییز و شروع فصل زمستان وضعیت پوست شما بدتر می شود.
 • برجستگی های ایجاد شده هیچ دردی ندارند.

یک نکته بسیار مهم در خصوص نشانه های بیماری پوست مرغی این است که برخی از این نشانه ها و علائم مانند خشکی یا خارش پوست می توانند در اثر شرایط دیگر مانند آلرژی یا عفونت های قارچی به وجود بیایند و در نتیجه روش درمان آنها با روش درمان پوست مرغی متفاوت خواهد بود. برای این که نسبت به پوست مرغی بودن مشکل خود مطمئن شوید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

درمان پوست مرغی

بهترین راهکارهای دارویی برای درمان پوست مرغی

درمان پوست مرغی


در بسیاری از مواقع بیماری پوست مرغی خود به خود از بین می رود ولی در صورتی که این اتفاق نیفتاد شما می توانید از هر یک از محصولات مختلفی که برای ترمیم پوست های آسیب دیده استفاده می شوند برای درمان پوست مرغی استفاده کنید. در صورتی که استفاده از کرم های مرطوب کننده و سایر روش های اولیه برای درمان پوست مرغی به شما کمکی نمی کند می توانید با مراجعه به پزشک متخصص پوست بخواهید که از کرم های دارویی برای درمان این بیماری استفاده کند.

کرم هایی که برای از بین بردن سلول های مرده پوست مورد استفاده قرار می گیرند مانند کرم های حاوی آلفا هیدروکسی اسید، اسید لاکتیک، سالیسیلیک اسید و و اوره می توانند به شل شدن و از بین بردن سلول های مرده پوست کمک کنند و در نتیجه برای درمان پوست مرغی موثر واقع شوند.

شما می توانید از لایه بردارهای موضعی نیز برای درمان این مشکل استفاده کنید، البته باید توجه داشته باشید که لایه بردارهای قوی ممکن است نیازمند تجویز پزشک باشند. یک نکته بسیار مهم در زمان استفاده از این کرم ها این است که اسید موجود در آنها می تواند باعث قرمز شدن، گزگز و یا تحریک پوست شود، بنابراین مصرف آنها برای کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

کرم هایی که حاوی ویتامین A هستند می توانند از گرفتگی فولیکول های مو جلوگیری کنند و در نتیجه برای درمان پوست مرغی مفید باشند. توجه داشته باشید که استفاده مداوم از این کرم ها می تواند وضعیت پوست شما را بهبود دهد ولی بعد از قطع شدن مصرف کرم احتمال برگشت این بیماری وجود دارد چرا که پوست مرغی به صورت قطعی از بین نمی رود. بنابراین در زمان استفاده از کرم و پماد برای رفع پوست مرغی حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید.

در صورت تجویز پزشک شما می توانید با استفاده از کیت های مخصوصی که برای این کار طراحی شده اند پوست مرده را از روی پوست خود جدا کنید و به این ترتیب پوست مرغی را درمان کنید.

بهترین راهکارهای خانگی برای درمان پوست مرغی


خود درمانی مانع از ایجاد این بیماری نمی شود و برای درمان قطعی آن نیز مفید نیست ولی با استفاده از برخی از راهکارها می توانید پوست آسیب دیده خود را کمی بهبود دهید.

 • در زمان دوش گرفتن سعی کنید از آب گرم استفاده کنید و مدت زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید چرا که دوش گرفتن طولانی می تواند چربی های پوست را از بین ببرد و باعث خشک شدن پوست شما شود.
 • سعی کنید از صابون هایی که باعث خشک شدن پوست میشوند استفاده نکنید.
 • بعد از دوش گرفتن سعی کنید به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم و لطیف خشک کنید و فشار زیادی را برای خشک کردن پوست وارد نکنید.
 • می توانید از مرطوب کننده های خانگی برای مرطوب کردن سطح پوست خود استفاده کنید که برای درمان پوست مرغی می تواند مفید باشد.
 • به هیچ وجه لباس های تنگ نپوشید چرا که سطح اصطکاک ناشی از پوشیدن لباس های تنگ می تواند در بدتر شدن وضعیت پوست شما تاثیرگذار باشد.
 • یک راه حل برای از بین بردن دون دونهای پا که همان پوست مرغی است افزایش میزان رطوبت در محیط می باشد.

چرا پوست مرغی روی بدن من بوجود آمده است؟


برجستگی هایی که شما تحت عنوان پوست مرغی روی پوست خود مشاهده می کنید در واقع مجموعه سلول های مرده پوست است. این برجستگی ها گاهی اوقات با مجموعه ای از جوش های کوچک اشتباه گرفته می شوند. برجستگی های پوست مرغی زمانی اتفاق می افتند که سلول های مرده پوست به جای پوسته پوسته شدن و جدا شدن منافذ پوست را مسدود می کنند و از پوست جدا نمی شوند. منافذ پوستی دقیقا همان منافذی هستند که فولیکول های مو از زیر پوست از طریق آنها بیرون می آیند.

متخصصین هنوز علت دقیقی برای این موضوع که چرا برخی از افراد دچار این بیماری می شوند در حالی که برخی دیگر به آن مبتلا نمی شوند پیدا نکرده اند. این موضوع ممکن است یک عامل ژنتیکی باشد. اگر شما قبلا به بیماری های پوستی مانند اگزما مبتلا شده اید احتمال این که به بیماری پوست مرغی نیز مبتلا شوید بیشتر می شود.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟


این بیماری بیشتر در افراد جوان مشاهده می شود گرچه بزرگسالان نیز در برخی از موارد مبتلا به این بیماری می شوند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این بیماری در دوران بلوغ بیشتر خودش را نشان می دهد و امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از نوجوانان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم این بیماری می تواند ریشه های ژنتیکی داشته باشد. با این وجود برخی گروه ها از افراد هستند که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند که این گروه ها شامل افراد زیر می باشند:

 • افرادی که دارای رنگ پوست روشنی هستند.
 • افرادی که قبلا با نوعی از بیماری های پوستی درگیر بوده اند و یا این که یک بیماری ژنتیکی پوستی دارند.
 • افرادی که مبتلا به آسم هستند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.( البته به طور کلی می توان گفت افرادی که به نوعی با بیماری های تنفسی درگیر هستند در معرض این بیماری قرار دارند).
 • افرادی که وزن بالاتری دارند نیز بیشتر در معرض بیماری پوست مرغی قرار می گیرند.

توجه داشته باشید که این موارد به طور علمی و دقیق اثبات نشده است و صرفا طبق آزمایش هایی که صورت گرفته است این افراد بیشتر درگیر بیماری پوست مرغی می شوند. بنابراین در صورتی که شما هم جز یکی از گروه های نام برده هستید نیازی نیست که در خصوص ابتلا به این بیماری نگرانی خاصی داشته باشید.

درمان پوست مرغی با لیزر

درمان پوست مرغی با لیزر

زمانی که نه کرم های مرطوب کننده و نه دیگر پمادها و کرم ها برای درمان پوست مرغی موثر واقع نمی شوند متخصصان پوست و مو معمولا پیشنهاد می کنند که از روش درمان پوست مرغی با لیزر استفاده کنید. امروزه استفاده از لیزر در درمان بسیاری از مشکلات و بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای زیادی نیز دارد.

در این روش متخصص پوست و مو براساس پوست شما و همینطور میزان وخیم بودن بیماری پوست مرغی شدت لیزر را تنظیم می کند و از آن برای کاهش تورم و میزان قرمزی پوست استفاده می کند. برخی دیگر از انواع لیزرها وجود دارند که علاوه بر کاهش تورم و قرمزی پوست می توانند برای بهبود وضعیت پوست نیز موثر باشند و باعث تغییر رنگ ناحیه مربوطه در پوست شما شوند. این لیزرها به راحتی می توانند لکه های قهوه ای را از بین ببرند و آن ناحیه را هم رنگ پوست شما کنند.

برای این که نتیجه بهتری را از درمان پوست مرغی خود دریافت کنید معمولا متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که از چند جلسه میکرودرم ابریژن نیز در درمان خود استفاده کنید.

“امیدواریم این مطلب دکتر فارمو در مورد بروزترین اطلاعات درمان پوست مرغی را پسندیده باشید، از این که نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید و به این مطلب امتیاز می دهید سپاسگزاریم. 🙂 “

تیم تحریریه دکتر فارمو

این محتوا چقدر برای شما مفید بود؟!

برای امتیاز دادن به این محتوا روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد امتیازهای داده شده 5

اولین نفر برای امتیاز دادن باشید! 🙂

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

  1. درود
   چیز بیشتری نگفتید ولی من همه رو زدم نشده ولی ویتامین a چشمی رو فکر کنم بهتر باشه امشب میزنم .هیدرو کورتیزون بذارش کرد چی بگم فعلا برم و ویتامین ا a

   1. شاهرخ عزیز در صورتی که درمان های بیان شده برای شما کارساز نبوده حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و بخاطر داشته باشید که در برخی موارد پوست مرغی یا keratosis pilaris درمان قطعی ندارد.
    در صورت تمایل برای ارسال عکس می توانید اینستاگرام یا کانال تلگرام ما را به آدرس های زیر دنبال کنید. امیدواریم مشکل شما هر چه زودتر برطرف شود 🙂

    اینستاگرام دکتر فارمو: https://www.instagram.com/drpharmo/
    تلگرام دکتر فارمو : https://t.me/drpharmo

 1. سلام من کرم به اسم ثمین که دارای اوسرین و اوره بود برای مدتی استفاده کردم و خیلی بهتر شد
  ولی یروز چند تا یخ برداشتم و رو صورتم گزاشتم بعد اینکه اب شد و صورتم رو خشک کرد به صورت اب لیمو زدم و شاید باورتون نشه ولی خیلی خیلی تاثیر داشت و حتی صورتم از اون خشک ک سفت بودن الان خیلی نرم با اینکه چند روز گزشته
  مشکلی نداره من از یخ و اب لیمو استفاده کنم ؟
  بهتر میکنه ؟
  یا کل درست میشه ؟
  و بعد واقعا درمان قطعی وجکد نداره ؟ من که دیگه خسته شدم

  1. یگانه عزیز
   ممنون از نظرتون، مواردی که بیان کردید به متخصص مربوطه انتقال داده می شود و پاسخ کامل شما از طریق ایمیل خدمتتون اطلاع داده می شود.
   امیدواریم هر چه زودتر مشکل تون حل شود 🙂

  1. ممنون از نظرتون فاطمه عزیز
   ما همه محتوا ها رو در مدت مشخصی بروز رسانی میکنیم ولی منابع اکثرا ثابت هستند و فقط بهشون اضافه میشه از این جهت تا حدی طبیعی است 🙂

 2. سلام تورو خدا به این سوال جواب بدین من اکثر
  اوقات موی بدنم برگشت میخوره روبه پوست که باعث ایجاد برجستگی میشه به نظرتون درمانی واسش هست

  1. شهره عزیز
   امکان توصیه پزشکی بدین شکل وجود ندارد چرا که نیاز به معاینه حضوری است اما جای نگرانی نیست و به شما توصیه می کنیم حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید حتما مشکلتون رفع خواهد شد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا